Registrų centras papildė geoinformacinės aplinkos žemėlapį REGIA naujais duomenų sluoksniais

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Registrų centro sukurtas ir vystomas geoinformacinės aplinkos žemėlapis REGIA pasipildė naujais duomenų sluoksniais - nuo šiol čia galima atrasti informaciją apie atsinaujinančius energijos išteklius (AEI). REGIA papildymas - tai bendras Registrų centro ir Lietuvos energetikos agentūros produktas, skirtas rinkos dalyviams ir gyventojams, norintiems iš anksto įvertinti galimybes AEI elektrinių projektų vystymui ir jų ribojimus.

"Žemėlapis padės verslui ir gyventojams priimti sprendimus dėl AEI elektrinių statybos. Jame vienoje vietoje pateikiama visa reikalinga informacija apie galimybes vystyti projektus bet kurioje Lietuvos teritorijoje, - sako Lietuvos energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys. - Norime padėkoti Registrų centrui ir ypač RC Paslaugų valdymo direktorei Dianai Vilytei už vertingą paramą ir aktyvų bendradarbiavimą kuriant šį visuomenei ypač naudingą ir šiuo metu itin aktualų informacijos šaltinį."

"Atsinaujinančių energijos išteklių plėtra - šių dienų aktualija šalyje, todėl gavę Lietuvos energetikos agentūros kreipimąsi dėl tokio žemėlapio sukūrimo REGIA pagrindu, nė kiek nesuabejojome jo būsima nauda visuomenei. Kadangi didelę dalį informacijos iš bendradarbiaujančių institucijų jau turėjome, kuriant žemėlapį reikėjo papildyti REGIA vos keliais papildomais sluoksniais ir greitai ir nesudėtingai įgyvendinome šį projektą. Viena iš REGIA paskirčių - geografine padėtimi grindžiamų sprendimų priėmimas, todėl manome, kad rinkos dalyviams ir gyventojams šis žemėlapis pasitarnaus planuojant atsinaujinančių energijos išteklių plėtrą arba priešingai - leis įvertinti galimus ribojimus pasirinktoje teritorijoje", - kalba už REGIA žemėlapio vystymą atsakinga Registrų centro Turto informacinių sistemų skyriaus produkto vadovė Laura Vaitiekūnaitė.

Per pastaruosius kelerius metus vėjo ir saulės elektrinių statybos tempai Lietuvoje išaugo keleriopai. 2020 m. Lietuvoje buvo 540 MW vėjo ir 164 MW saulės elektrinių. 2022 m. balandžio mėnesį bendra vėjo elektrinių galia buvo 1133 MW, arba 2,1 karto didesnė, saulės elektrinių ? 752 MW, arba 4,6 karto didesnė nei prieš dvejus metus. Numatoma, kad artimiausiu metu AEI jėgainių statybos tempai nemažės.

Siekiant padėti verslui ir gyventojams priimti sprendimus dėl AEI elektrinių statybos, Lietuvos energetikos agentūra kartu su valstybės įmone Registrų centru ir kitais partneriais - Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, elektros perdavimo sistemos operatore "Litgrid", elektros skirstymo tinklo operatoriumi "ESO" ir Lietuvos kariuomenės Karo kartografijos centru - parengė Atsinaujinančių energijos išteklių plėtros galimybių žemėlapį. Atskiri duomenų sluoksniai skelbiami Registrų centro sukurtame ir vystomame geoinformacinės aplinkos žemėlapyje REGIA.

Žemėlapis yra informacinio pobūdžio. Jame pateikiami sluoksniai su informacija apie saugomas teritorijas, kultūros paveldo teritorijas ir objektus, vertingiausius Lietuvos kraštovaizdžio arealus ir panoramų apžvalgos taškus, kur gali būti ribota arba draudžiama AEI elektrinių statyba. Taip pat pažymėtos teritorijos, kuriose  vėjo elektrinių (aukštų statinių) projektavimo ir statybos darbai yra draudžiami arba turi būti derinami su Lietuvos Kariuomene. Norint, kad žemėlapis būtų kuo naudingesnis, jame pateikiama informacija apie elektros perdavimo ir skirstymo tinklą - laisvus linijų pralaidumus ir galias transformatorių pastotėse.

Vienoje vietoje galima rasti visą reikšmingiausią informaciją apie galimybes numatytoje vietoje pastatyti AEI elektrinę, ar pasitikrinti, kokios yra galimybės bei kokių gali būti ribojimų dėl saugomų teritorijų, kultūros paveldo, krašto saugumo reikalavimų ar elektros infrastruktūros prieinamumo. Žemėlapio informacija periodiška atnaujinama.

Video