Bazilikų sėjimas daigams kovo pradžioje

Bazilikų sėjimas. Bazilikų sėjimas.

Bazilikas yra šilumamėgis augalas, todėl mūsų klimate palanku iš pradžių auginti baziliko daigus šiltame kambaryje - šaknų sistema bus stipresnė. Baziliko sėjimas daigams turi prasidėti likus 2 mėnesiams iki persodinimo į nuolatinę augimo vietą. Jeigu ta vieta yra šiltnamis, tuomet sėjimą daigams galima pradėti jau kovo pradžioje. Persodinimui į atvirą lysvę daiginimą geriau pradėti kovo pabaigoje-balandžio pradžioje – šitaip pavyks išvengti gegužinių šalnų lauke.

Bazilikų sėklų paruošimas sėjimui

Bazilikų sėklos iš anksto mirkomos porą dienų šiltame vandenyje, siekiant kad iš sėklų išsiplautų eteriniai aliejai (nes bazilikas yra aštrus prieskonis).

Dirvos paruošimas bazilikų sėjai

Bazilikai mėgsta derlingą, purią, lengvą, orui ir vandeniui laidžią dirvą. Savadarbio dirvos mišinio sudėtis: humusas (arba gerai perpuvęs kompostas), durpės, praplautas smėlis (santykiu 2:4:1). Mišinį geriau persijoti ir dezinfekuoti karštuose vandens garuose 1 valandą. Toks terminis apdorojimas sunaikins grybelinių ligų sporas ir piktžolių sėklas, esančias humuse ar komposte. O naudojant gatavą substratą iš parduotuvės, pakanka tiesiog sudrėkinti jį.

Kalbant apie daiginimo indus (daigyklas, konteinerius, vazonėlius), bazilikus geriau sėti į didesnes erdvesnes talpas 7-10 cm gylio. Nes sėjant į mažesnius indus, baziliko daigus vėliau teks pikuoti aktyvaus augimo metu.

Prieš užpildant indus dirvos mišiniu pradžiai vertėtų atlikti drenažo sluoksnį, į kurį galėtų pasišalinti drėgmės perteklius iš laistomos dirvos. Bazilikas nemėgsta didelio vandens kiekio - atsižvelkite į tai. Drenažui galima panaudoti perlito arba keramzito akmenukus.

Paruoštu dirvos mišiniu daigyklos indas pripildomas ir palengva sutankinamas, kad iki daigyklos viršutinio krašto liktų apie 1 cm neužpildytos zonos. Dirvos mišinys turi būti birus ir šiek tiek sudrėkintas šiltu švariu vandeniu. Jei ketinate sėti kelių skirtingų veislių bazilikus, jų sėjimui patogu naudoti atskirus puodelius. Į vieną puodelį (vazonėlį) sodinkite tik po vieną sėklą.

Bazilikų sėja daigams

Baziliką geriau sėti eilėmis. Tam geriau padaryti dirvoje negilias vageles, paliekant tarp jų apie 5-7 cm, kad nebūtų per didelio tankumo – juk vėliau išaugs vešli bazilikų lapija.

Tolygiai paskirstykite bazilikų sėklas vagelėse. Pasėtos sėklos iš viršaus užpilamos 1 cm dirvos mišinio sluoksniu, švelniai sutankinant jį. Dirva atsargiai negausiai palaistoma šiltu vandeniu ir uždengiama plėvele, kad susidarytų mini šiltnamis. Svarbu, kad nė viena baziliko sėkla netyčia neliktų gulėti atvirai ant dirvos paviršiaus.

Bazilikų daigų priežiūra

Baigus sėjimo darbą daigai dedami į šiltą šviesią vietą, kurioje temperatūra siekia 22-24º C. Tokioje temperatūroje baziliko daigai pasirodys per 10-12 dienų. Po sudygimo nuimkite dangtelį. Kai prasikals daigai, galima nuimti plėvelę ir augalus padėti ant palangės saulėtoje namo pusėje.

Kad daigai neištįstų, palaikykite ne aukštesnę kaip +16-20° C temperatūrą. Bazilikų daigai laistomi šiltu vandeniu. Laistykite baziliko daigus kas 3-5 dienas. Įsitikinkite, kad po laistymo padėkle neliktų vandens pertekliaus. Perlaistytas bazilikas gali susirgti juodąja kojele.

Kai baziliko daigai turės pirmąsias tikrųjų lapų poras, galima pradėti pikavimą. Baziliko daigų pikavimui naudojamas tokios pat sudėties dirvos mišinys kaip ir sėjai. Jį galima dar papildyti, įpilant 2 šaukštus medžio pelenų ir 1 šaukštą mineralinių trąšų ir gerai juos išmaišant, kad trąšos tolygiai pasiskirstytų.

Nauju mišiniu užpildykite pikavimo daigyklas ir sutankinkite. Medine mentele padarykite mišinyje mažas įdubas ir tolygiai paskirstykite jose pikuojamus daigus. Stenkitės nepažeisti daigų šaknų. Pikavimo metu baziliko daigų nereikia užkasti per giliai. Gylis turi būti toks pat, koks buvo iki pikavimo. Atsargiai palaistykite, kad daigai nenukartų.

Bazilikų daigų persodinimas į šiltnamį

Jei orai neleidžia persodinti baziliko suplanuotu metu, tuomet po 2-3 savaičių patręškite daigus ir patrumpinkite juos virš 6-8 lapų. Likus 2 savaitėms iki persodinimo, pradėkite grūdinti baziliko daigus gryname ore. Bazilikų grūdinimo temperatūra turi būti ne žemesnė kaip +5-10° C.

Kai lauko dirva įšils iki +15° C, galima pradėti daigų persodinimą. Bazilikui rinkitės nuo vėjų apsaugotą ir saulės apšviestą vietą (kurioje būtų bent 6-8 valandos šviesos per dieną). Bazilikai labai gerai jaučiasi šiltnamyje.

Video