Seimo Ekonomikos ir Kaimo reikalų komitetai susitiko su Ukrainos žemės ūkio rūmų delegacija

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Pirmadienį Seimo Ekonomikos ir Kaimo reikalų komitetų susitikimą su Ukrainos žemės ūkio rūmų delegacija Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius pradėjo Ukrainos nacionalinio didvyrio Stepano Banderos žodžiais: „Kai žmonės renkasi tarp duonos ir laisvės, jie galiausiai praranda viską, įskaitant duoną.“ Komiteto pirmininkas susitikime pabrėžė: rusai daro viską, kad sužlugdytų Ukrainos grūdų eksportą. Jis sakė, kad Ekonomikos komitetas daug dėmesio skiria Ukrainos grūdų gabenimo logistikos problemoms spręsti, buvo surengtas ne vienas bendras įvairių formatų renginys joms aptarti. Tikimasi, kad, dirbant kartu, pavyks rasti geriausius sprendimus.

Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis išreiškė viltį, kad iki šių metų pabaigos Europos Komisija pakvies Ukrainą deryboms dėl narystės Europos Sąjungoje, o 2024 m. Vašingtone vyksiančiame NATO viršūnių susitikime Ukraina bus pakviesta į NATO.

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis susitikime kalbėjo, kad bendradarbiaujama su Ukrainos Aukščiausiosios Rados Kaimo reikalų komitetu, numatomas trišalis posėdis kartu su Lenkijos kolegomis. V. Pranckietis pabrėžė, kad svarbu laikytis bendrų taisyklių ir reikalavimų, taikomų žemės ūkio produkcijai, kad nebūtų iškraipoma rinka.

Ukrainos žemės ūkio tarybos pirmininkas Andrėjus Dykunas dėkojo Lietuvai už pagalbą, paramą ir konsultacijas. Jis atkreipė dėmesį, kad pergalei reikia ne tik ginklų, bet ir pinigų. Kalbėjo, kad be žemės ūkio, kurio grūdai maitina pasaulį, Ukrainai būtų sunku išgyventi. Ir nors pagrindinis dėmesys nukreiptas į Kijivą, tačiau dauguma gyventojų gyvena miesteliuose ir kaimuose. Šiuo metu jų gyventojai vyrai kariauja, o moterys ir vaikai pasitraukė į saugesnes vietas. Okupantai siekia, kad kaimai ištuštėtų, kad juose neliktų gyventojų. Jo nuomone, padėtį labai pagerintų trys pagrindiniai dalykai: žalieji tranzito koridoriai, dotacijos logistikai ir intervenciniai grūdų supirkimai.

Ukrainos žemės ūkio tarybos narys Kornelis Hedrik Huizinga – olandas, jau 15 metų gyvenantis ir ūkininkaujantis Ukrainoje, – pritarė išsakytiems pastebėjimams ir kalbėjo, kad sunkiausia yra paaiškinti vaikams, kad vyksta karas. Jis sakė, kad norėtųsi, jog ir kitos valstybės taip suprastų ir remtų Ukrainą, kaip tai daro Lietuva. Jei būtų įgyvendintos trys Ukrainos žemės ūkio tarybos pirmininko įvardytos priemonės, Ukraina gautų lėšų už savo produkciją, o tai padėtų išgyventi dabar ir atstatyti šalį.

Ukrainos žemės ūkio tarybos narys Sergejus Šarapovas susitikime pasidalijo asmenine patirtimi: jo ūkis – okupuotoje teritorijoje ir išreiškė dėkingumą už palaikymą nuo pirmųjų karo dienų, už pagalbą pabėgėliams, už sąlygas jiems dirbti, o vaikams – mokytis. S. Šarapovas apgailestavo, kad transportas su žemės ūkio produkcija 5–6 dienas stovi Ukrainos ir Lenkijos pasienyje, aiškinant tai neįtikinamais argumentais. Jis akcentavo: svarbu, kad neištuštėtų kaimai, todėl gyvybiškai svarbu parduoti grūdus.

Apibendrindamas susitikimą Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas K. Starkevičius sakė, kad bus dedamos visos pastangos rasti geriausius sprendimus dėl įvardytų priemonių – žaliųjų tranzito koridorių, dotacijų logistikai ir intervencinių grūdų supirkimų – įgyvendinimo.

Video