Tikslas – kurti tvarią ateitį Europos kaimui

Susitikimo akimirka. ŽŪM nuotr. Susitikimo akimirka. ŽŪM nuotr.

Šią savaitę Lietuvoje įvyko 4-asis Europos Sąjungos (ES) šalių Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) nacionalinių kaimo tinklų atstovų susitikimas.

Susitikimą Birštone, kuriame dalyvavo daugiau kaip 70 nacionalinių kaimo tinklų, Europos Komisijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato (angl. DG-AGRI) atstovų, surengė ES BŽŪP tinklas kartu su Lietuvos kaimo tinklu.

ES kaimo vietovėse, kurios sudaro daugiau kaip 80 proc. jos teritorijos, gyvena 137 mln. žmonių, t. y. beveik 30 proc. ES gyventojų. Šiandien kaimo vietovės susiduria su daugybe iššūkių: gyventojų skaičiaus mažėjimu, kartų kaitos problema, sveikatos priežiūros, socialinių, švietimo paslaugų teikimo ir kitais trūkumais.  BŽŪP padeda kaimo vietovėms spręsti šias problemas,  siekia pagerinti gyvenimo kokybę, skatinti ekonomikos augimą.

Nacionalinių BŽŪP tinklų susitikimuose susirenka skirtingų šalių atstovai, atsakingi už BŽŪP įgyvendinimą savo šalyse. Tokie susitikimai padeda užtikrinti, kad BŽŪP būtų įgyvendinama kuo efektyviau ir atsižvelgiant į skirtingų šalių poreikius.

DG-AGRI skyriaus vadovė Antonia Gámez Moreno akcentavo nacionalinių BŽŪP tinklų vaidmenį sprendžiant iššūkius, kylančius šalims įgyvendinant savo strateginius planus, taip pat pasidžiaugė indėliu kuriant idėjas, padėsiančias planuoti BŽŪP ateityje.

Esminį nacionalinių BŽŪP tinklų vaidmenį formuojant Europos žemės ūkio ir kaimo plėtros ateitį pabrėžė ir žemės ūkio viceministras Vytenis Tomkus. „Dėkoju, kad atvykote čia iš visos Europos pasidalyti savo patirtimi, žiniomis ir idėjomis, kaip galėtume toliau stiprinti savo žemės ūkį ir kaimo vietoves. Linkiu, kad  naujai gimusios idėjos būtų įgyvendintos ir taptų dideliais projektais jau netolimoje ateityje“, – sakė viceministras.

V. Tomkus atkreipė dėmesį į tai, kad nacionaliniai BŽŪP tinklai ne tik remia BŽŪP įgyvendinimo priemones – jie yra inovacijų, bendradarbiavimo ir žinių mainų platformos. Naudodamosi šiais tinklais, suinteresuotosios šalys iš viso žemės ūkio sektoriaus gali susisiekti, mokytis vieni iš kitų ir bendradarbiauti įgyvendinant projektus, kurie peržengia šalių sienas. Nacionaliniai kaimo tinklai suburia ūkininkus, kaimo verslininkus, mokslininkus, konsultantus, vietos bendruomenes ir politikos formuotojus.

Nacionalinių  kaimo tinklų susitikimai yra svarbi platforma, kurioje dalyviai dalijasi aktualijomis apie savo šalyse vykdomas BŽŪP reformas, naujoves ir kylančius iššūkius, diskutuoja probleminiais klausimais, ieško bendrų sprendimų, kaip efektyviau įgyvendinti BŽŪP principus. Susitikimai padeda užmegzti ir stiprinti ryšius tarp skirtingų šalių atstovų, skatina bendradarbiavimą.

Susitikime Birštone visi dalyviai buvo suskirstyti į grupes, kurių kiekviena dirbo pagal konkrečias nustatytas temas: „Bendradarbiavimo tarp nacionalinių kaimo tinklų stiprinimas“, „Efektyvi komunikacija“, „Vertinimai“, „Inovacijos bei Žemės ūkio žinių ir inovacijų sistema“, „Supaprastinimas“, „Jauni žmonės ir kaimo vietovės“. Šiuo nauju hakatono formatu siekiama nacionaliniuose tinkluose skatinti bendradarbiavimą ir novatoriškų idėjų bei sprendimų kūrimą.

Paskutiniąją susitikimo dieną dalyviai buvo pakviesti aplankyti tris ES paramos lėšomis įgyvendintus LEADER priemonės projektus Druskininkų ir Kaišiadorių rajono savivaldybėse.

Žemės ūkio ministerija

Video