Siūlo laikinai stabdyti antrąjį jūrinio vėjo parko konkursą
Energetikos ministerija siūlo laikinai stabdyti antrojo strateginio 700 megavatų (MW) vėjo parko Baltijos jūroje konkursą ir peržiūrėti jo sąlygas.
Anot ministerijos, peržiūros tikslas – nustatyti tokias šiuo metu vykstančio konkurso sąlygas, kad projektas turėtų kuo mažesnį poveikį vartotojų galutinėms sąskaitoms už elektros energiją.
Tai numatantis Vyriausybės nutarimo projektas pateiktas institucijų derinimui.
Ministrų kabinetui priėmus sprendimą dėl konkurso procedūrų atnaujinimo, jos būtų pradėtos iš naujo Atsinaujinančių išteklių įstatymo nustatytais terminais ir tvarka.
Pagal šią tvarką, naujas konkursas turės būti organizuojamas ne vėliau kaip per 180 kalendorinių dienų nuo informacijos apie jį paskelbimo VERT svetainėje dienos: dalyvių registracija trunka 90 dienų, dar per 60 dienų taryba turėtų nustatyti laimėtoją, su galimybe šį terminą pratęsti dar 30 dienų.
Anksčiau energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas jau skelbė, kad konkurso sąlygų peržiūrą jo vadovaujama ministerija atliks per mėnesį.
Svarstyti keli variantai: esamą konkursą tęsti be pokyčių arba stabdyti iš viso, taip pat – kaip ir nuspręsta dabar, įnešti korekcijų į esamas aukciono sąlygas.
Antrąjį vėjo parko konkursą, kol bus atlikta tinkama kaštų ir naudos analizė, siūlė stabdyti ir Seimo Audito komitetas bei Energetikos ir darnios plėtros komisija.
Antrojo aukciono sąlygas Seimas supaprastino – jį leista laimėti ir vienai dalyvavusiai įmonei, nustatytas 15 metų valstybės skatinimo laikotarpį, kai, elektros kainai rinkoje esant mažesnei, valstybė skirtumą padengtų investuotojui, didesnei – skirtumą grąžintų vystytojas. Šią valstybės paramą būtina derinti su Europos Komisija (EK).
Kaip skelbė ELTA, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) antrąjį vėjo parko konkursą pakartotinai paskelbė pernai lapkričio 18 d.
Dabartinėse sąlygose įtvirtintas elektros kainos pardavimo diapazonas nuo 75 iki 125 eurų už megavatvalandę (MWh).
Antrojo konkurso dalyviai galėtų pasiūlyti elektrinių plėtros jūroje vystymo mokestį valstybei, kurio minimali suma turės siekti bent 5 mln. eurų, kiekvienas dalyvis realiuoju laiku turės siūlyti mažiausiai minėta suma didesnį vystymo mokestį už pasiūlytą prieš tai.
Iki šiol potencialų antrojo konkurso laimėtoją buvo tikimąsi paskelbti balandžio antroje pusėje, tuomet jį iki 60 kalendorinių dienų laikotarpiu turėtų įvertinti vyriausybinė Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija.
K aip skelbta anksčiau, du vėjo parkai Baltijos jūroje galėtų užtikrinti maždaug pusę viso Lietuvos elektros poreikio.
Antrajame aukcione jau anksčiau teigė dalyvausianti valstybės valdoma energetikos įmonių grupė „Ignitis“, tai svarsto ir Lenkijos naftos koncernas „Orlen“.
Europos Sąjunga (ES) valstybėms narėms kelia tikslą, kad iki 2030 m. jūrinėje teritorijoje būtų ne mažiau kaip 60 GW suminės įrengtosios galios vėjo elektrinių, o iki 2050 m. – jau 300 GW.
Kaip numatyta Seimo priimtoje Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje (NENS), iki 2030 m. Lietuvoje planuojama įrengti du bendros 1,4 MW (megavatų) galios jūrinio vėjo parkus, o iki 2050 m. vėjo parkų galia turi didėti iki 4,5 GW (gigavatų).