VMVT: veterinarinių vaistų pardavimai sumažėjo beveik trigubai
Minint Europos supratimo apie antibiotikus dieną, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kartu su Nacionaliniu maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutu (NMVRVI) surengė tarptautinę diskusiją „Spręskime antimikrobinio atsparumo problemą kartu“. Renginyje ne tik aptarta antimikrobinio atsparumo situacija veterinarijos, augalininkystės bei visuomenės sveikatos sektoriuose, bet ir pristatyti duomenys, rodantys, kad Lietuvoje antibiotikų vartojimas tendencingai mažėja, skelbiama VMVT pranešime žiniasklaidai.
„VMVT, kaip ir kitų ES šalių atsakingos institucijos, įgyvendina nacionalinę antimikrobinio atsparumo mažinimo strategiją, pagal kurią griežtai kontroliuoja tiek antimikrobinių medžiagų gamybą, tiek ir jų tiekimą į rinką bei naudojimą gyvūnams gydyti. Jau pastaruosius 10 metų stebime matome tendenciją, kad mūsų šalyje veterinarinių antibiotikų vartojimas mažėja.
Tai reiškia, kad mūsų ūkininkai, veterinarijos gydytojai bei pašarų gamintojai atsakingiau žiūri į antibiotikų naudojimą ir supranta apie neatsakingo jų vartojimo pasekmes, o mūsų pastangos šviesti bei informuoti visuomenę apie antibiotikų vartojimo mažinimą pasiekia savo auditoriją (...)“, – sako VMVT direktorius Mantas Staškevičius.
Nuoseklus mažėjimas
Tarp Europos šalių, kuriose mažiausiai parduodama veterinarinių antibiotikų, Lietuva yra penktoje vietoje. VMVT duomenimis, nuo 2010 m. veterinarinių vaistų pardavimo apimtys sumažėjo beveik trigubai.
Šiuo metu Lietuvoje baigiami veterinarinių vaistų apskaitos informacinės sistemos (VVAIS) tobulinimo darbai. Šioje sistemoje registruojamas kiekvienas veterinarinio vaisto išdavimo atvejis, kaupiama informacija, kuri yra būtina norint vykdyti ne tik VMVT ir Lietuvos, bet ir visos ES tikslus mažinti antimikrobinių medžiagų sunaudojimą. VVAIS sistema yra vienas iš pagrindinių elementų, leisiančių tinkamai įgyvendinti naująjį Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą dėl veterinarinių vaistų.
Siekiant įgyvendinti Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl veterinarinių vaistų nuostatas dėl antimikrobinių vaistų naudojimo bei duomenų apie gyvūnams skirtų antimikrobinių vaistų rinkimą, 2022 metų gegužės 12 d. Lietuvoje buvo priimtas Veterinarinių vaistų įstatymas. Šiuo metu priiminėjami poįstatyminiai teisės aktai, leisiantys greičiau įgyvendinti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą dėl veterinarinių vaistų. Be to, Lietuvoje daugėja įmonių ir gyvūnų augintojų, ženkliai sumažinusių antibiotikų naudojimą ūkinių gyvūnų gydymui ir perėjusių prie „Užaugina be antibiotikų“ programos.
