Ką mena gamtos istorija?
Viena labiausiai lankomų atodangų Anykščių regioniniame parke - Vetygalos atodanga. Šiuo metu ji apsiklojusi baltais žiemos patalais. Bet tikrai verta ją pamatyti, nes joje atsiskleidžia gamtos istorija, praneša Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija.
Vetygalos atodanga yra gamtos geologinis paminklas nuo 1964 metų. Atodanga dar vadinama Žėbos kalnu, nes ji sudaro pietinę 420 metrų ilgio Žėbos kalno dalį. Tai viena didžiausių ikikvarterinių darinių atodangų Lietuvoje. Vetygalos atodanga yra 20 - 30 m aukščio ir 25 m pločio.
Pasak geologų, tai unikali atodanga – tarsi atversta Anykščių krašto gamtos istorijos knyga, kurioje matomi ikiledyniniai, apie 400 mln. metų senumo sluoksniai, sudaryti iš šviesaus kvarco ir žėručio smėlio.
Šiuose sluoksniuose aptinkama šarvuotų žuvų liekanų, kurių amžius 300 - 350 mln. metų. Šios žuvys – Asterolepis radiata Rohon – yra menkai išsivysčiusios, be skeleto. 1993 metais jos įrašytos į Lietuvos rekordų knygą kaip seniausios Lietuvoje rastos žuvys.
Praėjusių metų rudenį prie Vetygalos atodangos buvo pastatytas naujasis Gamtos paveldo objekto ženklas, o gruodžio mėnesį įrengtas naujasis lankytojų skaičiuotuvas.