Kaip iškasti ir laikyti jurginų gumbus
Kad jurginai sužydėtų kitą sezoną, svarbu parūpinti iškastiems gumbams šiltą peržiemojimą. Palikti jurginų gumbų dirvoje negalima, nes po pirmų stiprių šalnų jie pajuoduos ir žus. Jurginai yra labai šilumamėgiai pietietiški augalai.
Rekomenduojama dar rugpjūčio mėnesį, kai jurginai gausiai žydi, nustoti juos tręšti, tuo palengvinant augalams perėjimą į ramybės būseną. Kaip tik tokiu metu prasideda gumbų formavimasis ir maistinių medžiagų kaupimas juose.
Kaip paruošti jurginus žiemai iki gumbų iškasimo
Rugsėjo pradžioje jurginų krūmus reikėtų apkaupti (ganėtinai aukštai, apie 8-12 cm). Taip jie taps atsparesni vėjui, apkaupimas uždengs stiebų pagrindą, vadinasi, gumbai po žeme išaugs stiprūs.
Jurginus rudens pradžioje reikia laistyti saikingai, kad drėgmės perteklius nesukeltų ligų. Silpnus stiebus be žiedpumpurių, apatinius lapus ir sudžiūstančius žiedus reikia nupjauti, kad greičiau pradėtų formuotis nauji žiedpumpuriai.
Kaip iškasti jurginų gumbus
Jurginų gumbai kasami spalio mėnesį (kartais ir spalio pabaigoje, priklausomai nuo šiltų orų sąlygų). Gerai, jei iki iškasimo apkaupti jurginai ir jų gumbai jau spėjo atlaikyti keletą nestiprių šalnų - tai juos užgrūdins ir padės be problemų išgyventi žiemojant namuose.
Pirmiausia genėjimo žirklėmis ir sekatoriumi nupjaukite visus jurginų stiebus, palikdami 10-15 cm aukščio kelmukus. Nupjaunant stiebus žemiau rekomenduojamo aukščio, kyla pavojus, kad į gumbus pateks infekcija. Be to, jei stiebų kelmukų aukštis yra nepakankamas, į gumbus gali nutekėti vanduo ir jie tiesiog pradės pūti.
Po stiebų nupjovimo atsargiai pašalinkite apkaupimo žemių krūveles ir supurenkite žemę aplink jurginų krūmus. Jurginų kelmukus su gumbais geriau kelti iš žemės šakėmis, stengiantis netraukti už pačių stiebų.
Jei orai sausi ir saulėti, iškastus gumbus galima palikti kelioms valandoms džiūti sodo lysvėje. Po džiūvimo nuo jų reikia nupurtyti žemes ir atidžiai apžiūrėti pačius gumbus.
Silpnus ir sergančius gumbus atbrokuokite, o stiprius kruopščiai nuplaukite vandeniu. Ilgas šakneles nukirpkite žirklėmis.
Jurginų gumbus geriau dalinti ne rudenį, o prieš pavasarinį sodinimą, antraip padalinti gumbai per žiemą neteks daug naudingos drėgmės.
Jurginų gumbų apdorojimas prieš laikant žiemą
Jurginų ligų profilaktikai nuplautus gumbus vertėtų apdoroti fungicido tirpalu. Paruoškite pasirinktą tirpalą pagal gamintojo instrukciją ir pamirkykite jame gumbus nurodytą laiką.
Vietoj firminių fungicidų galima naudoti ir rausvą kalio permanganato tirpalą. Jame pamirkykite gumbus apie 30 minučių.
Po mirkymo tirpale paženklinkite gumbus jų veislės pavadinimo etiketėmis. Jei veislė nežinoma, galima užrašyti krūmo dydį, žiedų formą ar spalvą.
Kitas jurginų paruošimo žiemai žingsnis – gumbų džiovinimas. Tam būtina pasirinkti tamsią, vėsią vietą. Joje padėkite stiebų kelmukus gumbais į viršų, kad kelmukuose susikaupusi drėgmė nutekėtų ir gumbai nesupūtų.
Kaip laikyti jurginų gumbus žiemą namuose
Optimali jurginų gumbų laikymo temperatūra patalpoje žiemą yra +3-6° C, oro drėgnumas – 60-70%.
Esant žemesnei temperatūrai, gumbai sušals, o aukštesnėje temperatūroje pradės dygti.
Yra keletas vietų, kur gumbai jausis patogiai iki pavasario: rūsys, pogrindis, šaldytuvas, įstiklintas balkonas (iki stiprių žiemos šalčių).
Išdžiovinti jurginų gumbai tankiai dedami į dėžes arba į kibirus. Ten užpilami sausu smėliu ar pjuvenomis, paliekant neužpiltas stiebų kelmukų viršūnes su etiketėmis.
Sodininkų nuomonės dėl smėlio skiriasi: kai kurie vietoj sauso smėlio naudoja drėgną smėlį. Jei gumbai buvo iškasti sausu oru, o po to nemirkomi fungicido tirpale, tada tikrai geriau sudrėkinti smėlį ar pjuvenas.
Dar keletas būdų kaip laikyti jurginų gumbus žiemą:
• reikia įmerkti gumbus į parafiną, ištirpintą karštame vandenyje. Po to sudėti gumbus į dėžes ir laikyti +12-14° C temperatūroje;
• paklokite durpių sluoksnį į dėžės dugną. Sudėkite gumbus į dėžę ant durpių, pabarstykite iš viršaus durpėmis ir laikykite + 3-5° C temperatūroje.
Periodiškai tikrinkite gumbų būklę, ar nėra puvimo požymių.
Pasirūpinkite, kad graužikai nesuėstų laikomų gumbų.