Kaip surasti elektros instaliaciją, paslėptą betoninėje sienoje po tinku
Gyvenimiška situacija: žmogus įsikėlė į naują butą (senos statybos, su betoninėmis ar mūrinėmis sienomis) ir nežino, kur sienos ertmėje nutiestas senas elektros laidas po tapetais, už tinko ir dažų sluoksnio. Senos statybos butuose instaliaciją darbininkai klojo grioveliuose, kuriuos išpjaudavo betoninėje sienoje, naudojant vagapjovę.
Kartais sienoje reikia pragręžti angas, įkalti tvirtinimo elementus. Tuomet gręžimo ar kalimo metu iškyla rizika per nežinią susidurti su sienoje po tinku paslėpta elektros instaliacija. Tai tampa “galvos skausmu”, jeigu tą instaliaciją sienoje nutiesė ne naujas gyventojas, o ankstesnis buto savininkas. Arba turimas elektros laidų instaliacijos planas kažkur pasimetė.
Tam, kad netyčia nepragręžtumėte paslėptos instaliacijos, reikia iš pradžių aptikti kuriose vietose ji nutiesta po tinku.
Žinoma, tokiai užduočiai atlikti egzistuoja profesionalūs prietaisai-detektoriai, nustatantys sienos ertmėje paslėptas elektros instaliacijas. Arba paprasti įtampos indikatoriai-matuokliai. Bet ne kiekvienas žmogus tokius prietaisus turi arba neturi laiko kažkur eiti ir juos pirkti, ypač jeigu įkalti mūrvines į sieną reikia skubiai. Bet yra išeitis - paprastų buitinių elektros prietaisų pagalba galima aptikti senos instaliacijos kontūrą sienoje.
Elektrikai rekomenduoja paprastesnį būdą, kuomet instaliacijos paieškai naudojamas paprastas nešiojamas radijo imtuvas ir koks nors buitinis elektros prietaisas (pvz., elektrinis skustuvas ar pan.)
Instaliacijos paieška radijo imtuvo pagalba
Reikia pabrėžti, kad šis būdas su radijo imtuvu gali aptikti laidus, esančius tik iki 5-6 cm gylyje nuo sienos paviršiaus.
Pradžiai reikia įjungti nešiojamąjį radijo imtuvą 100 kHz dažnyje.
Į artimiausią kištukinį lizdą (esantį toje pačioje sienoje, kurioje ieškomas paslėptas kabelis) įkiškite kokio nors buitinio prietaiso (arbatinuko, skustuvo, plaukų džiovintuvo, lygintuvo) šakutę ir įjunkite. Šis įjungtas prietaisas kels radijo imtuvui papildomus trukdžius, nes sienoje paslėptiems elektros laidams atiteks papildomas krūvis. Kuo didesnis šis krūvis, tuo daugiau šansų pagauti signalą laiduose.
Judinkite įjungtą 100 kHz dažnyje radijo imtuvą lygiagrečiai sienos, maksimaliai arti sienos paviršiaus, kruopščiai tyrinėdami kiekvieną sienos plotelį.
Vietose, kur nutiesta paslėpta instaliacija, radijo imtuvo triukšmai žymiai padidės, pasigirs specifinis garsinis traškėjimas, trukdžiai. Taip reaguos vienas į kitą paslėptos instaliacijos elektromagnetinės bangos ir imtuvo radijo bangos, atsidūrus maksimaliai arti. Reiškia, toje vietoje, kur girdite garsius trukdžius, nutiestas laidas po tinku. Beje, pagal taisykles, elektros laidai sienoje tiesiami tik lygiagrečiai grindims arba statmenai grindims (90 laipsnių kampu). Įstrižai laidus sienoje tiesti draudžiama. Tik bėda tame, kad ne visada šių griežtų taisyklių laikomasi ir jeigu laidą sienoje klojo “savamoksliai meistrai”, tokie galėjo jį nutiesti ir įstriža kryptimi, taupydami kabelio metražą ir savo darbo laiką.
Pažymėkite pieštuku aptiktą instaliacijos liniją. Dabar, žinodami, kur sienoje nutiesta elektros instaliacija, galite drąsiai gręžti kiaurymes ir kalti mūrvines be rizikos pataikyti į kabelį.
Laido paieška sienoje naudojant įtampos indikatorių-atsuktuvą
Tai yra mažiau efektyvus iš „liaudiškų“ metodų, bet suveikia, jeigu laidas sienoje paslėptas negiliai - iki 2 cm nuo sienos paviršiaus. Tokie indikatoriai-atsuktuvai kainuoja nedaug ir sėkmės atveju jų pagalba galima nustatyti laido trajektoriją po tinku.
Taigi, norėdami surasti laidą, turite laikyti indikatorių už galiuko, o rankenėlės galu vedžiokite per tas sienos vietas, kuriose po tinku gali būti nutiestas laidas. Kai laidas aptinkamas, šviesos diodas indikatoriaus atsuktuvo rankenėlėje užsidegs raudonai (arba kita spalva). Atkreipkite dėmesį, kad atsuktuvas gali aptikti laidą ne didesniame kaip 2 cm gylyje ir laide turi būti įtampa. Jei laidas yra giliau, indikatorius-atsuktuvas jo nepastebės.
Kiti “liaudiški" būdai, tokie kaip kabelių paieška sienoje naudojant kompasą arba išmanųjį telefoną su specialia “stebuklinga” detekcine programėle – neveikia.