Stogo palėpės apšiltinimas. Darbai, schemos ir brėžiniai

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Palėpės šiltinimas akmens vata, šlaitinio stogo šiltinimas

Apšiltinta ir izoliuota palėpė padeda išvengti šilumos nuostolių ir tausoja šildymo energijos išlaidas. Tiksliam izoliacinių medžiagų parinkimui ir apskaičiavimui geriau pasitelkti specialistą, kad palėpė po šiltinimo ir izoliacijos nevirstų kondensato susidarymo vieta ir neliktų šalta. Užtai pačius apšiltinimo darbus po konsultacijos įmanoma atlikti savarankiškai.

Straipsnyje kalbėsime apie tradicinio dvišlaičio stogo palėpės apšiltinimą, kuriam šiais laikais naudojama akmens vata ir izoliacinės plėvelės – difuzinė garų izoliacijai ir priešvėjinė. Tiek akmens vata, tiek plėvelės rekomenduojamos tik iš to paties gamintojo. Tuomet plėvelė, skirta garų izoliacijai, patikimai sąveikaus su vata. 

Palėpės apšiltinimo darbų tvarka

Išmatuokite atstumus tarp gegnių. Prie kiekvieno atstumo pridėkite po 1 cm iš kiekvienos pusės. Tokiu pločiu pjausite akmens vatos plokštes. Pridėtų centimetrų dėka vatos plokštės labai glaudžiai ir standžiai suguls tarp gegnių, beveik be plyšelių.

Perneškite išmatuotus atstumus su pridėtais centimetrais ant vatos plokščių. Peilio pagalba išpjaukite reikiamo pločio plokštę. 

Apie akmens vatos sluoksnio storį. Remiantis dabartiniais statybų reikalavimais, stogo šiluminė varža turi būti ne mažesnė negu 5,6 m²K/W, o A klasės - 7,5 m²K/W (tai būtų 20 cm vatos sluoksnio su šilumos laidumo koeficientu mažiau nei 0,037 Wm/K). 

Kalba eina apie gyvenamąjį namą, kuriame gyvenama nuolat ir kasdien. Dedant 15 cm vatos sluoksnį – bus per maža šilumos izoliacija stogui, o stogo šiluminė varža bus mažesnė nei 5 ir neatitiks reikalavimų. Tokiu atveju palėpės šiltinimas būtų neefektyvus, o sąnaudos šildymui didesnės. 15 cm vatos sluoksnis tiktų nebent sodyboms ir vasarnamiams, kuriuose negyvenama šaltuoju metų laiku.

a

Įterpkite vatos plokštes į ertmes tarp gegnių. Stenkitės sudėti jas glaudžiai vieną prie kitos, nepaliekant plyšių. Standžiai sugrustos tarp gegnių vatos laikysis patikimai ir neiškris iš nuožulnaus paviršiaus. Didesnio patikimumo dėlei galima įtempti špagatus, prilaikančius vatos plokštes. 

Visi tolimesni palėpės kampeliai, sunkiai pasiekiamos mažos ertmės, tarpai, likę neužkimšti vatos plokštėmis – visi jie turi būti iki galo ir sandariai užpildyti vatos atpjovomis. Vatos sluoksniai turi būti pilnaverčiu palėpės vidaus apvalkalu. 

Hermetiniais klijais užpildykite plyšius ir sudūrimus tarp palėpės šlaitinių gegnių ir frontoninės sienos. 

Plėveles geriau tvirtinti dviese. Tvirtinti ją pradėkite prie viršutinės sijos. Patogu ir lengva prisegti plėvelę baldų segtuvu. Be segtuvo kalama plonomis vinimis (16 mm). 

Tvirtinant plėvelę prie gegnių vertikalūs atstumai tarp vinių ar segtuvo kabučių – iki 30 cm. Prisegant plėvelę horizontaliomis eilėmis prie sijų, gegnių ir grindų laikykitės 10 cm žingsnelio. Stenkitės, kad segtuvo kabutės nesuplėšytų plėvelės. Plėvelei leidžiama nutįsti tarp gegnių tik 2-3 cm.  

a

Atskirus plėvelės gabalus suklijuokite sandariai tarpusavyje lipnia juosta. Plėvelės kraštus taip pat sandariai priklijuokite prie sienų lipnia juosta.

Vėliau apšiltintą šlaitinę sieną galite apkalti dailylentėmis arba apsiūti gipso kartonu. 

Palėpės frontoninės sienos apšiltinimas

Frontonai – tai stačios sienos palėpėje tarp dviejų šlaitinių sienų. Frontono apšiltinimui palėpėje vertėtų sukonstruoti laikantįjį karkasą iš aliuminio profilių vatos plokštėms laikytis. Karkasą galima sukalti ir iš medinių tašelių (prie jų bus lengviau prikalti plėvelę). Prie aliuminio plėvelę galima klijuoti. 

Aliuminio profilį arba medinį tašelį pradėkite tvirtinti prie grindų tokių atstumu nuo sienos, kad jame tilptų 2-3 vatos plokštės (apie 15-20 cm). Dar vieną vatos plokštę įterpsite tarp profilių/tašelių. 

Pritvirtinę laikančiuosius profilius prie šlaitinių sienų tarp jų į grindų profilį įstatykite vertikalius profilius 50 cm žingsniu. Karkasas atrodytų šitaip (žr. pieš.):

a

Glaudžiai ir standžiai įdėkite vatos plokštes tarp sienos ir karkaso, nepalikdami plyšių. Vatos plokštes, priglusiančias prie šlaitinės sienos, prieš tai išpjaukite įstrižai, pagal šlaito nuolydžio konfigūraciją. Taip pat glaudžiai įterpkite vatą tarp profilių, užpildydami visas ertmes. Užpildykite plyšius tarp karkaso ir grindų bei sienų hermetiniais klijais.

“Aprenkite” metalinį karkasą su vata izoliacine plėvele. Jeigu karkasas medinis – prikalkite ją kas 30 cm vertikaliai ir kas 10 cm horizontaliai. 

a

Plėvelės kraštus prie grindų ir šlaitinių sienų priklijuokite lipnia juosta. 

Vėliau galėsite apkalti visą apšiltinimo sluoksnį dailylentėmis arba paslėpti jį po sumontuotomis gipso kartono plokštėmis.

Video