3 taupios ir skanios idėjos, kur panaudoti lašišos likučius
Lašiša – mėgstamiausia lietuvių žuvis. Karališka žuvis ruošiama ir prabangiausiuose restoranuose, tačiau stalo žvaigžde ją paversti galima kiekvienuose namuose. Nebūtina išlaidauti norint skanaus ir sotaus patiekalo. Visa lašiša pasižymi geresne kaina už kilogramą, todėl ją renkasi sutaupyti norintys šios žuvies gerbėjai. Ją iškepti orkaitėje visai paprasta, o nerimauti dėl to, kad visko nesuvalgysite, neverta – likučius kitą dieną panaudosite naujiems gardiems patiekalams.
Kaip iškepti visą lašišą orkaitėje?
Paruošti lašišą visiškai nereikės šefo gebėjimų. Čia svarbiausia – kantrybė ir šiek tiek gudrybių, sako mėsos technologas Gintaras Bačkovas.
„Lašiša – riebi, skani, sultinga žuvis, tačiau kartais kepant ji linkusi išsausėti. Nuo to apsidrausti galima įvyniojant žuvį į foliją ar kepimo popierių. Tačiau galima panaudoti ir paprasčiausią druską. Folija, kepimo popierius ar druskos pluta tampa natūraliu barjeru, kuris lašišoje sulaikys drėgmę, skonį, aromatą“, – sako G. Bačkovas.
Paruošimas. Pirma, švelniai nuplaukite lašišą po šaltu vandeniu ir nusausinkite popieriniais rankšluosčiais. Žuvį iš vidaus ir išorės patrinkite pipirais. Jei norite, į jos pilvą pridėkite šviežių žalumynų, citrinos skiltelių, česnako, nors žuvis bus skani ir be šių priedų.
„Uždarykite“ skonį. Jeigu naudojate foliją, prieš suvyniojant lašišą į ją, žuvį patepkite aliejumi ir įtrinkite druska. Jeigu naudojate druskos metodą, kepimo indo dugną išklokite maždaug 1,5 cm druskos sluoksniu. Ant jo padėkite žuvį ir ją visą gausiai užklokite druska, kad nesimatytų nė trupučio odos, ir lengvai apipurkškite vandeniu.
Kepkite. Įkaitinkite orkaitę arba kepsninę iki 200 °C temperatūros. Kepkite lašišą apie 40-60 minučių, priklausomai nuo žuvies dydžio.
Taip iškepta lašiša bus skani tiek karšta, patiekta su mėgstamomis daržovėmis ir ryžiais ar kuskusu, tiek ir šalta. Vienu ypu verta išsikepti ją didesnę, nes kitą dieną galėsite pasilepinti ir kitais naujais patiekalais su šia žuvimi. „Iki“ kulinarai rekomenduoja tris idėjas.
Pigieji lašišos ir bulvių kotletukai
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 30 min.
Reikės: 450 g keptos lašišos, 4-5 virtų ir sutrintų bulvių, 1 kiaušinio, 1 citrinos, 1 šaukšto miltų, 2 šaukštų petražolių arba krapų, druskos ir pipirų, džiūvėsėlių apvoliojimui.
Gaminame:
Lašišą suplėšykite šakute. Į ją sudėkite bulvių košę, plaktą kiaušinį, citrinos sultis ir žievelę, miltus ir smulkintas petražoles arba krapus. Išmaišykite iki vientisos masės. Iš mišinio suformuokite apvalius vienodo dydžio paplotėlius. Apvoliokite džiūvėsėliuose. Kepkite kotletukus įkaitintame aliejuje keptuvėje, kol taps auksinės spalvos, arba orkaitėje 20 min. 200 °C temperatūroje. Patiekite su jogurto padažu ir salotomis.
Nepralenkiama lašišos užtepėlė
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 5 min.
Reikės: 250 g keptos lašišos, 120 g šviežio kreminio sūrio, 1 šaukšto Dižono garstyčių, ½ šaukštelio druskos, ½ ryšulėlio krapų, 1 šaukšto balzaminio acto.
Gaminame:
Sudėkite visus ingredientus į virtuvinio kombaino arba trintuvo indą ir gerai sutrinkite. Perdėkite į dubenėlį ir padėkite į šaldytuvą, kad atvėstų. Užtepėlę naudokit ant sumuštinių, patiekti su blynais, krekeriais ir pan.
Salotos su kepta lašiša
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 10 min.
Reikės: keptos lašišos, 2 kietai virtų kiaušinių, ½ skardinės kukurūzų, gabalėlio poro, 3 marinuotų agurkų, 2-3 šaukštų natūralaus jogurto, 1 šaukštelio majonezo, druskos ir pipirų.
Gaminame:
Porą smulkiai supjaustykite, sudėkite į dubenį ir sumaišykite su žiupsneliu druskos, palikite kelioms minutėms. Kiaušinius ir agurkus supjaustykite kubeliais, žuvį susmulkinkite šakute, kukurūzus nusausinkite sietelyje. Visus ingredientus sudėkite į dubenį. Majonezą sumaišykite su jogurtu, pagardinkite druska ir pipirais. Užpilkite ant salotų ir išmaišykite.