Naudingieji riebalai: ką sveikiausia tepti ant duonos 

Asociatyvi nuotrauka. Asociatyvi nuotrauka.

Visais laikais sviestas buvo mėgstamas ir universalus ingredientas, vertinamas dėl savo turtingo skonio bei plataus kulinarinio pritaikymo. Jo kelionė nuo senovės civilizacijų iki šių laikų liudija, kad sviestas – neabejotinai vienas pagrindinių žmonijos maisto produktų. Vis dėlto, anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, nereikėtų šiuo produktu piktnaudžiauti, o norintys sutaupyti turėtų ne ieškoti pigesnių alternatyvų, tokių kaip riebalų mišinys , bet sekti nuolaidas ir įsigyti kokybiškų produktų už mažesnę kainą: šį savaitgalį parduotuvėse „Rimi“ sviestą galite įsigyti su 59 proc. nuolaida, o jį paskaninti technologai kviečia citrina, provanso žolelėmis bei juodosiomis alyvuogėmis.

Galima suvalgyti apie vieną arbatinį šaukštelį kasdien

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad sviestas yra vienas sudėtingiausių riebalų, kuriame randama apie 400skirtingų riebalų rūgščių. „Didžiąją riebalų rūgščių dalį svieste sudaro sočiosios riebalų rūgštys. Tai maisto sudėtinė dalis, kurios perteklius, dėl įtakos širdies ir kraujagyslių ligoms, nepageidaujamas. Kita dalis – mononesočios riebalų rūgštys ir kiti sveikatai palankūs komponentai. Svieste yra imuninei sistemai ir regėjimui svarbaus vitamino A, B12, D, E ir vitamino K2, kuris svarbus osteoporozės ir širdies bei kraujagyslių ligų profilaktikai. Natūralaus sviesto skonis – puikus, todėl šis produktas išties tinka daugybės patiekalų ir desertų skaninimui. Svarbu, kad maisto gaminimui naudojami riebalai turėtų kuo mažiau blogųjų komponentų, pavyzdžiui – transriebalų. Todėl geriau rinktis ne riebalų mišinį, ar kietuosius margarinus, o kokybišką sviestą“, – sako gydytoja dietologė.

Specialistė priduria, kad sviestą galima vartoti saikingai, tačiau reikėtų turėti mintyje, jog tai itin kaloringas produktas: „Kokybišką sviestą sudaro mažiausiai 80 proc. riebalų. Šaukšte sviesto gali būti apie 100 kalorijų, dėl šios priežasties jį, kaip ir kitus riebalus, rekomenduojama vartoti su saiku. Kasdien galima suvalgyti apie vieną arbatinį šaukštelį sviestotepant ant duonos ar skanaujant patiekalus, kepinius, kur sviestas yra sudėtinė dalis.“

Populiarėja „Ghi“ sviestas

Vieno prekybos tinklo komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, jog pirkėjai labiausiai mėgsta Lietuvos gamintojų sviestą. Taip pat vis populiaresnis tampa lydytas „Ghi“ sviestas, gaminiai be laktozės ir veganiškos sviestoalternatyvos, o margarino pastaraisiais metais nuperkama vis mažiau.

„Nuolat eksperimentuojame su įvairiomis sviesto rūšimis ir ieškome, jo alternatyvomis ir ieškome, kas būtų patraukliausia mūsų pirkėjui. Savo asortimente turime išties platų sviesto pasirinkimą, tinkantį įvairiems pirkėjų skoniams. Mėgstamas ne tik įprastas sviestas, bet ir sviestai be laktozės. Vis populiaresniu pasirinkimu tampa ir lydytas „Ghi“ sviestas, kurį pirkėjai atranda skirtingų patiekalų ir saldžių kepinių gamyboje. Ieškantiems kokybiškų produktų už patrauklesnę kainą siūlome išbandyti ir „Rimi“ bei „Rimi Basic“ privataus ženklo sviestą. Be to, pastebime, kad pirkėjai vis rečiau į savo pirkinių krepšelius įsideda margariną“, – ryškiausias tendencijas vardija O. Suchočeva.

Parsineštą iš parduotuvės sviestą ekspertė rekomenduoja laikyti originalioje pakuotėje arba sandariame inde šaldytuve:

„Sviesto galiojimo laikas priklauso nuo jo riebumo, gamybos proceso bei pakuotės. Neatidarytą „Ghi“ sviesto pakuotę galima laikyti kambario temperatūroje, tačiau atidarytą geriausia laikyti šaldytuve. Šios rūšies sviestą rekomenduojama suvartoti per 3 mėnesius, o paprastą sviestą geriausia sunaudoti iki tinkamumo vartoti termino pabaigos, jį laikant šaldytuve arba vėsesnėje patalpoje.“ 

Video