Ugniagesiai stveriasi už galvų: skenduoliai skaičiuojami dešimtimis

Kėdainių mugės nuotr. Kėdainių mugės nuotr.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, dar iki vasaros pradžios šiemet Lietuvoje nuskendo 39 asmenys, išgelbėta 13 gyventojų, iš kurių 2 vaikai. O birželį iš įvairių vandens telkinių jau ištraukta daugiau nei 10 skenduolių. Tokias nelaimes lemia neatsargus žmonių elgesys vandenyje.

Kaip teigia ugniagesiai, skęstama dėl įvairių priežasčių – neįvertinama galima rizika, bandoma kuo toliau nuplaukti nuo kranto, maudomasi ten, kur nėra gelbėtojų arba apsvaigus nuo alkoholio ar psichotropinių medžiagų. Vyrai skęsta kelis kartus dažniau nei moterys, galbūt todėl, kad per daug pasitiki savo jėgomis arba yra linkę labiau rizikuoti.

Taisyklės, galinčios išgelbėti gyvybę

Ugniagesiai gelbėtojai pataria maudytis tik saugiose, tam pritaikytose vietose. Pavojinga šokinėti į vandenį nuo tiltų, palinkusių medžių, tramplinų, ypač vietose, kur nėra pakankamai gilu. Net ir žinomose vietose patariama pirmiausia apžiūrėti, ar nėra primesta ant dugno kokių akmenų ar kitų stambių, aštrių daiktų, į kuriuos būtų galima atsitrenkti ir susižaloti. Kartais tokios maudynės baigiasi atsisėdimu į neįgaliojo vežimėlį ar žūtimi. Todėl nei patys rizikuokite, nei skatinkite kitus.

,,Niekada neplaukite toliau įspėjamųjų ar maudymosi vietą žyminčių ženklų. Labai didelė skendimo rizika, kai plaukiojama ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių, ypač jeigu nemokate plaukti arba plaukiate prastai“, – sako ugniagesiai.

Plaukiojant su vandens transporto priemonėmis – pramoginiais plaustais, valtimis, baidarėmis, būtina dėvėti plūdrias priemones (gelbėjimo liemenes ar specialius kostiumus). Jei plaukiate valtimi, jos nesiūbuokite, joje nevaikščiokite.

Negalima maudytis labai pavargus, taip pat perkaitus saulėje ar gausiai pavalgius. Labai pavojinga maudytis žaibuojant. Užklupus perkūnijai reikia nedelsiant lipti iš vandens.

,,Jei nemokate plaukti, nebriskite į vandenį giliau kaip iki krūtinės. Maudydamiesi neišdykaukite, nesistumdykite, netempkite vieni kitų už kojų, nenardinkite į vandenį, nelipkite ant pečių. Būkite labai atsargūs, nes galite nuskęsti arba ką nors pasitempti ar kitaip susižaloti. Jei pasidarė šalta, išlipkite į krantą“, – svarbiais patarimais dalijasi specialistai.

Ypač saugokite vaikus

Didžiulis dėmesys turi būti skirtas vaikams. Nė akimirkai nepalikite mažamečių be priežiūros, nes mažyliai gali nuskęsti net ir nedideliame baseinėlyje, neaptvertoje kūdroje ar netoli namų esančiame upelyje. Neleiskite maudytis vienų vaikų. Jei būnate su jais prie vandens, akylai juos saugokite.

Gelbėtojai sako ne kartą pastebėję, kad kol tėvai būna įnikę į telefonus, vaikai brenda į vandenį vieni. Minutė, kita ir jie gali nuskęsti.

,,Nemanykite, kad jei uždėjote vaikui pripučiamas rankovytes, jis yra visiškai saugus. Aišku, tos rankovės yra geriau negu nieko, bet vis tiek reikėtų nenuleisti akių nuo besimaudančių vaikų. Taip pat reikėtų mokyti vaikus plaukti, nuolat jiems priminti saugaus elgesio taisykles, paaiškinkite, kad vanduo ne vieta žaidimams ar dūkimams. Maudydamiesi su vaikais nenutolkite nuo jų toliau, nei per ištiestą ranką“, – sako specialistai.

Kėdainių mugė

Video