Vapsvų ir širšių lizdas sodyboje. Kaip jas išnaikinti

Kaip išnaikinti vapsvas. Kaip išnaikinti vapsvas.

Vapsvų naikinimas, priemonės nuo vapsvų, kaip išnaikinti vapsvų lizdą, kaip išnaikinti širšes

Vienas reikalas, kai vapsvos ir širšės susikuria sau lizdą miške. Visai kita, kai šie pavojingi vabzdžiai ilgam apsigyvena mūsų vasarnamių, sodybų ar trobų palėpėse.

Įspėjame jus: nerizikuoti patiems, jeigu vapsvų lizdas pakankamai didelis – tokiais atvejais geriau kvieskite specialias tarnybas su apmokytais darbuotojais, kurie profesionaliai ir saugiai sunaikins užantį grėsmės šaltinį. Šio straipsnio patarimai tinka tik mažiems vapsvų lizdams, kuriuose gyvena nedaug vapsvų – tuomet be didelės rizikos galėsite atsikratyti šių neprašytų svečių. Vapsvų įpročių žinojimas padės jas nugalėti.  

Kur būna vapsvų lizdai pastate

Vapsvos mėgsta kurti lizdus po stogų šlaitais, kraigais, sienų ir šlaitų sudūrimo vietose, palėpėse, rūsyje, tyliose, nedažnai lankomose patalpose (ūkinės pakraipos). 

Reguliariai apžiūrinėdami minėtas vietas, galite užkirsti kelią tokiai kaimynystei, jai vos prasidėjus. Ypač daug dėmesio skirkite skylėms ir kiauriems plyšiams, atveriantiems patekimą iš lauko ar iš stogo į palėpę, į sandėlį, į rūsį. Aptikę tokius, užsandarinkite. 

Jeigu tiksliai žinote, kad vapsvos tikrai gyvena jūsų troboje “kažkur po stogu”, bet negalite aptikti jų lizdo, pasinaudokite gudrybe:

1) padėkite matomoje vietoje palėpėje stiklinę su saldžių vandeniu ar gėrimu. Arba padėkite atvirai gulėti sultingą vaisių – apgraužtą, papjaustytą, pradedantį puti (vapsvos mėgsta tokį kvapą). 

2) netrukus vapsvos pastebės “masalą” ir pradės aktyviai jį lankyti, o nuo jo skris atgal į lizdą. Stebėkite jų skrydžio kryptį ir aptiksite lizdą. 

Kartais lizdas gerai paslėptas – pvz., po sienų apdailos plokštėmis, dailylentėmis, jų karkasų ertmėse. Ardyti jų nebūtina, susiraskite tik įėjimą į lizdą.  

Kai lizdas surastas, galima pradėti jo naikinimą. Tam yra keli saugus būdai.

Bet prieš tai patariame pasirūpinti savo saugumu, nes įniršusios vapsvos yra pavojingos. 

• Apsirenkite storais rūbais su gobtuvu, užsimaukite ilgas storas pirštines, užsidėkite plačius plastikinius akinius. 

• Saugokite veidą. 

• Visus namiškius, nedalyvaujančius naikinime, laikinai evakuokite. 

• Žmogui priartėjus 2-3 m prie lizdo, vapsvos jau pradeda agresyviai ir įtariai reaguoti. Veikite greitai ir dar kartą pamąstykite: ar jums tikrai reikia tokio “ekstrymo”. Juk visada galima išsikviesti profesionalią vabzdžių naikinimo tarnybą. 

 PATARIMAS: vapsvų lizdo naikinimo operaciją saugiau atlikti naktį, kai vapsvos miega ir nėra aktyvios.

Vapsvų lizdo užpylimas vandeniu

Taikoma lizdams, esantiems ir stogo konstrukcijoje, ir medinėse sienose, ir sodo/daržo dirvoje. 

Geriausia veikia karštas ir verdantis vanduo. Norint užtikrinto poveikio, į vandenį galima įdėti nuodų-insekticidų. Stenkitės veikti naktį. 

Jeigu vapsvų lizdas dirvoje, žemėje – naktį užpilkite jį karštu vandeniu. Iš karto uždenkite įėjimą į jį plačiu akmeniu. 

Vapsvų lizdo izoliacija polietileno maišeliu

Jeigu leidžia galimybės, naktį sandariai apdenkite visą lizdą storesniu polietileniniu ar celofaniniu maišeliu, kad pabudusios vapsvos negalėtų iš jo ištrukti ir uždustų. Maišą sandariai priklijuokite lipnia juosta prie sienos. 

Vapsvų gaudyklė

1. Paimkite paprastą plastikinį butelį (geriau didesnės talpos: 1,5-2 l).

2. Nupjaukite nuo viršaus butelio trečdalį su kakleliu.

3. Apsukite nupjautą trečdalį kakleliu apačion ir įdėkite į likusią didesnę butelio dalį. 

4. Į vidų įpilkite rūgstantį saldų lipnų gėrimą - praskiestą vandeniu uogienę, girą su cukrumi, sirupą. Įdėkite ir pūvančių saldžių vaisių. 

5. Ir svarbiausia – įberkite į šį saldų mišinį boro rūgšties. Vapsvoms boro rūgštis yra mirtinas nuodas. 

6. Gaudyklės korpuse galite pradurti dvi skylutes ir pakabinti ją ant virvutės. 

7. Padėkite gaudyklę ten, kur vapsvų būna daugiausia, arčiau jų lizdui. 

8. Jeigu sklype vapsvų labai daug, pasidarykite daug tokių gaudyklių su užnuodytais gėrimais ir išdėliokite po 1 gaudyklę kas 20-30 kv. m. 

9. Kai gaudyklė pakankamai prisipildys negyvų vapsvų, iškratykite jas ir įpilkite naują nuodingą gėrimą.

širšių gaudyklė

Buitinė chemija vapsvų naikinimui

Buitine chemija praverčia tais atvejais, kai vapsvų lizdas nedidelis ir prie jo lengva prieiti.

Rimtesnės priemonės – specialūs preparatai-insekticidai. Jie ne tik naikina dabar esančias vapsvas, bet ir 1-2 metams į priekį apsaugo namą nuo kitų vapsvų ketinimų apsigyventi pas jus. 

Vapsvas dar naikina chloro milteliai. Kažkiek padeda tradicinis purškiklis “Dichlofosas” nuo blakių ir tarakonų.

Užnuodyti masalai vapsvoms naikinti

Šis būdas žymiai ilgesnis už kitus, bet tinka sunkiai pasiekiamiems vapsvų lizdams sunaikinti ir yra labai saugus (nėra rizikos būti užpultam viso vapsvų spiečiaus). 

Svarbu, kad nuodingų masalų nepasiektų naminiai gyvūnai ir vaikai. 

• Masalas – sultingų lipnių vaisių likučiai, sirupai, lipnūs saldūs skysčiai. Arba mėsos gabalėliai – suaugusios vapsvos jais maitina savo lervas. 

• Nuodai – boro rūgštis, boraksas. Užtai chloras ir “Dichlofosas” gali netikti, nes turi stiprų atstumiantį kvapą, užgožiantį vaisiaus-masalo aromatą. 

• Kiti nuodai - specialūs preparatai-insekticidai (įmaišyti į sirupą ar papuvusią uogienę). 

vapsvų naikinimas

Dalį masalo suaugusios vapsvos suvartoja pačios, o kitą dalį – nuneša į lizdą ir sušeria savo lervoms, atžaloms ir “karalienei” (motinėlei). Žmogui to ir reikia – apnuodyti ir sunaikinti visą vapsvų giminę po savo stogu. 

Vapsvas ir širšes naikina tie patys insekticidai, kurie skirti tarakonams, skruzdėlėms, blakėms, musėms. 

Video