Vyriausybė uždegė žalią šviesą Germanto regioninio parko steigimui
Vyriausybė trečiadienį pritarė iniciatyvai steigti Germanto regioninį parką Žemaitijoje, šalia Telšių. Jis apimtų Germanto ežerą ir Germanto kraštovaizdžio draustinį bei aplinkines teritorijas.
Ministrų kabineto posėdyje patvirtinta, kad bus pradėta rengti naujojo regioninio parko planavimo schema ir jo funkcinių zonų ribos, buferinės apsaugos zonos ribos, priemonės ūkinės veiklos poveikiui apriboti.
Vyriausybės priimtame nutarimo projekte taip pat numatyta sudaryti parko kraštovaizdžio tvarkymo zonas, konkrečias apsaugos ir tvarkymo priemones šiose teritorijose, paruošti gamtos ir kultūros vertybių tvarkymo gairės.
Dar naujojo parko teritorijoje turės būti nustatytos europinės svarbos natūralių buveinių ir saugomų rūšių apsaugos priemones.
Apskaičiuota, kad į siūlomą steigti teritoriją patenka 190 sodybų, 4 draustiniai, į teritoriją taip pat patenka daug valstybinių miškų, kuriuose regioninio parko plotas sudarytų iki 10,5 tūkst. hektarų.
Dar skaičiuojama, kad iš dabar nesaugomos teritorijos tektų paimti apie 2438 hektarų (30 proc. planuojamo parko teritorijos) privačių sklypų. Privačių miškų plotas užims 1191 hektaro (15 proc.) viso planuojamo Germanto regioninio parko ploto.
Už juos pažymoje pasiūlyta mokėti 2 iki 10 tūkst. eurų kompensaciją už kiekvieną hektarą. Maksimali visiems privatiems miškams išpirkti reikiama suma, skaičiuojama, svyruotų nuo 2,39 mln. iki 11,9 mln. eurų.
Išpirkti bus galima tik „Natura 2000“ miškus, kurių tikslūs plotai paaiškės parko planavimo metu. Vidutinės kompensacijos už „Natura 2000“ teritorijas galėtų siekti 350 eurus už 1 hektarą kasmet.
Aplinkos ministerijos parengtoje nutarimo projekto pažymoje teigiama, jog įsteigti Germanto regioninį parką pasiūlė vietos gyventojai, tam pritarė Telšių rajono savivaldybės taryba.
Keliamas poreikis išsaugoti „etaloninį Žemaičių aukštumos šiaurrytinių atšlaičių santykinai natūralaus miškingo moreninio-fliuvioglacialinio kraštovaizdžio kompleksą, biologinę įvairovę, kultūros paveldo objektus ir aktyvinti jo rekreacinių ir turistinių išteklių, esančių regioninio centro – Telšių miesto – artimoje aplinkoje, naudojimą“.