Verslo naujokams pavyko sėkmingai įveikti iššūkius

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Praėję metai ne vienam šalies verslo atstovui buvo kupini iššūkiu - vieniems pavyko prisitaikyti ir išsilaikyti turbulencijų kupinoje aplinkoje, kitiems, deja, našta pasirodė per sunki. Nepaisant visko verslo naujokai pasirodė palyginti neblogai - daugelis dar 2021 metais pradėtų verslų praėjusiais metais augo ir buvo pelningi, skelbia praėjusių metų finansinių ataskaitų analizę atlikęs Registrų centras.

"Prieš priimant sprendimą pradėti verslą ir investuoti į tam tikrą veiklos sritį visuomet reikia įsivertinti rizikas ir turėti aiškų veiksmų planą. Vis dėlto, turbūt daugelis 2021 metais įregistruotų įmonių atstovų net ir niūriausiame scenarijuje negalėjo numatyti , kad Ukrainoje prasidės karas, ir kokią įtaką tai gali turėti naujai sukurtos įmonės veiklai. Šiandien, analizuodami pateiktas finansines ataskaitas už praėjusius metus, galime teigti, kad su iššūkiais šalies verslo naujokai susitvarkė pakankamai gerai", - teigia Registrų centro duomenų analitikas Paulius Rudzkis.

Registrų centro duomenų analitikų atlikta 2021 metais Juridinių asmenų registre įregistruotų įmonių pateiktų finansinių ataskaitų už 2022 metus analizė parodė, kad pardavimo pajamas praėjusiais metais augino 77 proc. įmonių, maždaug dešimtadalio bendrovių pajamos per metus sumažėjo, dar kiek daugiau nei dešimtadalis bendrovių nenurodė, kad pajamų neturėjo.

Bendra visų įmonių apyvarta 2022 metais siekė 2,2 mlrd. eurų (2021 m. - 732 mln. eurų). Tarp apyvartas auginusių įmonių daugiausiai galima aptikti didmeninės ir mažmeninės prekybos bei transporto sektoriaus atstovų, taip pat nemažai apdirbamosios gamybos bendrovių.

2021 m. beveik pusė visų verslo naujokų dirbo pelningai, t.y. uždirbo ikimokestinio pelno. Su nuostoliu metus baigė beveik trečdalis įmonių (29 proc.), dar 22 proc. juridinių asmenų nedeklaravo nei pelno, nei nuostolių. Bendrai visų pelningai veikusių įmonių ikimokestinis pelnas praėjusiais metais siekė 180 mln. eurų, o nuostolingai dirbusios įmonės patyrė 73 mln. eurų ikimokestinių nuostolių. Atitinkamai palyginti su pirmaisiais veiklos metais, t.y. 2021-aisiais, kurie dar nebuvo pilni finansiniais metai, įmonės deklaravo 73 mln. Eurų ikimokestinio pelno bei 21 mln. eurų nuostolių.

Savo finansines ataskaitas už 2022 metus iki liepos pateikė apie 8,4 tūkst. juridinių asmenų, kurie buvo įregistruoti 2021 metais. Daugiausiai tarp šių įmonių galima rasti didmeninės ir mažmeninės prekybos, statybos ir NT, apdirbamosios gamybos bei transporto sektoriaus įmonių. Beje, beveik 200 juridinių asmenų, įregistruotų 2021 metais, iki dabar neišgyveno ir buvo išregistruoti.

Naujai įregistruotų įmonių finansinių rezultatų analizė atlikta remiantis 2021 metais įregistruotų bendrovių Registrų centrui iki šių metų liepos 15 d. pateiktomis finansinėmis ataskaitomis. Į analizę nebuvo įtrauktos įmonės, kurių veiklos sritis nurodoma "Pagrindinių buveinių veikla; konsultacinė valdymo veikla" arba "Kontroliuojančiųjų bendrovių veikla", darant prielaidą, kad šios įmonės buvo įregistruotos pertvarkant jau veikiančių bendrovių valdymo struktūrą. Iš viso analizei pasitelkta apie 8,3 tūkst. juridinių asmenų pateiktų finansinių ataskaitų.

Video