Pats laikas tikrinti šulinių vandenį
Atėjo pavasaris. Saulė vis labiau šildo, tačiau drėgmės daug, tad naudojantys šulinių vandenį gyventojai gali džiaugtis pilnėjančiais vandens aruodais. Vis dėlto šulinių vandenį būtina tirti, o tai geriausia daryti būtent pavasarį.
Už tyrimą reikia susimokėti
Geriamasis vanduo gali būti skaidrus, neturėti nebūdingo kvapo ar skonio, tačiau gali turėti neigiamą poveikį sveikatai, pavyzdžiui, dėl patogeninių mikroorganizmų (bakterijų, virusų ar pirmuonių) ar nitratų, nitritų, kitų toksinių (cheminių) medžiagų.
Kaip priminė savivaldybės gydytoja Sandra Buinovskienė, gyventojai, norintys išsitirti šulinio vandens kokybę, tai padaryti gali savo lėšomis, kreipdamiesi į laboratorijas, atliekančias vandens tyrimus.
„Geriamojo vandens mėginių tyrimus atliekančios laboratorijos, turi turėti teisę atlikti geriamojo vandens saugos ir kokybės tyrimus. Šios laboratorijos gali būti akredituotos ir turėti Akreditavimo pažymėjimą, kurį išduoda Nacionalinis akreditacijos biuras, turėti Leidimą atlikti taršos šaltinių išmetamų į aplinką teršalų ir teršalų aplinkos elementuose matavimus ir tyrimus, kurį išduoda Aplinkos apsaugos agentūra arba turėti Geriamojo vandens tiekėjo laboratorijos patvirtinimo leidimą, kurį išduoda Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba“, – akcentavo S. Buinovskienė.
Tiesa, šulinio vandenį nemokamai ištirti galima, kai jį maisto gamybai naudoja nėščia moteris arba šeimos, auginančios kūdikius.
„Nėščios moterys ar šeimos, auginančios kūdikius iki 6 mėn. amžiaus, apie tai, kad maistui naudoja šachtinio šulinio vandenį, turi pranešti savo šeimos gydytojui. Tuomet šeimos gydytojas informuoja NVSC prie SAM. Pagal gautą pranešimą NVSC specialistai organizuoja šachtinio šulinio vandens cheminį tyrimą. Šiai asmenų grupei šis tyrimas atliekamas nemokamai“, – priminė savivaldybės gydytoja.
Ir vietoje, ir kituose miestuose
Kėdainiuose šulinių vandens kokybę išsitirti galima Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyboje.
Vandens ėminiai pristatomi švarioje plastikinėje ar stiklinėje taroje, kuri pažymėta identifikavimo numeriu, reikia pristatyti apie 1,5–2 litrus vandens.
Laboratorijoje tyrimai atliekami moderniausia įranga, o tyrimų rezultatus tarnyba gali atsiųsti į elektroninį paštą.
Tyrimus galima atlikti ir gretimuose miestuose – tarkime, Kauno vandenų laboratorijoje Kaune. Mėginiai priimami pirmadieniais, antradieniais, trečiadieniais ir ketvirtadieniais nuo 7.30 iki 13.30 val., pietų pertrauka 11.00–11.40 val. Penktadieniais mėginiai nepriimami.
Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija tyrimus gali priimti Kėdainiuose, Kaune arba Panevėžyje.
Laikas nuo mėginių paėmimo iki pristatymo į laboratoriją turi būti kuo trumpesnis. Geriamojo vandens tyrimai turi būti atliekami tą pačią darbo dieną. Mėginiai turi būti apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.
Eglė Kuktienė ("Rinkos aikštė")