Sudegę pinigai: ką daryti, jei NMA reikalauja grąžinti tiesiogines išmokas?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Pastaruoju metu ūkininkų bendruomenėje daug diskutuojama apie tai, jog Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) iš žemdirbių reikalauja grąžinti tiesiogines išmokas.

Apie tai užsiminė ir buvęs NMA vadovas Erikas Bėrontas savo paskyroje „Facebook“, taip pat apie tai paliudija ir patys ūkininkai „Facebook“ grupėje „VISKAS APIE GRŪDUS“.

„Paskutiniu metu sulaukiu daug ūkininkų klausimų apie NMA raštus dėl 2022 m. išmokėtų tiesioginių išmokų sugrąžinimo atgal į NMA. Tokie raštai pasipylė daugeliui ūkininkų. Tampa akivaizdu, kad NMA viršijo 2022 metų tiesioginių išmokų voką ir dabar vykdo susigrąžinimus. Priešingu atveju, lauktų sankcijos ir žala biudžetui“, – teigia E. Bėrontas. 

Savo ruožtu grupėje „VISKAS APIE GRŪDUS“ surengtoje apklausoje, iš 70 ūkininkų, maždaug 18 proc. paliudijo sulaukę pranešimų iš NMA dėl tiesioginių išmokų dalies susigrąžinimo. Tiesa, kad apklausa būtų reprezentatyvi, reikėtų bent 500 respondentų. Ir visgi, faktas, jog NMA ketina susigrąžinti išmokas – nepaneigiamas. 

Išmokos viršijo skirtąją sumą 

Kad NMA vykdo tiesioginių išmokų susigrąžinimo procedūras, pripažįsta ir pati NMA.

„Parama pagal paraišką išmokoms už deklaruotus plotus bei gyvulius gauti, vadovaujantis teisės aktais, gali būti susigrąžinamos dėl įvairių priežasčių", – teigia NMA atstovė Vaiva Kovaliūnienė.  

Pasak jos, šiuo metu paramos gavėjai gali gauti pranešimus grąžinti tam tikrą išmokėtos paramos sumą dėl  žemės ūkio ministro 2023 m. birželio 14 d. įsakymu Nr. 3D-386 „Dėl tiesioginių išmokų ir susietosios paramos už deklaruotus plotus mokėjimo 2022 m." sumažintų įkainių. 

„Įkainiai pakeisti pagrindinei išmokai, išmokai už pirmuosius 30 hektarų, žalinimo išmokai, susietajai išmokai už baltyminių augalų plotus ir susietajai išmokai už plotus, kuriuose auginami cukriniai runkeliai‘, – vardija V. Kovaliūnienė.

Ji taip pat paaiškina, kad išmokų dydžiai yra nustatomi pagal Lietuvai patvirtintą atitinkamai schemai skirtą sumą dalinant iš ploto, atitikusio išmokos skyrimo reikalavimus.

„Kiekvienais metais prieš išmokų mokėjimą žemės ūkio ministro įsakymu yra tvirtinami įkainiai. Juos apskaičiuojant, visa šioms išmokoms skirta suma – finansinis vokas dalinamas iš tinkamo paramai gauti ploto. Atliekant skaičiavimus siekiama, kad ūkininkams būtų išmokėta kuo daugiau šio voko lėšų, tai yra Lietuva panaudotų visą patvirtintą atitinkamai schemai sumą, todėl įkainiai skaičiuojami net cento tikslumu. Dėl šios priežasties, jeigu tinkamas paramai gauti plotas vėliau padidėja (pvz. ūkininkai pavėluotai pateikia papildomus įrodymus dėl force majeure), įkainius reikia mažinti ir atitinkamai susigrąžinti permokėtas lėšas“, – teigiama NMA atsakyme.

V. Kovaliūnienė pabrėžia, kad 95 proc. pareiškėjų grąžintinos sumos nesudaro 100 eurų ir pagal de minimis taisyklę nurašomos. Iš likusių 5 proc. pareiškėjų 3 proc. skolos jau sudengtos su buvusiais mokėjimais ir tik 2 proc. turės grąžinti permoką.

Patarimas ūkininkams: reikalauti NMA atlikti darbą

Savo ruožtu buvęs NMA vadovas E. Bėrontas pataria ūkininkams pasirinkti kelius, kaip spręsti susidariusią situaciją. 

„Patarimas būtų toks: negrąžinti, o visiems rašyti raštus, kad sudengtų reikalaujamą grąžinti sumą su 2023 metų išmoka, kuri avansu bus mokama nuo 2023 metų spalio 16 d. Taip nereikės daryti pavedimų ir palengvinsite NMA skolų išieškojimo specialistų ir finansininkų darbą bei popierizmą“, – pataria E. Bėrontas.

Kitas kelias, pasak jo, išvis nereaguoti į NMA raginimus. „Pati NMA padarys sudengimą spalio mėnesį“, – mano E. Bėrontas.

Video