Europos veterinarai ieško būdų kaip apsisaugoti nuo paukščių gripo

VMVT nuotr. VMVT nuotr.

Spalio pradžioje Samarkande (Uzbekistanas) surengta 31-oji Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos (WOAH) Europos regioninės komisijos konferencija, kurioje šįkart didžiausias dėmesys skirtas paukščių gripo grėsmių suvaldymui Europos regione.

„Labai patogeniško paukščių gripo viruso grėsmė vėl išaugo su rudenine paukščių migracija, epidemiologinė situacija ypač dinamiška Vokietijoje, grėsmes jaučia tiek Lenkija, tiek ir Lietuva bei kitos regiono šalys. Todėl vieningai buvo sutarta Europos regiono mastu parengti ilgalaikį bendrų veiksmų planą, kuris bus orientuotas tiek į aktyvią stebėseną, biologinio saugumo paukštininkystės ūkiuose stiprinimą, tiek ir vakcinacijos strategijas, aktyvų bendradarbiavimą vykdant reikalingus mokslinius tyrimus. Siekiant stiprinti ligos kontrolę ir užtikrinti saugią prekybą regione, neabejotinu prioritetu išlieka vakcinų, stabdančių viruso dauginimąsi ir plitimą, bei viruso genomo stebėsenos tyrimai“, – sakė konferencijoje dalyvavęs Lietuvos Respublikos vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas.

Anot jo, ne mažiau svarbus tolesnis „vienos sveikatos“ (One Health) požiūrio skatinimas, įvertinant labai patogeniško paukščių gripo viruso zoonotinį potencialą, glaudesnis bendradarbiavimas dirbančiųjų ypač susijusiuose – gyvūnų sveikatingumo ir visuomenės sveikatos bei aplinkos apsaugos sektoriuose.

Taip pat buvo akcentuotas bendradarbiavimo stiprinimas tarp tarptautinių organizacijų, tokių kaip Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO), Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija (WOAH) ir Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinis direktoratas (DG SANTE), rekomenduota įtraukti ir WHO-Europe, siekiant kuo labiau sumažinti pandemijos riziką.

Susitikime dalyvavę 53 šalių atstovai sutarė labiau koordinuoti veiksmus užtikrinant veiksmingesnę labai patogeniško paukščių gripo viruso prevenciją, atsižvelgiant į šio viruso evoliucijos keliamą grėsmę paukštininkystei, laukinei gamtai ir visuomenės sveikatai. Tam, pasak veterinarijos ekspertų, būtinas atsakingas ir itin principingas biologinės saugos reikalavimų įgyvendinimas ūkiuose, efektyvesnė laukinių ir naminių paukščių stebėsena bei savalaikis informavimas apie kilusius paukščių gripo viruso protrūkius ūkiuose. Taip pat buvo rekomenduota šalims, kad kaip papildomą prevencinę priemonę yra galimybė taikyti vakcinaciją, tačiau laikantis nustatytų tarptautinių standartų. Plataus masto prevencinę vakcinaciją naminių paukščių ūkiuose kol kas yra taikiusi tik Prancūzija 2023 metais ančių ūkiuose, tokia vakcinacija tęsiama ir 2024 metais.

Konferencijoje paliesti ir kiti svarbūs klausimai – tai pažanga veterinarijos paslaugų srityje, pasitelkiant skaitmeninimą: efektyvesnį duomenų valdymą ir dalijimąsi jais, veterinarinių informacinių sistemų plėtrą ir tobulinimą, dirbtinio intelekto taikymą.

 

VMVT

Video