BBC: Naujoji Zelandija pirmoji pasaulyje apmokestins ūkininkus už avių ir karvių bezdėjimą

Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr. Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.

Naujoji Zelandija pristatė planą, kaip apmokestinti avių ir galvijų bezdėjimą, siekdama kovoti su vienu didžiausių šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltinių šalyje, praneša BBC.

Šalis taptų pirmąja valstybe pasaulyje, apmokestinusia ūkininkus už jų laikomų gyvūnų išmetamą metano kiekį.

Naujojoje Zelandijoje gyvena kiek daugiau nei penki milijonai žmonių, auginama apie 10 milijonų galvijų ir 26 milijonai avių.

Beveik pusė visų šalies šiltnamio efektą sukeliančių dujų išskiriama iš žemės ūkio, daugiausia metano.

Išskiriamos emisijos iš žemės ūkio anksčiau nebuvo įtrauktos į Naujosios Zelandijos emisijos leidimų prekybos sistemą. Tai susilaukė didelės žaliųjų kritikos, kurie pasisako už visuotinio atšilimo stabdymą.

Pagal pasiūlytą planą, ūkininkai už išmetamų dujų kiekį turės mokėti nuo 2025 m.

Į šį planą taip pat įtrauktos paskatos ūkininkams, mažinantiems išmetamųjų teršalų kiekį, pavyzdžiui, naudojant pašarų priedus, ūkiuose sodinantiems medžius.

Įdomu tai, kad patys ūkininkai valdžios planams pritaria. 

Pavyzdžiui, pieno ūkį valdantis Andrew Hoggard’as, Naujosios Zelandijos federalinių ūkininkų nacionalinio susivienijimo prezidentas, BBC sakė, kad iš esmės pritaria pasiūlymams.

„Mes daugelį metų dirbome su vyriausybe ir kitomis organizacijomis, siekdami sukurti metodą, kuris nenutrauktų ūkininkavimo Naujojoje Zelandijoje, todėl pasirašėme daug dalykų, kuriais esame patenkinti. Tarp siekiant susitarimų, suprantama, kad teks nuryti ir pora karčių kąsnių”, – sakė jis.

Video