Panevėžio turguje prekystaliai lūžta nuo grybų, gėlių ir uogų
Panevėžio centrinės turgavietės prekystaliai lūžta nuo, galima sakyti, rudens derliaus: bulvės, morkos, obuoliai, medus tiesiai iš ūkininkų rankų, o grybai – iš miškų. Turgaus prekeiviai neslepia, kad dėl šios permainingos vasaros brango kai kurios daržovės, vaisiai ir, žinoma, grybai.
Kardeliai mažesni
Panevėžio turguje prekiaujantis velžietis gėlininkas sako, kad šiemet, nors kardeliai užaugo, bet jie nėra tokie stiprūs ir aukšti.
„Spalvų netrūksta, bet jie smulkesni ir žemesni. Vasaros pradžioje buvo sausa, paskui užklupo stiprus lietus, todėl kardeliai ne tokie, kokie buvo pernai. Tačiau galiu džiaugtis, kad jie užaugo ir pražydo įvairiomis spalvomis. Gėlių nebranginau – kainos liko panašios kaip ir pernai. Kol kas už žiedą prašau po pusę euro. Gali kardeliai brangti Rugsėjo 1-osios šventei“, – sako vyras.
Pigios, bet populiarios
Įvairiaspalviais astrais turguje prekiaujanti Bronė sako, kad gėlių puokščių taip pat nebrangino.
„Astras pradėjau pardavinėti rugpjūčio mėnesį. Jos populiarios iki pat rugsėjo. Ypač šios gražios gėlės populiarios tampa Rugsėjo 1-ąją. Šiaip, manau, kad astra yra populiari visada. Puokštė kainuoja 30 centų, kitos pigesnės. Prieš Rugsėjo 1-ąją astrų puokščių kainų nekelsiu. Šiek tiek uždirbu ir prie pensijos prisiduriu. Be to, smagu iš namų išeiti, tarp žmonių pabūti“, – šypsosi astrų šeimininkė.
Voveraitės kepa iškart
Voveraites pardavinėjanti Nijolė iš Uliūnų sako, kad grybų prisirinko brukniaudama Labanoro girioje.
„Nedaug jų radome – sausa, bet vis tiek smagu, kad jų radome. Už beveik litrą prašau keturių eurų. Kita vertus, pernai grybų beveik nebuvo. Voveraites labai paprasta paruošti. Jas nuplaunu ir iškart kepu. Įdedu truputį sviesto. Neapverdu grybų, nes verdant voveraitės palieka sausos“, – aiškino moteris ir teigė, kad pagrindinis jos užsiėmimas – auginti vaistažoles.
„Turime nemažą lauką, kuriame auga įvairios vaistažolės. Jas džiovinu ir pardavinėju. Šiais metais užderėjo medetkų. Turiu džiovyklą, bet pabrango elektra, todėl teko šiek tiek pabranginti vaistažoles. Nedaug, nes Panevėžys nėra turtingas miestas ir negali labai kelti kainų. Pačios populiariausios – ramunėlės, medetkos, melisos, mėtos, čiobreliai, liepžiedžiai, miško avietės“, – pasakojo uliūnietė.
Vietas reikia žinoti
Panevėžietis Vytautas prisipažino, kad grybais prekiauja jau ne vieną dieną.
„Baravykus pardavinėju jau gerą savaitę. Prasidėjo lietūs ir pradėjo baravykai dygti. Tik reikia žinoti vietas, kur jie dygsta. Reikia ieškoti drėgnesnių vietų. Šįsyk baravykus rinkau miškuose prie Gustonių. Ten lapuočių miškas – lazdynai, beržiukai ir vieta labai tinkama baravykams. Negaliu sakyti, kad pernai nebuvo grybų. Pernai grybavau Žaliosios girioje. Šiais metais girioje labai sausa ir grybams nepatinka. Šiais metais grybai šiek tiek brangesni. Kilogramas nedidelių baravykų kainuoja 25 eurus. 600 gramų baravykų – 12 eurų“, – pristatė baravykų kainas grybautojas Vytautas.
Šilauogės – populiarios
Šilauoges iš Panevėžio rajono Vynupės kaimo pardavinėjanti Gintarė prisipažįsta, kad auginti uogas nėra sudėtinga, bet sunkiausia jas skinti.
„Šiais metais jos smulkios ir jų labai daug. Kol priskini kilogramą uogų – pavargsti. Jeigu lyginti su pernai, uogų derlius panašus. Žmonės perka šilauoges – jos populiarios“, – sako mergina.
Lietuviškais pomidorais, agurkais, krapais prekiaujanti moteris sako, kad labai perka agurkus.
„Jie tinka vakavimui, rauginimui ir išsilaiko iki žiemos. Tokia jų rūšis. Pomidorai irgi skanūs – naminiai. Dar pardavinėjame šilauoges, braškes. Beje, šilauogės šiais metais mažesnės. Šiais metais sudėtinga auginti daržoves – kaitra didelė. Labai sunku buvo auginti krapus. Taip viskas išdžiūvę, tad teko laistyti nemažai“, – pasakojo Rita.
Raimonda Mikučionytė ("Jūsų Panevėžys")