Jolita Bakšaitė: „Didėja turistų susidomėjimas autentiškomis, vietos kultūrą atskleidžiančiomis veiklomis“
Lietuvos pasienyje įsikūręs Lazdijų kraštas garsėja puikia gamta, kulinariniu paveldu, istorinėmis vietomis. Ypač vasarą į mūsų kraštą atvyksta daug turistų, todėl atvykstamojo turizmo organizatoriams ir paslaugų teikėjams tenka pasitempti.
Šiemet pavasaris ir vasaros pradžia nelepino gerais orais, todėl turistų srautai šiek tiek sumažėjo, tačiau lazdijiečiai pasistengė šiemet turistams pasiūlyti ir naujų veiklų.
Apie tai, kokia vasaros pradžia buvo turistais besirūpinančiam Lazdijų turizmo informacijos centrui, kalbamės su šio centro vadybininke Jolita Bakšaite.
– Jau baigėsi pirmasis vasaros mėnuo. Kokios šią vasarą turistų, atvykstančių į Lazdijų kraštą, tendencijos?
– Šią vasarą pastebime, kad turistai ieško kompleksinių patirčių – nori ne tik aplankyti lankytinus objektus, bet ir sudalyvauti edukacijoje, degustacijoje ar paragauti Lazdijų kraštui būdingų patiekalų. Didėja susidomėjimas autentiškomis, vietos kultūrą atskleidžiančiomis veiklomis.
– Ar sulaukiate užsieniečių? Kokiais būdais jie lankosi Lazdijų krašte?
– Taip, dažniausiai sulaukiame turistų iš Lenkijos, Vokietijos, Skandinavijos šalių ir Didžiosios Britanijos. Jie keliauja pavieniui, dviračiais, kemperiais, automobiliais arba atvyksta turistinėmis grupėmis autobusais.
– Kokiais objektais Lazdijų rajone dažniausiai ir daugiausiai domisi turistai? Ar šiemet atsirado naujų objektų?
– Turistai dažniausiai domisi Metelių ir Veisiejų regioniniais parkais, lankosi muziejuose bei renkasi aktyvias pramogas – dviračių takus, baidares, žygius. Naujovė šiemet unikali edukacija „Miegojimas ant šieno“ Etnografinėje Prano Dzūko sodyboje. Be to, Veisiejų mieste atsirado privatus futbolo muziejus, o Kapčiamiestyje privatus etnografinis miško muziejus.
– Kokia šią vasarą yra situacija su kaimo turizmo sodybomis? Ar jose gausu turistų? Ar tai vietiniai turistai, ar atvykėliai iš užsienio?
– Kai kuriose sodybose užimtumas siekia net 70–90 proc., o dar iki vasaros pradžios daugelyje jų savaitgaliai jau buvo rezervuoti. Kaip ir kasmet, atvyksta tiek lojalūs klientai, tiek nauji svečiai. Daugiausia turistų – iš įvairių Lietuvos rajonų, tačiau netrūksta ir svečių iš užsienio.
– Kokių pageidavimų sulaukiate iš turistų, atvykstančių į Lazdijų rajoną?
– Turistai dažniausiai teiraujasi, ką verta pamatyti Lazdijų rajone ir pačiame mieste, prašo padėti sudėlioti maršrutą bei rekomenduoti vietas, kur galima skaniai pavalgyti.
– Ar turistai tik vienai dienai užsuka į Lazdijus, pravažiuodami į kitas vietoves, ar nakvoja?
– Didesnė dalis turistų į Lazdijus užsuka savaitgaliui, savaitei ar net ilgiau. Pasinaudoję mūsų TIC skleidžiama informacija internete ar socialiniuose tinkluose, suranda įvairias pramogas, lankytinus objektus bei maršrutus.
– Kokią įtaką turistų srautams turi Lazdijų rajone organizuojami pramoginiai renginiai? Ar turistai derina savo viešnagę su tuo metu vykstančiais renginiais?
– Akivaizdų turistų derinimąsi prie renginių datos stebime tik kai kuriais atvejais. Didesnio masto renginiai, tokie kaip „7bet Rally Lazdijai“ ar „Pasienio fiesta“, pritraukia daugiau svečių ir turi įtakos viešnagės planavimui. Taip pat matome susidomėjimą teminiais žygiais – į juos turistai atvyksta būtent tam, kad sudalyvautų žygyje.
– Kaip Jums atrodo, ar turistų atvykimui turi reikšmės tai, ar renginiai mokami, ar nemokami?
– Darbo patirtis rodo, kad turistų sprendimui dalyvauti renginyje didesnės įtakos turi turinio kokybė, emocija, o ne tai, ar renginys mokamas. Pastebime, kad esant simboliniam mokesčiui, dalyvių srautai nemažėja, o priešingai, dažnai toks mokestis suteikia papildomos motyvacijos atvykti, nes žmonės jaučiasi labiau įsipareigoję dalyvauti.
– Ar turistų srautams turi įtakos meteorologinės sąlygos? Ar šių metų lietinga vasaros pradžia nesumažino turistų srautų?
– Kaip visoje Lietuvoje, taip ir Lazdijuose, turistų srautus veikia nepalankios oro sąlygos. Lietingi ar šalti orai sumažina lankytojų skaičių tiek sodybose, tiek maitinimo įstaigose, tiek gamtos maršrutuose.
Mantas Gervelis, „Pinčiuko baidarių“ savininkas:
„Pagrindiniai mūsų klientai yra iš Vilniaus, Kauno, Alytaus ir Marijampolės. Dėl šalto oro vasaros pradžioje buvo mažiau klientų, o birželio antroje pusėje jų padaugėjo, nuo Joninių – pilnas užimtumas. Upė šiek tiek nusekusi, nes nebuvo pavasarį ežeruose vandens, tai nepasipildė, gerai, kad hidroelektrinė šiek tiek reguliuoja vandens lygį, šeštadienį ryte pakelia, tai plaukimas vyksta normaliai. Užsieniečių pas mus nėra daug, dažniausiai iš Lenkijos, mūsų emigrantai dažnai apsilanko. Paslaugų kainų šiemet nedidinome, darbo dienomis jos mažesnės, o šeštadieniais – didesnės, kaip visada. Turime apie 100 baidarių, jos dienos metu skirtingais laikais visos išplaukia, jei pilnas užimtumas, tai kartais upėje būna apie 100 baidarių.“
