Žiedinių kopūstų daigų auginimas

Žiedinių kopūstų sėjimas daigams. Žiedinių kopūstų sėjimas daigams.

Žiedinių kopūstų (kalafiorų) daigų auginimas nėra labai sudėtingas procesas. Pakanka laikytis sėklų sėjimo ir daigų priežiūros rekomendacijų.

Kada sėti žiedinius kopūstus daigams

Norint gauti ankstyvą derlių, žiedinių kopūstų sėklas galima sėti namuose jau kovo viduryje - kovo pabaigoje. Vidutiniškai kalafiorų daigai po 40-45 auginimo dienų jau būna pasiruošę persodinimui į atvirą žemę lauke. Terminai, skirti sėklų sėjimui daigams, priklauso nuo planuojamo derliaus nuėmimo laiko:

• ankstyvųjų žiedinių kopūstų sėjimo terminas – kovo 15-19 d.;

• vidutinio ankstyvumo veislių – nuo ​​kovo 30 d. iki balandžio 10 d.;

• vidutinių veislių – nuo ​​balandžio 19-25 d. iki gegužės 10 d.;

• planuojant nuimti derlių rudenį, vėlyvųjų veislių sėklas sėjame nuo gegužės pabaigos iki birželio 5-15 d.

Apytikslis žiedinių kopūstų daigų augimo laikas:

• ankstyvųjų veislių ir hibridų - 25-60 dienų,

• vidutinių veislių - 35-40 dienų,

• vėlyvųjų - 30-35 dienos.

Žiedinių kopūstų sėklų paruošimas sėjai

Prieš sėją žiedinių kopūstų sėklos išrūšiuojamos. Sėjai paliekami tik sveiki stambūs egzemplioriai – jų dėka galima išauginti stipresnius daigus ir sulaukti trečdaliu didesnį derlių.

Sėklas rekomenduojama pašildyti, 20 minučių panardinant į karštą vandenį (apie 50° C), o po to apie 8 valandas "marinuoti" rausvame kalio permanganato tirpale. Pašildymo procedūra skatina greitą sėklų daigumą. Antroji procedūra dezinfekuoja sėklinę medžiagą.

Dirvos paruošimas žiedinių kopūstų sėklų sėjimui

Sėkmingam daigų augimui ir vystymuisi reikalinga gera maistinė terpė – dirvos mišinys arba substratas. Verta paruošti specialų mišinį iš velėninio dirvožemio, puvenų (humuso) ir durpių, maišant santykių 1:1:1.

Imant dirvą iš sklypo, kartais geriau ją dezinfekuoti nuo ligų sukėlėjų kalio permanganato tirpalu. Substratai iš parduotuvių šiuo atžvilgiu yra sterilesni.

Žiedinių kopūstų sėjimas daigams namuose

Žiediniai kopūstai įprastai sėjami į maždaug 1 cm gylį. Geriausias atstumas tarp sėklų konteineryje - 10 cm.

Pasėjus visas sėklas dirvos (substrato) paviršių rekomenduojama pabarstyti plonu sluoksniu pelenų - juodosios kojelės profilaktikai. Kartais vietoj pelenų naudojamas smėlis, prieš tai kaitintas aukštoje temperatūroje orkaitėje.

Sekanti procedūra - pasėlių apipurškimas šiltu vandeniu iš purškiklio. Jeigu laistyti sėklas iš laistyklės, nuo stipresnės čiurkšlės sėklos gali nukeliauti giliau į dirvą ir prasčiau dygs.

Žiedinių kopūstų daigų priežiūra iki pikavimo

Iki daigų prasikalimo pasėlius reikia laikyti 18-20° C temperatūroje. Žiediniams kopūstams sudygus temperatūra sumažinama iki 6-8° C (dienos metu) ir 5-6° C vakare. Nes šiltesnės sąlygos gali neigiamai atsiliepti kalafiorų daigų augimui.

Praėjus savaitei temperatūra šiek tiek pakeliama iki 10-12° C. Tokiomis sąlygomis žiedinių kopūstų daigai turėtų augti dar apie 10 dienų (iki pikavimo). Šis temperatūros režimas padės kalafiorams užsigrūdinti. Tuomet jie augs stiprūs ir atsparūs nepalankioms orų permainoms.

Žiedinių kopūstų daigų pikavimas

Pikavimas atliekamas praėjus 1,5 savaitei po sudygimo. Su žiedinių kopūstų pikavimu geriau nevėluoti, nes paskui, pikuojant daigus, kurie vyresni nei 10 dienų amžiaus, lengva pažeisti jų šaknų sistemą, dėl to jie blogai įsišaknija naujoje auginimo vietoje.

Pikavimo metu žiedinius kopūstus geriausia persodinti į durpinius puodelius. Tokie padeda apsaugoti daigų šaknis, kadangi augalus galima bus persodinti į atvirą žemę neišimant iš puodelių. Be to, tokie daigai su durpiniais puodeliais prigyja naujoje vietoje lauke greitai ir sėkmingai. Tačiau nieko blogo, jei pikuojamus daigus persodinate į bet kokius kitus turimus konteinerius ar vazonėlius.

Pikuojant kiekvieną daigą reikia įgilinti į naują dirvą iki pat skilčialapių lapų. Po procedūros dirvą auginimo induose galima pabarstyti medžio pelenais.

Žiedinių kopūstų daigų tręšimas

Tam, kad kalafiorų daigai augtų sveiki ir stiprūs, juos patartina 1-2 kartus tręšti mineralinėmis trąšomis. Pirmas tręšimas paprastai atliekamas praėjus 10 dienų po pikavimo, antras - dar po 10 dienų. Tręšimui geriausia naudoti kalio sulfatą (10 g : 10 l vandens) ir superfosfatą (20 g : 10 l vandens).

Žiedinių kopūstų daigų grūdinimas

Likus 12 dienų iki persodinimo atvirame lauke, žiedinių kopūstų daigus reikia pradėti laikyti balkone arba šiltnamyje (5°C temperatūroje) dienos metu. Nakčiai daigus reikia grąžinti į patalpą. Likus 5 dienoms iki persodinimo, juos galima perkelti į šiltnamį. Dieną jį galima periodiškai vėdinti, kad augalai prisitaikytų prie gyvenimo atvirame ore.

Video