Morkų sėjimas daigams namuose

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Morkos dažniausiai auginamos tradiciniu būdu - sėklomis į žemę lauke. Vyrauja nuomonė, kad morkų negalima auginti iš naminių daigų, nes tokios morkos išaugs kreivos, raguotos ir trumpos, “neprekinės išvaizdos". Tiesos tame yra, juk persodinant morkų daigus iš daigyklų į atvirą lysvę ar šiltnamio dirvą, ilgoji centrinė morkos šaknis dažnai pažeidžiama ir nuo to pradeda šakotis. Ir dar viena šio auginimo būdo problema yra ta, kad ne visi morkų daigai įsišaknija naujoje vietoje.

Žinoma, visa tai pareikalauja papildomų pastangų ir laiko, tačiau šis morkų sodinimo būdas turi savo privalumų:

• morkų derlių galima bus nuimti mėnesiu anksčiau (juk iki pasodinimo į žemę morkų daigai jau sudygo namuose, reiškia sutaupomas laikas);

• taikant šį sodinimo metodą, morkų lauke retinti nebereikės;

• mažesnė rizika, kad morkoms pakenks morkinė musė.

Ir vis dėlto, naudojant šį sodinimo būdą, morkų daigus lauke geriau būtų sodinti nedideliais kiekiais, norint gauti būtent ankstyvą derlių. O likusią didesnę morkų dalį sodinti įprastu būdu – sėklomis į atvirą žemę lauke.

Morkų sėjimas daigams namuose ir tolesnė daigų priežiūra iki persodinimo į lauke turi savo ypatumų.

Kada sėti morkas daigams namuose

Persodinimui į lauką. Morkų sėklų sėjos daigams laikas priklauso nuo jų persodinimo laiko į atvirą žemę lauke. Paprastai daigai persodinami į lauką, kai oro temperatūra jau garantuotai nenukris žemiau negu -2° C ir neiškils šalnų grėsmės (nuo gegužės 20-jų dienų). Esant žemesnei temperatūrai, morkų daigai žūva. Dirva turi įšilti mažiausia iki 8° C.

Morkų sėkloms sudygti reikia iki 2 savaičių. O tam, kad daigai užaugtų ir sustiprėtų, reikia dar 1,5 savaitės. Norint apskaičiuoti sėklų sėjos datą, reikia atsižvelgti į klimato sąlygas (kada stabiliai nusistovi morkų vystymuisi reikalinga temperatūra). Be to, daigų persodinimui į atvirą žemę lauke reikia atsižvelgti ir į morkų veislę:

• ankstyvos morkų veislės sodinamos likus 21-28 dienoms iki persodinimo į nuolatinę vietą;

• vidutinės morkų veislės – likus 28-35 dienoms;

• vėlyvosios morkų veislės – likus 35-42 dienoms.

Reiškia, norint persodinti morkų daigus į atvirą lysvę lauke apie gegužės 20 d., sėklų sėjimu daigams namuose reikia užsiimti apie balandžio 8-20 d., priklausomai nuo veislės.

Persodinimui į šiltnamį. Ankstesni patarimai buvo skirti persodinimui ir auginimui atvirai lauke. Tačiau norint sodinti morkų daigus šiltnamyje, kuriame temperatūra stabili ir tinkamesnė augimui, morkų sėklų sėjimą daigams namuose galima pradėti dar anksčiau - nuo kovo mėnesio. Pvz., šiais 2024 metais tinkamos dienos morkų sėjimui daigams pagal Mėnulio kalendorių yra kovo 27, 28, 29 dienos. Tuomet, pasėjus šiomis dienomis namuose, persodinti daigus į šiltnamį galima bus jau balandžio 25-gegužės 10 dienomis.

Morkų sėklų paruošimas sėjai

Sėklų paruošimas sėjai numato daigumo patikrinimą, sėklų dezinfekciją ir apdorojimą augimo stimuliatoriais. Sėklų daigumas tikrinamas keletą valandų pamirkius šiltame nusistovėjusiame vandenyje. Sėklos, likusios apačioje, laikomos tinkamomis sėti. O sėklos, kurios išplaukia tuščios, pašalinamos, nes nesudygs.

Atrinktosios sėklos dezinfekuojamos kalio permanganato tirpale (5 g : 0,5 litro vandens, mirkymo laikas 20 minučių). Po to sėklos nuplaunamos ir tiek pat laiko mirkomos augimo stimuliatoriuje.

Dirvos paruošimas morkų sėjimui daigams

Morkų daigams geriausia paruošti atskirus erdvius indus (puodelius ar durpių tabletes), nes pikuoti morkų nepatartina. Dirva morkoms turi būti puri ir pralaidi orui, “kvėpuojanti”. Savadarbių dirvos substratų variantai:

• durpių, smėlio ir medžių pelenai santykiu 10:5:0,1.

• dezinfekuota velėna, humusas ir vermikulitas santykiu 5:4:1;

Kaip sėti morkų sėklas daigams

Konteineriai ir daigyklos užpilami dirvožemiu iki 15 cm gylio. Prieš sėją žemė sudrėkinama, joje sėkloms padaroma įdubą iki 1,5-2 cm.

Į vieną duobutę galima sėti po 2 morkų sėklas (vėliau, joms augant, silpnos pašalinamos). Visos pasėtos morkų sėklos ir užpilamos žemėmis (neįgilinant pačių sėklų).

Jeigu morkų sėklos sėjamos eilute į bendrą indą, tuomet atstumas tarp sėklų turi būti ne mažesnis kaip 3 cm. Kitaip, persodinant išaugusius daigus į nuolatinę vietą, gali būti pažeistos daigų šaknys.

Pasodinus sėklas, dėžės-daigyklos uždengiamos plėvele, siekiant sukurti šiltnamio efektą. Kartkartėmis reikia patikrinti dirvožemio drėgnumą ir, prireikus, drėkinti purkštuvu.

Kai tik pasirodys daigai, plėvelę reikia nuimti. Paaugusius daigus (3 savaičių amžiaus), turinčius jau po 3 lapelius, rekomenduojama patręšti mineralinių trąšų tirpalu (5 l vandens, 15 g superfosfato arba 15 g kalio trąšų ir 12 g amonio salietros).

Morkų daigų persodinimas į nuolatinę vietą

Žemėje daromi 15 cm gylio grioveliai, kurie užpildomi sudrėkintu humusu. Persodinimo išvakarėse lysvė gerai laistoma. Kitą dieną, vėlyvą popietę arba vakarėjant, kai tik atslūgs šiluma, galima persodinti daigus į atvirą žemę.

Morkų daigai gausiai laistomi, o paskui atsargiai persodinami į griovelius taip, kad atstumas tarp daigų būtų 6 cm.

Kadangi morkos šaknies galas būna plonas, kai kurie daržininkai rekomenduoja jį sugnybti 1/3 ilgio. Jei to nepadaryti, tuomet persodinimo metu jis tikrai susilenks, o tai neigiamai atsilieps šakniavaisio formai. Bet vis tiek geriau morkas persodinti tiesiai su žemės grumstu, neatidengiant šaknies.

Morkų daigus iš daigyklos išimti galima tik už lapų, neliečiant šaknų. Sodinant atvirame lauke, šakniavaisių šaknis ištiesinama kuolelio pagalba, kad stabiliai augtų vertikalia kryptimi.

Video