Seimo rinkimų finiše socialdemokratų cunamis nušlavė konkurentus
Seimo rinkimų antrame ture – absoliuti Lietuvos socialdemokratų partijos pergalė. Jų atstovai vienmandatėse apygardose laimėjo 32 dvikovas iš 37 ir turės stipriausią balsą formuojant naują valdančiąją koaliciją.
Antrojo turo, vykusio 63 vienmandatėse apygardose, antrąją vietą užėmė konservatoriai, pelnę 10 mandatų.
Įvertinus abu rinkimų turus, rezultatai suskaičiavus 1682 apylinkes iš 1685:
Lietuvos socialdemokratų partija 52 mandatai;
Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 28;
"Nemuno aušra" – 20;
Demokratų sąjunga "Vardan Lietuvos" – 14,
Liberalų sąjūdis – 12;
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 8;
Krikščioniškų šeimų sąjunga – 3;
Partija "Laisvė ir teisingumas" – 1;
Nacionalinis susivienijimas – 1;
Save išsikėlę asmenys – 2.
V. Blinkevičiūtė vengia atsakyti, ar bus premjerė: galiu prieš visą Lietuvą pasakyti, kad formuosiu valdančiąją daugumą
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė tiesiai neatsako, ar vadovaus būsimai Vyriausybei. Nors politikė tikina, kad prisiims visą atsakomybę, formuojant naują valdančiąją daugumą, ar stos prie Ministrų kabineto vairo – atsakyti vengia.
„Galiu prieš visą Lietuvą pasakyti, kad kaip socialdemokratų partijos pirmininkė prisiimu visą atsakomybę ir kartu su prezidentu formuosiu valdančiąją daugumą“, – sekmadienio vakarą atvykusi į LSDP štabą sakė V. Blinkevičiūtė, paprašyta pažadėti, ar imsis premjerės pareigų.
„Turiu galvoje, kad formuosiu valdančiąją daugumą“, – teigė ji, perklausta, ar jos atsakomybę reikėtų suprasti kaip vadovavimą Vyriausybei.
„Aš nevengiu pasakyti. Mes šiuos dalykus aptarsime tiek mūsų partijoje. Pasversime visus už ir prieš. Matysime, kokia yra dauguma, iš ko ji susideda – ir tada bus sprendimai“, – nurodė politikė, klausiama, kodėl vengia pasakyti, kad bus ministrė pirmininkė.
Kelis kartus perklausta to paties, V. Blinkevičiūtė nurodė – „visi sprendimai bus kitą savaitę“.
Ji taip pat negalėjo konkrečiai pasakyti, kada ketina atsisakyti Europos Parlamento (EP) mandato.
„Kai suformuosime Vyriausybę, kai matysime, kokie bus sprendimai – tada ir bus priimtas tas sprendimas“, – atsakė LSDP pirmininkė.
Įvertino rezultatus didmiesčiuose
LSDP kandidatams antrajame ture didžiųjų miestų vienmandatėse apygardose pavyksta nurungti konservatorių kandidatus – netgi Kaune, kuriame Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) dažnai sulaukia didesnio palaikymo.
Socialdemokratų rezultatai rodo, kad „žmonės nori pokyčių ir didmiesčiuose“, sako V. Blinkevičiūtė.
„Tai parodo, kad mes, socialdemokratai, esame visos Lietuvos partija“, – džiaugėsi partijos lyderė,
„Jau po pirmojo turo, kada mūsų net 5 apygardose Kaune išėjo mūsų socialdemokratai bičiuliai į antrąjį turą, tai jau buvo didžiulė pergalė“, – tikino ji.
Tikisi sulaukti konservatorių sveikinimų
Tuo metu klausiama, ar jau sulaukė pralaimėjimą pripažinusių konservatorių sveikinimų, V. Blinkevičiūtė teigė nesanti tikra, mat negalėjo patikrinti savo mobilaus telefono – ar sulaukė skambučių ar žinučių. Tačiau ji pažymėjo – vertinant tai, kokia buvo rinkimų kampanija ir kaip konservatoriai kalbėjo apie galimą TS-LKD ir LSDP bendradarbiavimą, sveikinimų tikėtųsi sulaukti.
„Pagal tai, kokią žinią siuntė visą laiką iki rinkimų – tai tikiuosi“, – pridūrė V. Blinkevičiūtė.
I. Šimonyė patarimų Vyriausybės vairą perimti galinčiai V. Blinkevičiūtei nedalija: net nebandysiu to daryti
Konservatorių sąrašą į parlamentą vedusi dabartinė premjerė Ingrida Šimonytė nemano, kad antrajame Seimo rinkimų ture pirmaujančios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkei Vilijai Blinkevičiūtei reikės jos patarimų.
„Kas esu aš, kad dalinčiau patarimus poniai Blinkevičiūtei? Net nebandysiu to daryti. Ji pati yra tiek metų politikoje ir tiek pūdų druskos suvalgiusi, kad, manau, tikrai žinos, ką jai daryti“, – žurnalistams rinkimų naktį teigė I. Šimonytė.
„Lietuvoje taip yra, kad per kiekvienus rinkimus mes matome švytuoklės slinktį į kažkurią pusę. Iš esmės, kas čia dabar atsitiko, tai 2020-ieji metai atvirkščiai. Tas labai nestebina. Žinome, kad iš valdžios pozicijų eiti į rinkimus yra sudėtinga. Rinkėjų valia yra tokia, kokia yra“, – preliminarius rezultatus komentavo premjerė.
R. Karbauskis: nesutarimai su S. Skverneliui darbui Seime tikrai nemaišys
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis nemano, kad naujos valančiosios koalicijos formavimui sutrukdys galimi nesutarimai su advokatu Ignu Vėgele ar Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovu Sauliumi Skverneliu. Anot jo, nors „Vardan Lietuvos“ vadovas laikosi nuomonės, kad R. Karbauskis kėlė grėsmę nacionaliniam saugumui, tai „darbui nepamaišys“
„Kaip S. Skvernelis staiga sugalvojo tas išvadas laikyti realiomis, tai aš nežinau. (...) Bet darbui tai tikrai nepamaišys“, – sekmadienį „Delfi“ kalbėjo S; Skvernelis.
„Esmė tame, mes turėsime tarnauti Lietuvai“, – tvirtino jis.
LŽVS pirmininkas taip pat neigė, kad I. Vėgėlės teiginys – jog be jo „valstiečiai" nebūtų perkopę 5 proc. karteles, parodė priešingus požiūrius ir nesutarimą tarp advokato ir partijos lyderio.
„Tai nebuvo nesutarimai. Tai tiesiog skaičiavimo skirtumai. Man atrodo vertinimas, kas ir kiek būtų surinkęs, jei sąlygos būtų buvusios skirtingos, tai tie dalykai bus diskusijoms po rinkimų, bet tai nereiškia, kad turime nesutarimų požiūriuose“, – tikino LVŽS pirmininkas.
„Mes vienaip skaičiuojame, Vegėlė galbūt skaičiuoja kitaip. Tai ne esminiai dalykai“, – pabrėžė jis.
Su „valstiečiais“ į Seimą žengsiantis I. Vėgėlė: panašu, kad rezultatas mums nebus labai palankus
Kartu su „valstiečiais“ į Seimą patekęs Ignas Vėgėlė sako, kad antrojo Seimo rinkimų turo rezultatai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) veikiausiai nebus palankūs.
„Jeigu LVŽS frakcija atsirastų opozicijoje antrą kadenciją iš eilės, mano supratimu, tai būtų labai skausminga. Optimalus variantas buvo iš 10 gauti 5 mandatus. Jeigu negausime 5, tai panašu, kad šis rezultatas nebus mums labai palankus“, – žurnalistams rinkiminiame štabe tvirtino I. Vėgėlė.
Taip pat tikina jis, kad įtampų tarp jo ir LVŽS pirmininko Ramūno Karbauskio nėra. Pasak naujajame Seime dirbsiančio politiko, dėl valdančiosios koalicijos tarsis tiek jis, tiek partijos lyderis.
„Man atrodo labiau buvo norima tą įtampą sukurti nei jos buvo. Aš turiu vieną nuomonę, Ramūnas – kitą. (...) Skirtingos nuomonės yra gerai. Jokių pykčių, nesutarimų nėra“, – tvirtino I. Vėgėlė.
„Jeigu eisime prie derybų stalo, su Ramūnu Karbauskiu yra labai aiškus sutarimas – prie derybų stalo sėdėsime kartu ir kartu spręsime dėl LVŽS frakcijos“, – nurodė jis.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkui Sauliui Skverneliui pareiškus, esą R. Karbauskis galimai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, I. Vėgėlė tai vadina rinkimine retorika. Anot jo, jei partijoms kartu teks dirbti koalicijoje, jis yra nusiteikęs švelninti nesutarimus.
„Tai – rinkiminė retorika, kuri yra netinkama. Aš tam ir esu, kad minkštinčiau retorikas tarp šių asmenų“, –teigė I. Vėgėlė.
G. Landsbergis pasveikino socialdemokratus su pergale: iš tikrųjų stiprus pasirodymas
Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis pasveikino Lietuvos socialdemokratų partiją (LSDP) su pergale Seimo rinkimuose.
„Būtų teisinga, manau, pasveikinti socialdemokratus. Iš tikrųjų stiprus pasirodymas“, – sekmadienio vakarą žurnalistams teigė G. Landsbergis.
„Linkiu atsakingos Vyriausybės, atsakingo požiūrio, neabejoju, kad jo netrūksta“, – pridūrė jis.
Į Seimą patekęs A. Zuokas: nenustebkite, jei sugebėsime sukurti naują frakciją
Seimo nario mandatą iškovojęs partijos „Laisvė ir teisingumas“ lyderis, buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas teigia planuojantis su kitais parlamento nariais, kurių partijos nepateko į Seimą, suburti naują frakciją.
„Mes buvome verti šios nedidelės pergalės. (...) Komanda puikiai dirbo, turime idėjų ir minčių. Malonu, kad grįžtame į pergalių kelią“, – sekmadienio vakarą žurnalistams apie iškovotą Seimo nario mandatą kalbėjo A. Zuokas.
Jis teigė Seime su kitais 11 parlamentarų sieksiantis įkurti naują frakciją. Pasak A. Zuoko, ją sudarys savarankiški politikai ir tie Seimo nariai, kurių partijos nepateko į Seimą.
„Nenustebkite, jei mes sugebėsime sukurti atskirą naują frakciją, kuri nebus mišri frakcija“, – užsiminė A. Zuokas.
Partijos „Laisvė ir teisingumas“ lyderis A. Zuokas laimėjo rinkimus Naujininkų-Rasų vienmandatėje apygardoje ir yra išrinktas į Seimą.
A. Zuokas suskaičiavus visas apylinkes surinko 48,52 proc., o jo oponentas, konservatorius Vygintas Gasparavičius 48,22 proc. balsų.
V. Gasparavičius pirmajame ture surinko 15,44 proc. balsų, o A. Zuokas, sulaukė 14,38 proc. rinkėjų palaikymo.
A. Armonaitė: bent vienas mandatas parlamente Laisvės partijai padėtų atgauti rinkėjų pasitikėjimą
Daugiamandatėje apygardoje Seimo rinkimų kartelės neperžengusios ir kol kas trijose vienmandatėse apygardose antrajame ture pralaiminčios Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė sako, kad bent vienas „laisviečių“ iškovotas mandatas parlamente partijai padėtų atgauti rinkėjų pasitikėjimą. Kalbėdama apie poreikį Seime stiprinti liberalų balsą, A. Armonaitė pabrėžė, kad susijungusios abi liberalios partijos balsų surinktų mažiau negu atskirais sąrašais.
„Laisvės partija yra savivaldybėse, Laisvės partija yra Europos Parlamente, jeigu turėtume nors vieną Seimo narį – aišku, mums būtų daug lengviau toliau veikti ir augti. Atgauti rinkėjų pasitikėjimą. (...) Manau, kad Lietuvai būtų kur kas geriau – progresyviai Lietuvai – kad būtų bent vienas Seimo narys, atstovaujantis šitai partijai“, – Eltai partijos rinkimų štabe sekmadienio vakarą sakė A. Armonaitė.
„Nesu tikra, kad Liberalų sąjūdis ar Laisvės partija kartų surinktų daugiau balsų – aš manau, atskirai mes renkame daugiau. Ir tai yra tiesiog kitokios organizacijos“, – apie dviejų politinių jėgų galimybes stiprinti jėgas jungiantis kalbėjo „laisviečių“ lyderė.
Nors politikė įžvelgia grėsmę dėl ateinančioje kadencijoje stiprėsiančio radikalių jėgų balso, priduria – Laisvės partijos ir Liberalų sąjūdžio sąjunga yra sunkiai įsivaizduojama. Visgi, pasak A. Armonaitės, liberalių jėgų balsas parlamente turi išlikti stiprus.
„Man iš tikrųjų yra ne tik kaip partijos pirmininkei, bet kaip Lietuvos pilietei nuoširdžiai neramu, realiai baisu, kas bus. (...) Ir dėl „Nemuno aušros“, ir dėl to, kas yra šnekama, kokie pažadai pridalinti, kaip yra kol kas komunikuojama“, – tikino A. Armonaitė.