Šulinio apdaila akmenimis

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Šulinio apmūrijimas, šulinių apdaila, šulinio apdailos brėžiniai                             

Jeigu šulinys iš betoninių žiedų atrodo nuobodžiai - galima apdailinti antžeminę šulinio dalį. Vienas geriausių šulinio apdailos būdų - dekoratyviai apmūryti jį akmenimis. Natūralių akmenų grožis paslėptų neišraiškingą pilką cokolio betoną. Dar geriau yra pradėti apmūrijimą, kai šulinio stulpai su velenu ir stogeliu dar nėra įrengti. Nors stulpai irgi netrukdo apmūryti cokolį.

Medžiagos šulinio apdailai: 

1) Natūralūs lauko akmenys;

2) Tinkavimo tinklelis (geriausia plonas metalinis tinklas);

3) Cementas ir smėlis skiediniui;

4) Ruberoidas;

5) Žvyras, skalda. 

Kokius akmenis pasirinkti – skonio reikalas. Lengviau mūryti iš vienodų dydžių ir formų akmenų, apie 10 cm skersmens. Bet kai kam gali patikti mūrinys iš skirtingų akmenų, kuriame kaitaliojasi maži ir dideli, apvalūs ir kampuoti. Gamtoje sunku surasti stačiakampių akmenų, todėl kirtiklio pagalba apvalius akmenis galima aptašyti. 

Visi akmenys, paruošti apmūrijimui, turi būti nuplauti ir švarūs.

1. Iš pradžių po busimu mūriniu reikia paruošti pagrindą, drenuoti jį. Aplink šulinio betoninį žiedą iškasame 10-15 cm gylio griovelį. Jo plotis turėtų būti kiek platesnis už mūrinio storį (pvz., mūrinys – 10 cm storio, griovelis – 12-15 cm). Žr. pieš. 1.

a

2. Į griovelį supilkite žvyrą iki viršaus, sulig žemės paviršiumi. 

Žvyrą padenkite ruberoido juosta, pagal mūrinio plotį, aplink šulinio žiedo. (Žr. pieš. 2)

Iš esmės šulinio cokolio apmūrijimas primena sieninių plytelių klojimą. Šiuo atveju akmenys skiediniu sumūrijami tarpusavyje bei su šulinio žiedo sienele. Mūrinio svoris yra didelis, todėl skiedinio sluoksnį, kurio dėka akmenys “priklijuojami” prie šulinio sienelės, patariame armuoti – pritvirtinti prie sienelės metalinį tinklelį.

3. Rekomenduojamas plonas metalinis tinklelis, bet tiks ir sintetinis tinkavimo tinklas. Pakanka vieno sluoksnio. Pritvirtiname tinklelį aplink šulinio žiedo mūrvinėmis arba savisriegiais. (Žr. pieš. 3 )

a

4. Ruošiame skiedinį. Skiedinys paprastas, bet stipresnis – cemento 1:3 smėlio, arba 1:4. Įgudę meistrai pataria mūryti akmenis lauko plytelių skiediniu. 

5. Prieš pradėdami apmūrijimą sudrėkinkite vandeniu šulinio žiedą su tinkleliu. Tai užtikrins patikimą šviežio skiedinio sukibimą su žiedo betonu. Sudrėkinkite ir akmenis. 

6. Netepkite iš karto visą skiedinį ant šulinio žiedo. Skiedinys greitai išdžius, jei į jį nespėsite įmūryti akmenų. Skiediniu užglaistykite tik pirmos mūrinio eilės plotelį – apie 50 cm ilgio ant ruberoido ir tiek pat ant žiedo sienelės su tinkleliu. Skiedinio storis 1-1,5 cm. Apačioje, ant ruberoido, po pirmą eilę galima ir 2 cm sluoksnį. (Žr. pieš. 4)

Mūrijant pirmą eilę, joje stenkitės dėti didesnius ir stambesnius akmenis. Apatinėms, pirmoms mūrinio eilėms teks didesnis krūvis.

7. Būtinai palikite siūles tarp sumūrytų akmenų. Tinkamiausia tradicinė siūlė – 1 cm. Siūlėmis sutvirtinkite akmenis tarpusavyje, net jeigu jie vėliau panorės “atšokti” nuo šulinio sienelės. Ploniausia leidžiama siūlė - 0,5 cm (jei mūrinys iš mažų akmenų). 

8. Užtepkite skiediniu sekantį pirmos eilės 50 cm plotelį ir tęskite mūryti į jį akmenis. 

9. Sumūriję pirmą, o paskui ir antrą eiles, padarykite 20-30 minučių pertrauką. Per šį laiką skiedinys siūlėse turės daugmaž sukietėti. Kitaip, mūrijant toliau sekančias viršutines eiles, jos įspaus į apatines eiles, nes skiedinis bus dar minkštas, nespėjęs pakankamai sukietėti. (Žr. pieš. 5)

a

10. Po pertraukėlės apžiūrėkite pirmų dviejų eilių siūles. Pradėkite rievėti siūles. Tą galite padaryti rievikliu arba tiesiog pirštu, užsimovę storą guminę pirštinę. 0,5 cm siūlei rievėti tinka stora vinis. (Žr. pieš. 6)

Akmenis mūrykite kaip plytas, persidengiant vienos eiles vertikalias siūles kitos eilės akmenimis. Kai akmenys apvalūs, atsiranda pernelyg laisvos siūlės su tuštumomis – jas užkimškite mažesniais akmenimis.

11. Po pirmų dviejų eilių rievėjimo pradėkite sekančių eilių mūrijimą. Kas 2 eiles darykite 30 minučių pertraukas, leisdami skiediniui siūlėse sukietėti. 

12. Apmūrijus visą šulinį, nuplaukite ir nuvalykite skiedinio likučius nuo akmenų “fasadinės” pusės. Valydami stenkitės nepilti pernelyg daug vandens ant šviežio mūrinio, ypač į siūles. 

Įgudę meistrai, norėdami sustiprinti mūrinį, kartais į horizontalias siūles įmūrija plieninę vielą, savotiškai armuodami konstrukciją. Idėja gera, bet šiuo atveju nebūtina, nes išorinis apmūrijimas yra tik dekoratyvinė apdaila, o ne pats laikantysis mūras.

Praėjus 1-3 paroms, mūrinio skiedinis turėtų pakankamai sukietėti, kad galėtumėte naudotis šuliniu. 

Jeigu yra noro ir laiko, aplink šulinio galima iškloti grindinį ir akmenų.

Video