Lenkijos ūkininkai blokuos Budzisko perėją. Kviečia jungtis ir Lietuvos žemdirbius (VIDEO)

Panašu, kad Lenkijos ūkininkai atsakė į klausimą, kokiu nesąžiningu būdu ir per Lietuvą į Europos Sąjungos rinką patenka ukrainietiški grūdai. Naujienų portalui Wp.pl ūkininkas Karol Pieczyńsk‘is pateikė schemą, kaip iš Ukrainos į Lietuvą importuoti grūdai „karuselės“ principu vėliau patenka į Lenkiją, tačiau dėl to kenčia ir Lietuvos ūkininkai, kuriems už grūdus mokama mažiau.

Nuo kovo 1 d. Lenkijos žemdirbiai planuoja savaitei blokuoti Budzisko pasienio perėjimo punktą ir tikisi, kad prie šios akcijos prisijungs ir Lietuvos ūkininkai.

„Blokuosime visą eismą. Nieko neleisime“, – portalui Wp.pl sakė pasienio su Lietuva blokados organizatorius K. Pieczyńsk‘is.

Pasak jo, tokiu būdu siekiama užkirsti kelią „grūdų karuselės“ reiškiniui.

„Ukrainietiški grūdai į Liublino ir Pakarpatės vaivadijas patenka tranzitu per mūsų šalį (...). Vėliau automobilis keliauja į Lietuvą. Kirtus Lenkijos ir Lietuvos sieną, Lenkijos tarnybos nustoja sekti transportą. Tada automobilis su grūdais grįžta prie sienos ir pakeičia dokumentus. Krovinys tampa Europos Sąjungos preke, kurios laisvai įvažiuoja į šalį", – nesąžiningą schemą atskleidžia K. Pieczyńsk‘is.

Pasak jo, būtent taip apeinamas rugsėjo 15 d. Lenkijos įvestas embargas grūdų importui iš Ukrainos, o dėl to nukentėjo viso regiono ūkininkai.

„Prieš 3-5 metus nuimti ukrainietiški grūdai (tinkantys tik pašarams) kainavo 109 eurus už toną. Vietos augintojai raunasi plaukus nuo galvos, kai jiems už maistinius grūdus tepasiūloma pusė kainos“, – aiškina K. Pieczyńsk‘is.

Ukrainos vilkikų vairuotojai Lenkijos ūkininkams patys paliudijo karuselės mechanizmą. Sugretinę pasakojimus su sąskaitomis faktūromis, Lenkijos žemdirbiai ir nusprendė imtis Budzisko pasienio punkto blokados.

Ukrainiečiai paliudijo, kad vežė grūdus į Lietuvą, Latviją ir Estiją. Jie cituoja pokalbius su vairuotojais, kurie paliudijo, jog tokio ilgo kelio nėra turėję. Esą jie tik pervažiuoja sieną, o muitinės pareigūnams išjungus elektroninį SENT automobilio sekimą, vilkikai pasukdavo atgal į Lenkiją. Krovinys turėjo būti skirtas gavėjams šiaurės rytų Lenkijoje, kurie, be kita ko, yra grūdų supirkėjai arba pašarų gamintojai.

Pylė grūdus iš vagonų, ukrainiečiai atvilko techniką

Lenkijos ūkininkų protesto akcijos prie Ukrainos ir Lenkijos sienos jau vyksta nuo 2024 m. vasario 9 d.

Kelis kartus Lenkijos žemdirbiai pylė grūdus iš traukinių vagonų, kurie atvyko į Lenkijos pasienį.

Vasario 23 d., apie 9 val. ryto, Dorohusko geležinkelio kontrolės punkte nežinomi asmenys iš trijų sunkvežimių išpylė į Vokietiją vežamus ukrainietiškus rapsus.

Reaguodami į tai, ukrainiečiai prie sienos su Lenkija atgabeno dėl karo veiksmų suniokotą žemės ūkio techniką.

Šeštadienį Lenkijos žemės ūkio ministras Czesław Siekierski‘s protestuojantiems Lenkijos ūkininkams pažadėjo, kad Briuselyje kels klausimą ir dėl nuostolių padengimo žemdirbiams, kai iš Ukrainos į šalį nekontroliuojamai patenka žemės ūkio produkcija.

„Šis atvėrimas (sienų atvėrimas) iš tikrųjų lėmė, kad Ukraina, kalbant apie rinką, atsidūrė Europos Sąjungoje ir pasinaudojo visomis šiomis eksporto ir plėtros galimybėmis. Mes tai suprantame, norime ir toliau padėti, bet kartu nenorime, kad už tai mokėtų ar daugiausia išlaidų prisiimtų viena profesinė grupė“, - teigė ministras C. Siekierski‘s.

Kaip buvo pranešta, nuo 2024 metų vasario 9 d. Lenkijos teritorijoje prie sienos su Ukraina lenkų ūkininkai blokuoja kelius, vedančius į kontrolės punktus. Lenkijos ūkininkai protestuoja prieš, kaip jie patys teigia, per didelį ukrainietiškos produkcijos importą į Lenkijos rinką.

Ar prisijungs Lietuvos ūkininkai?

Pasienio blokados organizatorius K. Pieczyńsk‘is sako, jog tokios bendros protesto akcijos dar nėra buvę, bet tikisi, kad Lietuvos ūkininkai prie jos taip pat prisijungs.

„Diskusijos ūkininkų grupėse vyksta, bet jokio oficialaus sprendimo dar nėra“, – „Agrobitei“ sekmadienį lakoniškai paaiškino Lietuvos žemės ūkio tarybos vadovas Ignas Hofmanas.

Aiškinantis situaciją, susidaro vaizdas, kad Lietuvos žemdirbiai neturi pakankamai informacijos apie protestą ir jo organizatorius.

„Situacija domimės. Informacijos kol kas per mažai, kas ten organizuoja. Bet mums irgi neatrašo. Nesinori patekti į provokacijas“, – „Agrobitei“ paaiškino šaltinis Lietuvos ūkininkų bendruomenėje.  

Dar du kiti šaltiniai „Agrobitei“ taip pat nepatvirtino, ar Lietuvos ūkininkai prisijungs prie akcijos. Dėmę lenkams esą metė vienas jų kolega, kuris prie traktoriaus buvo pritvirtinęs sovietų sąjungos vėliavą ir plakatą, kviečiantį Rusijos totalitarinio režimo diktatorių V. Putiną padėti susitarti Ukrainai, Briuseliui ir lenkų vyriausybei.

2

Be kita ko, lietuviai teigia, kad pirmiausiai esą reikėtų valstybiniu lygiu uždrausti Rusijos ir Baltarusijos žemės ūkio produkcijos importą ir tranzitą, kaip tai šią savaitę padarė Latvija, o tik po to kelti klausimą apie grūdus iš Ukrainos.   

Video