Naujasis administratorius specialiai žlugdo „Lifosą“?
Finansiškai kaip niekad stipri Kėdainių „Lifosa“ kasdien yra priversta grumtis dėl teisės išlikti. Finansų ministerijos nusamdyto ir šios įmonės sandorius turinčio prižiūrėti administratoriaus keliama įtampa jau pasiekė visišką apogėjų – šis ne tik viešai pažėrė kaltinimų įmonės vadovams, kurie gali būti nepagrįsti ir po kurių iš pareigų traukiasi „Lifosos“ generalinis direktorius Rimantas Proscevičius. Administratorius dar ir stabdo gamybą, kasdien įmonei leisdamas patirti po 100 tūkst. eurų nuostolio.
Vietoje to, kad gamintų trąšas, ką jau buvo galima realiai padaryti nuo birželio 1-osios, įmonės darbuotojai yra priversti iki išnaktų kuistis popieriuose ir atsakinėti į jo paklausimus. Tuo tarpu buvęs „Lifosos“ ilgametis vadovas Jonas Dastikas neatmeta, kad „Lifosai“ dirbti gali būti trukdoma tyčia, mat paskirtasis administratorius čia turi asmeninių sąskaitų ir akivaizdžiai darbuotojams trukdo dirbti bei vilkina užduočių atlikimą galimai kerštaudamas. Kol kas neatmestina ir tai, kad kažkam gali būti naudinga sužlugdyti finansiškai stabilią ir net klestinčią įmonę. Tokias prielaidas sustiprina ir tai, kad kita „Eurochemui“ priklausanti gamykla, tik skirtingai nei „Lifosa“ veikianti ne Lietuvoje, o Belgijoje, dirba netrukdomai, nors taip pat yra sankcionuota ir turi jai paskirtą administratorių.
Bendrauja tik per atstovą spaudai
Pirmasis iš nelygios kovos pasitraukė „Lifosos“ generalinis direktorius Rimantas Proscevičius. Praėjusį penktadienį, birželio 10-ąją, jis įteikė atsistatydinimo pareiškimą, tačiau pats tokio savo sprendimo motyvų šiuo metu nekomentuoja.
Jo pirmtakas Jonas Dastikas teigia nesistebintis tokiu dabartinio gamyklos vadovo ėjimu. Pasak J. Dastiko, anksčiau ar vėliau reikėjo to tikėtis.
Tuo tarpu „Lifosos“ administratorius Egidijus Kaselis, pažėręs nemažai priekaištų „Lifosos“ vadovams, su žurnalistais bendrauja tik per savo atstovą spaudai. Jis sutinka, kad įmonėje situacija yra neeilinė ir bendraujant pasitaiko aštresnių kampų, tačiau įmonės vadovams siūlo susitaikyti su apribota veikla ir prisitaikyti prie naujos realybės.
Geras kąsnelis
„Apie tai jau tikriausiai daug kas žinojo, – į klausimą, ar jau girdėjo ir tikėjosi tokio R. Proscevičiaus žingsnio, trumpai atsakė J. Dastikas. – R. Proscevičiaus toks charakteris, kad, jeigu reikia kažką padaryti, jis turi tai įvykdyti čia ir dabar.
O, mano nuomone, administratoriaus tikslas – kuo ilgiau „tempti gumą“, nes firmai, kur dirba tik trys žmonės, administruoti tokią gamyklą yra labai geras kąsnelis.
Be to, dabar „Lifosos“ finansinė situacija yra labai gera. Juolab kad „Lifosa“ jau galėjo pradėti dirbti nuo birželio 1-osios, tačiau administratorius sutrukdė pradėti darbus penkias dienas. O viena diena – 100 tūkst. eurų nuostolių.“
Ir išties panašu, kad J. Dastiko prielaida, jog UAB „Finance guru“ administruoti tokią įmonę kaip „Lifosa“ – ypač gardus kąsnelis, galimai teisinga, mat rekvizitai.lt pateikti duomenys rodo, kad 2021 metais „Finance guru“, turinti tik tris darbuotojus, dirbo nuostolingai. Uždirbusi tik 5 390 eurų pardavimo pajamų, patyrė 426 eurų nuostolį, o įkurta yra tik vos prieš 2 metus ir 2 mėnesius. Tad ir Finansų ministerijos pasirinkimas tokią įmonę skirti „Lifosos“ administratoriumi atrodo išties keistas.
„Lifosos“ administratoriaus E. Kaselio atstovui spaudai Giedriui Galdikui raštu pateikus klausimą, kokia, jo nuomone, šiuo metu situacija yra „Lifosoje“ tiek gamybos prasme, tiek ir jo paties bei įmonės vadovybės bendradarbiavimo prasme, „Rinkos aikštei“ atsiųstame atsakyme buvo rašoma: „Laikinojo administratoriaus pagrindinės užduotys – užtikrinti, kad sankcionuojami asmenys nedalyvautų įmonės veikloje, negautų finansinės ar kitos naudos, o gamykla galėtų atnaujinti ir tęsti veiklą.
Kaip žinia, šiuo metu įmonėje dirba apie ketvirtadalis darbuotojų, vykdomi žaliavos pirkimai, ieškoma skaidrių produkcijos pardavimo kelių. Visi suprantame, kad situacija neordinarinė, administratorius paskirtas tik gegužės pabaigoje, todėl bendradarbiavimas vyksta intensyviai, pasitaikant ir aštresnių situacijų, bet atmosfera darbinė ir tikimės sėkmingos abipusės veiklos.“
Paskleistą informaciją vadina kerštu
J. Dastikas piktinasi, jog informacija, kurią administratorius paskleidė per žiniasklaidą neva „Lifosos“ vadovybės sandoriai gali neatitikti Rusijai įvestų sankcijų ir būti ekonomiškai nenaudingi, o įmonės vadovai neteikia visų reikiamų duomenų, yra visiška nesąmonė.
„Jį truputį „užlaužė“, kad greičiau dirbtų, atsakinėtų į įvairius siunčiamus raštus, tai dabar keršija „Lifosai“, kad jam neduodama pakankamai duomenų. O kad jis juose nė velnio nesusigaudo ir tik pasitelkęs komandos išaiškinimus pateikia juos savo vadams ir Finansų ministerijai kaip savus, tai jau viską pasako…
R. Proscevičius jam pasakė, kad čia ne kontora, kur į raštus galima atsakinėti 10 dienų. Jeigu gavai kokį nors raštą, turi atsakyti tą pačią dieną“, – įmonės užkulisius atskleidė buvęs ilgametis jos vadovas.
Jis taip pat pasidalino ir konkrečiu darbo vilkinimo pavyzdžiu: „Tarkim, jis [administratorius] uždraudė „Lifosai“ iš „Achemos“ pirkti amoniaką. Kas čia per draudimas gali būti? Gamykloje jau viskas sutarta, suplanuota iškviesti darbuotojus tą amoniaką tvarkyti, o jis trukdo.
Žinoma, po dviejų ar trijų dienų jis pasirašė ir leido, bet toks jo darbo stilius trukdo normaliai dirbti. Todėl, matyt, R. Proscevičiui trūko kantrybė. Jis labai dėl to išgyvena, tai jį slegia, nors ir nekaltas, bet, kaip sakoma, slegia tie uždėti pavalkai. Kadangi aš pats dirbęs tą darbą, žinau tą būseną“.
Tuo metu per atstovą spaudai pateiktame atsakyme apie jam mestus kaltinimus trukdymu efektyviai dirbti ir užduočių vilkinimu E. Kaselis vadina nepagrįstais: „Laikinasis administratorius veikia ne vienas. Sudaryta kompetentinga komanda iš tarptautinių auditorių ir teisininkų. Siekiame mums iškeltų tikslų įgyvendinimo, tad kaltinimai sąmoningu kenkimu yra visiškai nepagrįsti. Kuo įmonės administracija tiksliau pateikia prašomą informaciją, tuo greičiau laikinasis administratorius ir jo komanda gali patikrinti sandorius, užtikrinti sankcionuotų asmenų eliminavimą. Tiek laikinojo administratoriaus, tiek bendrovės vadovų veikla turėtų turėti bendrą kryptį – ekonomiškai racionali gamyklos veikla. Bet tai turi vykti nepažeidžiant tarptautinių susitarimų dėl taikomų sankcijų.“
Nustebo apsilankęs „Lifosoje“
Buvęs „Lifosos“ vadovas taip pat pasidalijo įspūdžiais po apsilankymo antradienį gamykloje ir dar kartą rėžė: „Žmonės iki išnaktų dirba, apsikrovę krūvomis popierių. Vietoje to, kad diversifikuotų gamybą ir gamintų tokią produkciją, kur nereikia žaliavų iš Rusijos, nes nebeleidžiama iš ten pirkti tam tikrų produktų, vyksta bereikalingas popierių rašymas“.
Anot J. Dastiko, nebūtų problemų reikalingų medžiagų nusipirkti ir pasaulinėje rinkoje, tačiau Rusijos parduodamos žaliavos pigesnės.
„Jei pirktume mums reikalingas žaliavas iš kitų šalių tiekėjų, kurios yra žymiai brangesnės, produkcija taptų per brangi ir lietuviškai gamyklai būtų sunku konkuruoti, – situaciją paaiškino ankstesnis gamyklos vadovas. – Konkurentai džiaugiasi, kad „Lifosoje“ tokia situacija, kad gamykla stovi. Jeigu ilgiau būsime tokioje situacijoje, prarasime visus esamus ir būsimus pirkėjus, kurių ratą dabar turime.“
Užgavo asmenines ambicijas?
J. Dastikas prisimena, jog dar jam vadovaujant gamyklai, dabartinis „Lifosos“ administratorius, norėjo joje įsidarbinti.
„Kadangi turėjome pakankamai teisininkų, aš jo priimti negalėjau. Jis prašėsi pats ir per tuometinį „Achemos“ direktorių Joną Sirvydį, bet jam atsakėme. Jis šiuo atveju, matyt, jaučia ir asmenines nuoskaudas, tai gali būti jo keršto planas. Kas jį pažįsta, esu girdėjęs, kad su juo į žvalgybą jokiu būdu negalima eiti, kadangi žiūri tik savo interesų ir bet kada pašnekės savo naudai. Kadangi jam dabartinėse pareigose suteiktos labai didelės teisės, tai žinot…“, – nutęsė J. Dastikas ir pastebėjo, kad iš buvusių darboviečių – AB „Achema“ ir ARVI – jis buvo nedraugiškai atleistas.
Tuo tarpu šią situaciją E. Kaselio atstovas spaudai atsiųstuose atsakymuose komentavo taip: „Laikinasis administratorius paskirtas laimėjus viešai skelbtą Finansų ministerijos konkursą. Jį laimėjo ne Egidijus Kaselis, o UAB „Finance guru“, be to, visa veikla vykdoma griežtai vadovaujantis teisės aktais, glaudžiai bendradarbiaujant su Finansų ministerija, Užsienio reikalų ministerija, FNTT, kitomis institucijomis. Sankcijų laikymosi užtikrinimas gali patikti ne visiems asmenims, neatmestinas ir spaudimas administratoriui, todėl gandų lygio pseudoinformacijos nėra prasmės komentuoti.“
Taip pat jis pridėjo: „Situacija darbinė, o kylančius klausimus visad siekiame išspręsti kuo skubiau, juolab kad įgaliotas laikinojo administratoriaus atstovas nuolat lankosi gamykloje, kasdien bendrauja su įmonės atstovais, profsąjungomis ir vadovais.
Taip, įmonės vadovai turi prisitaikyti prie naujos realybės, įvestų sankcijų, turi rasti kelių dirbti savarankiškai, atsiriboti nuo sankcionuotų asmenų ar jų atstovų bandymų daryti įtaką.“
Ruošia vadovus iš anksto
Jei vis dėlto R. Proscevičiaus prašymas palikti „Lifosos“ generalinio direktoriaus pareigas būtų patenkintas, anot administratoriaus atstovo spaudai, tai jokios įtakos tolimesnei gamyklos veiklai neturės.
„Kiekvienas tinkamai vykdantis savo pareigas įmonės specialistas įmonei labai svarbus. Tačiau vadovas apie sprendimą turėtų komentuoti pats“, – rašoma „Rinkos aikštei“ atsiųstame atsakyme.
J. Dastikas patikslino, kad tokiu atveju būtų paskirtas kitas gamyklos vadovas.
„Lifosoje“ yra tokia sistema, kad visada turi ruošti žmogų vietoje savęs, t.y rezervą. Kai pats dirbau, ruošėme Rimą [Rimantą Proscevičių]. Jis už mane 15 metų jaunesnis, o kitas žmogus yra trisdešimčia metų jaunesnis. Taigi yra paruoštas dar vienas žmogus.
Aš žinau, kas gali užimti tą poziciją, bet, kol jis nėra paskirtas, neverta skelbti apie jo asmenybę. Žinoma, labai gaila R. Proscevičiaus, kadangi jis jau turi metų įdirbį vadovo pozicijoje, o mano pavaduotoju buvo 23-ejus metus – visą darbingą amžių dirbęs „Lifosoje“.
Jam irgi gaila, nes fabrikas jau buvo tapęs antraisiais namais. Juo labiau kad finansinė padėtis buvo jau sutvarkyta ir yra super gera, Lietuvoje turbūt vos vieno kito fabriko finansinė situacija yra tokia gera, kokia šiuo metu yra „Lifosos“, – kalbėjo buvęs ilgametis gamyklos vadovas.
Administratoriaus paklausus, kokią tolimesnę veiklą mato su „Lifosa“ – ar, jo nuomone, pavyks toliau konstruktyviai bendradarbiauti, o gal ketina trauktis iš „Lifosos“ administratoriaus pareigų, atstovas spaudai G. Galdikas rašė: „Galiu tik pasikartoti, kad įmonės sėkminga veikla priklauso nuo abiejų pusių konstruktyvaus bendradarbiavimo. Mes, savo ruožtu, dedame maksimalias pastangas, kad jis toks ir būtų.“
Belgijoje problemų nekyla
J. Dastikas neslepia, kad nuolatinis įmonės siejimas su Rusija prie gamyklos gerovės neprisideda.
„Žinoma, tai slegia, kai visi žiūri, kaip į Lietuvos priešus, kadangi tai lyg rusiško kapitalo įmonė. Nors aš puikiai žinau visą tą situaciją. Aš galiu ranką prie širdies pridėjęs pasakyti, kad pinigai, kuriuos dabar saugo, kad nepatektų Putinui, niekada jam ir nepateko. Jie visi buvo investuoti „Lifosoje“, kadangi gamykla daugiau investuodavo, mažiau uždirbdavo, o jeigu truputį daugiau uždirbdavome, nukeliaudavo į akcininko sąskaitą užsienyje ir Putinui nepatekdavo. Taip pat ir dabar tikrai nepatenka. Tuo labiau kai iš Rusijos negalima pirkti žaliavų. Reikėtų tik džiaugtis, kad „Lifosa“ išsilaikytų ir naudas mokėtų, nes jas reikia jau kelti“, – užtikrintai kalbėjo buvęs įmonės vadovas.
Nuo 2014 m. pabaigos AB „Lifosa“ akcijas valdo bendrovė „EuroChem Group“, kurios analogiška gamykla veikia ir Belgijoje. Tačiau, anot J. Dastiko, ten su tokiomis problemomis, kaip „Lifosoje“, nesusiduriama.
„Ten administratoriumi paskyrė didelę prancūzų firmą, kuri turi patirties ir belgai dirba be jokių kliūčių. O čia, Lietuvoje, stumdomės ir, ko gero, stumdysimės dar ilgai. Kol kas nei konstruktyvaus darbo, nei bendradarbiavimo nėra“, – apgailestavo J. Dastikas ir pridėjo: „Dabar už viską atsakinga Finansų ministerija, jie pasamdė administratorių. Tačiau administratoriaus teisės nemažos, jis gali durnių volioti, tempti gumą. Vienas cechas yra paleistas dirbti, dabar nori paleisti ir kitą, nes vienas cechas viso fabriko neišlaikys. Ir reikia leisti tai daryti, nes kiekviena diena atneša nuostolių. Nors finansinė padėtis gera, bet kam tie nuostoliai reikalingi?
Visi pinigai dabar patenka į „Lifosos“ sąskaitą, tai tegul administratorius tikrina juos. O dabar nežinia, koks yra jo tikslas ir ką jis nori padaryti. Nežinia, ką jis darys toliau.“
Ministerija apie situaciją žino
Apie tvyrančią įtampą ir nesutarimus tarp gamyklos vadovybės bei jos administratoriaus Finansų ministerija teigia esanti informuota ir apie situaciją žinanti.
„Matome, kad įmonės vadovybė ir laikinasis administratorius dar neveikia kaip viena komanda. Žinome ir apie įmonės vadovo pateiktą prašymą pasitraukti iš pareigų. Bendraujame su visomis šalimis ir tikime, kad galima situaciją spręsti be drastiškų veiksmų bei kad jų bendras interesas yra dirbti kartu ir taip pasiekti geriausią rezultatą“, – rašoma ministerijos atsiųstame komentare.
J. Dastiko pasiteiravus, kokią šio konflikto baigtį jis mato, buvęs gamyklos vadovas nedaugžodžiavo: „Savo kolegoms pasakiau: „Nepasiduokit jo šantažui ir vykdykite savo kursą.“
Rasa Jakubauskienė ("Rinkos aikštė")
