Ekspertų prognozės: kaip pasiruošti galimai recesijai JAV

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Aukštas nedarbo lygis ir lėtėjanti JAV darbo rinka vis dažniau skatina diskusijas apie galimą šalies recesiją. 2024 m. antrojo pusmečio ekonominė situacija kelia daug neaiškumų – ekonomikos rodikliai ir toliau keičiasi, o atnaujintose prognozėse atsispindi padidėjusi nuosmukio tikimybė.

Pasak investavimo brokerio Freedom24 analitiko Maksimo Manturovo, remiantis naujausiomis prognozėmis matyti, jog recesijos tikimybė JAV didėja.

Kaip išlaikyti investicinio portfelio stabilumą

„Susirūpinimas dėl ekonomikos stabilumo auga. Ekspertai prognozuoja, jog yra 51,82 proc. tikimybė, jog 2025 m. gegužės mėn. galingiausia pasaulio ekonomika patirs nuosmukį. Šią tikimybę patvirtina ir pajamingumo kreivė, pagal kurią vertinamas skirtumas tarp 10 metų ir 3 mėnesių iždo obligacijų palūkanų normų. Taip pat ekonomistai atsižvelgia į didėjančią nelygybę tarp didelių korporacijų ir bendros šalies makroekonomikos – šie duomenys atskleidžia ekonomikos augimo ir nuosmukio ciklo pažeidžiamumą“, - sako M. Manturovas.

Jei JAV iš tiesų prasidės recesija, investuotojai turėtų pasiruošti galimiems rinkos svyravimams. Vienas iš būdų išvengti nuostolių – portfelio perbalansavimas.

Siekiant išlaikyti diversifikavimą ir minimizuoti investavimo riziką, investuotojams pravartu atkreipti dėmesį, ar tam tikri sektoriai ar turtas nėra pervertinti. Siekiant suvaldyti situaciją, investuotojai turėtų apsvarstyti galimybę padidinti tarptautinių verslų pozicijas ir atsargiau vertinti investavimo į ilgalaikes obligacijas ir įmonių skolas galimybes. Papildomo stabilumo gali suteikti portfelio papildymas nekilnojamojo turto ir rizikos draudimo fondų akcijomis.

Analitikas pažymi, jog diversifikuotus pajamų srautus ir didesnį finansinį pajėgumą turinčios stambios korporacijos ir toliau lenks stabiliai veikiančias, tačiau mažesnę kapitalizaciją turinčias įmones.  Dėl minėtų priežasčių didelės korporacijos yra santykinai stabilesnės ir net ir ekonomikos nuosmukio metu išlaikys nenutrūkstamą veiklą.

Pasaulio ekonomikos augimo perspektyvos

Ekspertai pastebi, jog kylanti rizika priklauso ne tik nuo JAV veiksmų, bet ir nuo pasaulio ekonominių sąlygų bei kintančios rinkos dinamikos. Norint išgyventi šį neapibrėžtą laikotarpį yra labai svarbu suprasti galimą recesijos poveikį finansų rinkoms.

2024 m. numatytos pasaulio ekonomikos augimo prognozės išlieka tvirtos ir turėtų viršyti 2 proc., tačiau tikimasi, kad jis bus šiek tiek lėtesnis nei 2023 m. Svarbios to priežastys – ekonominės sąlygos euro zonoje, Jungtinėje Karalystėje ir Lotynų Amerikoje.

Prognozuojama, kad šiais metais pasaulio realiojo BVP augimo lyderėmis bus Azijos ir Ramiojo vandenyno, Artimųjų Rytų ir Afrikos šalys. Šių regionų ekonominiai rodikliai bus labai svarbūs formuojant pasaulines investavimo galimybes ir rinkos dinamiką. Kadangi regioniniai skirtumai turės vis daugiau įtakos investavimo strategijoms ir galimybėms skirtingose rinkose, investuotojams rekomenduojama sutelkti dėmesį į diversifikaciją ir tvarumą ir taip išvengti didelių svyravimų.

Panašūs straipsniai

Video