Originaliai panaudokite išskaptuoto moliūgo likučius
Tradicija pjaustyti moliūgus per Šiurpnaktį kilusi iš XIX a. Airijos, kur žmonės skaptavo ropes ir kitas šakniavaisines daržoves, norėdami atbaidyti piktąsias dvasias. Moliūgai šiai misijai pradėti naudoti tuomet, kai airių imigrantai šią tradiciją atsivežė į JAV ir pastebėjo, kad jų galima lengviau įsigyti. Moliūgo skaptavimas – ne tik šiurpiausios metų nakties dekoravimo tradicija, ypač džiuginanti vaikus, tačiau jo minkštimas – ir sezoninių patiekalų žvaigždė.
Moliūgai – ne tik sriubai ar blyneliams
Įsibėgėjus rudeniui parduotuvių lentynos mirga nuo oranžinių atspalvių moliūgų gausos, bet dažnai nusipirkę didelę ir sunkią daržovę, pamąstome, kaip ją dar panaudoti. Nors dažniausiai verdame moliūgų sriubą ar kepame blynelius, vieno prekybos tinklo ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė pataria įmaišyti moliūgų tyrės į kokteilius ar kepinius, kepti moliūgų kubelius kaip skanų garnyrą, pabarstyti skrudintomis moliūgų sėklomis salotas, kad jos būtų traškios ir maistingos, taip pat išmėginti moliūgų lazanijos receptą.
Sezoninės daržovės savo derliaus metu būna turtingiausios maistinėmis medžiagomis, tad vertėtų nepraleisti progos pagausinti savo racioną svarbiausiais vitaminais bei mineralais.
„Moliūgai yra mėgstami mūsų pirkėjų ir dėl savo universalumo, ir dėl vitaminų bei skaidulų gausos – atėjus rudeniui siekiama sustiprinti savo imunitetą ir paįvairinti mitybą. Be to, neverta išmesti ir moliūgo sėklų: atskirkite jas nuo moliūgo minkštimo, nuplaukite ir sumaišykite su trupučiu aliejaus, mėgstamais prieskoniais. Po to paskrudinkite sėklas orkaitėje – tai bus traškus ir maistingas užkandis“, – pataria E. Krasauskienė.
Kokius moliūgus geriausia skaptuoti Helovino žibintams?
Moliūgai pasižymi skirtingais atspalviais ir formomis, tad kokios rūšys labiau tikrų skaptavimui, o kokias geriau panaudoti kulinarijoje? Pasak E. Karasauskienės, skaptavimui itin tinka„Halloween“ rūšies moliūgai, taip pat muskatiniai moliūgai bei vietinių ūkininkų išauginti lietuviški.
„Gardžiausiais patiekalais bus galima mėgautis įsigijus sviestinį ar spagetinį moliūgą. Be to, turime ir specialių moliūgų, skirtų tik kepimui, kurie yra tiekiami vietinių ūkininkų, arba mažų, skirtų tik dekoravimui. Vidutinis moliūgo svorissvyruoja nuo 0,8 kg iki 4 kg, tad pirkėjai šią savaitę net su 50 proc. nuolaida gali įsigyti tokių moliūgų, kurių reikės ir šventei, ir kasdieniams šeimos patiekalams“, – sako E. Krasauskienė.
Įmonės atstovė priduria, kad renkantis aukštos kokybės moliūgą, reikėtų ieškoti tokio, kuris būtų tvirtas, be minkštų dėmių ar pelėsio žymių. Taip pat aukštos kokybės moliūgas turi būti su tvirtu koteliu, kuris rodo, kad jis šviežias, ir, atsižvelgiant į jo dydį, sunkus.
Išskaptuoto moliūgo likučius panaudokite kūrybiškai
Išskaptavus moliūgą Šiurpnakčio šventei, nereikėtų pamiršti kūrybiškai panaudoti jo minkštimo bei sėklų: taip bus išvengta bereikalingo maisto švaistymo bei bus galima pasimėgauti gardžiu, spalvingu ir kvapniu moliūgų patiekalu ar užkandžiu.
„Išskaptavę moliūgą, jo minkštimą patartina panaudoti tyrei: ją užšaldžius porcijomis, moliūgų patiekalais džiaugsitės ištisus metus. Minkštimą supjaustykite gabalėliais, pašalinkite odelę ir virkite, kol suminkštės. Tada sutrinkite jį į vientisą tyrę. Ši naminė moliūgų tyrė yra fantastiškas pagrindas įvairiems patiekalams – nuo klasikinių moliūgų pyragų ir keksiukų iki pikantiškų sriubų ir net sveikatai palankių kokteilių“, – idėjomis dalijasi prekybos tinklo ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė.