Kaimo reikalų komitetas pritarė naminio alkoholio gamybos įteisinimui

Asociatyvi nuotrauka. Asociatyvi nuotrauka.

Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK) trečiadienį apsvarstęs pritarė iniciatyvai įteisinti naminės degtinės gamybą. Šios Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos į parlamentą grįžo sulaukus Vyriausybės išvados ir pasiūlymų.

KRK siūlo įstatymą tobulinti pagrindiniam Ekonomikos komitetui pagal Vyriausybės pasiūlymus.

20 Seimo narių dar 2021 m. pasiūlė leisti naminę degtinę ir kitus silpnesnius nei 65 laipsniai tradicinius alkoholinius gėrimus ruošti, laikyti ir parduoti Lietuvos ūkininkų registre registruotiems ūkininkams, kurie užsiima kaimo turizmu ir yra sertifikuoti tradiciniai amatininkai. Gaminti būtų leidžiama iki 1 tūkst. litrų kasmet.

Vyriausybė projektui pritarė, tačiau pasiūlė jį papildyti nuostata, pagal kurią parduoti naminį alkoholį būtų leidžiama tik ūkininkui priklausančioje kaimo turizmo sodyboje ir tik galutiniam vartotojui. Be to, Ministrų kabinetas ragina įpareigoti ūkininkus tikrinti gaminamų gėrimų kokybę ir saugą laboratorijose.

Kartu atkreipiamas dėmesys, kad siekiant suteikti teisę ūkininkams prekiauti gaminamais gėrimais, būtina patikslinti mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais tvarką.

Vienas projekto iniciatorių, KRK narys Juozas Baublys teigė, kad „eilę metų“ svarstomo įstatymo nepriėmus, po kiek laiko gali nebelikti norinčių gaminti tradicinius alkoholinius gėrimus.

Lietuvos alkoholinių gėrimų gamintojų ir importuotojų asociacijos direktorius Mantas Zakarka kalbėjo, kad priėmus teisės aktą liktų reguliavimo neatitikimų ir iškraipymų. Pasak jo, šiuo metu leidžiama naminio alaus ir vyno gamyba galima tik savo reikmėms, tačiau ne prekybai.

„Šiuo projektu yra siūloma leisti ir parduoti – iš esmės bet kam, tikrai nebūtinai tik sodybos svečiams, bent jau taip, kaip surašyta įstatymo projekte. Mums yra tiesiog baisu, kokias tai pasekmes turės kaimiškose vietovėse“, – KRK nariams sakė M. Zakarka.

Jis asociacijos vardu pasiūlė projektą grąžinti tobulinti ir inicijuoti darbo grupę, kurioje būtų parengti „korektiški projektai“, taip pat – atlikti poveikio sveikatai ir teisės aktams vertinimus.

„Šiuo projektu reglamentuojami santykiai ir dalykai, kurie niekada nebuvo reglamentuoti. Čia norėtųsi, kad visi argumentai ir analizė, o tada priimtas logiškas sprendimas“, – teigė lobistas.

M. Zakarkos pasiūlymams KRK nariai nepritarė.

Komitetas nepritarė Laisvės partijos parlamentarės Monikos Ošmianskienės pasiūlymui naminio alkoholio gamybą leisti tik toms kaimo turizmo sodyboms, kurios pritaikytos neįgaliesiems.

„Šiai dienai rasti kaimo turizmo sodybą pritaikytą žmonėms su negalia yra praktiškai neįmanoma“, – sakė ji.

KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis ir komiteto nariai Kęstutis Mažeika ir J. Baublys pabrėžė, kad M. Ošmianskienės įvardyta problema egzistuoja, tačiau turėtų būti svarstoma ne su naminio alkoholio įteisinimo projektu.

Lietuvoje yra 300 sertifikuotų tautinio paveldo maisto produktų gamintojų, iš jų ūkininkų – apie 70.

Video