Špinatų sėjimas šiltnamyje
Špinatų žalumynai yra puikus dietinis, skanus ir sveikas produktas, kuriame daug mineralinių medžiagų, baltymų, vitaminų.
Kada sėti špinatus
Špinatai yra ganėtinai atsparūs žemoms temperatūroms ir gerai toleruoja ankstyvo pavasario trumpą dienos šviesą, todėl šiltnamyje juos be problemų galima auginti jau nuo kovo 15-30 d., o atviroje žemėje lauke – nuo balandžio 15-30 d. iki rugsėjo. Po sėjimo šviežius špinatų žalumynus galima skinti per 2-3 savaites.
Gerai augs špinatai ir ant palangės bute, nereikalaudami ypatingų sąlygų. Bet įprastai špinatų sėklos iš karto sėjamos darže arba šiltnamyje. Išsiaiškinkime, ar verta špinatus auginti daigais. Šis augalas gali ištverti trumpalaikes šalnas iki -5-7° C. Būtent dėl atsparumo šalčiui špinatai retai auginami daigais, sodinami tiesiai į atvirą žemę ir šiltnamius. Tereikia, kad dirva 10 cm gylyje įšiltų iki +5º C . Geram augimui ir vystymuisi špinatui tinka 15-18º C temperatūra šiltnamyje.
Išeina, kad auginti špinatų daigus ant palangės neapsimoka, juolab kad jų šaknys blogai perneša persodinimus. Daiginimas namuose praverstų nebent labai užsitęsusios žiemos arba labai šalto vėluojančio pavasario atveju.
Kadangi špinatai žymiai geriau vystosi sutrumpintoje dienos šviesoje, išaugindami daugiau lapų, sėjimui kuo puikiausiai tinka kovo antroji pusė (šiltnamyje). Ilgesnės šviesos dienomis išauga mažiau lapų ir formuojasi nepageidaujamas žiedkotis.
Dirvos paruošimas špinatų sėjimui
Sėjomaina pataria sėti špinatus po kopūstų (ankstyvųjų ir žiedinių), agurkų, burokėlių, ridikėlių ir bulvių. Nedovanotina sėti špinatus po morkų ir vėlyvųjų kopūstų veislių.
Špinatai mėgsta laistymą smėlingoje dirvoje, o geriausiai auga purioje derlingoje, humusingoje ir neutralioje (5-6 pH) priemolio žemėje, bet ne rūgščioje.
Lysvę špinatams pageidautina paruošti dar rudenį, jei norite juos sėti pavasarį, arba rugpjūčio pabaigoje, jei špinatus sodinsite prieš žiemą. Perkaskite dirvą 20 cm gyliu ir įterpkite 4-5 kg humuso, 200–300 g pelenų ir mineralinių trąšų (30 g superfosfato, 10 g karbamido, 15 g kalio chlorido vienam kv. metrui).
Rūgščios dirvos atveju, likus 5–7 dienoms iki tręšimo, naudojamas kalkinimas. Tuomet dirva perkasama iki 20 cm ir apibarstoma kalkėmis ar dolomito miltais (200–300 g/m²).
Lysvę iš šonų patartina sutvirtinti lentomis, juk špinatus reikia gausiai ir dažnai laistyti, o ši priemonė padės išvengti žemės išplovimo.
Špinatų sėklų paruošimas sėjimui
Skirtingai nuo kitų augalų špinatai nereikalauja kruopštaus paruošimo sėjai, tačiau būtina atsižvelgti į tai, kad jų sėklos turi tankų apvalkalą, pro kurį daigams būna sunku prasikalti savarankiškai.
Išrūšiuokite sėklas ir pašalinkite tas, kurios turi defektų, o likusias - pagal dydį.
Toliau seka mirkymas švariame šiltame vandenyje. Ant lėkštės dugno padėkite medvilninio audinio gabalėlį, ant jo suberkite špinatų sėklas ir įpilkite tiek vandens, kad jas apsemtų. Padėkite lėkštę su sėklomis 1 parai tamsioje vietoje, vandenį keisdami kas 4 valandas ir stebėdami, kad sėklos visada būtų vandenyje (galima uždengti kitu drėgnu skudurėliu). Praėjus parai išimkite sėklas ir nušluostykite.
Dezinfekcija. Špinatų sėklas padėkite 10 minučių į ryškiai rausvą kalio permanganato tirpalą (1 g : 200 ml vandens). Po procedūros nuplaukite švariu vandeniu ir nusausinkite.
Špinatų sėklų sėjimas šiltnamyje
Špinatų sėjimo gylis – 2-4 cm.
Atstumas tarp sėklų eilėje:
• veislėms su mažesniu lapų išdėstymu - 5-7 cm. Būtent tokio atstumo dėka vėliau nereikės dažnai retinti špinatų daigų.
• veislėms su didesniu lapų išdėstymu - 20 cm.
Atstumai tarp eilių sėjant sėklas:
• veislėms su mažesniu lapų išdėstymu - 20 cm;
• veislėms su didesniu lapų išdėstymu - 45 cm.
Paruoštoje lysvėje pagal aukščiau nurodytą schemą padarykite 2-4 cm gylio griovelius ir gerai palaistykite juos. Ir tuomet galima sėti sėklas pasirinktai veislei rekomenduojamais atstumais.
Baigę sėjimą užberkite pasėlius žeme ir šiek tiek sutankinkite ją. Palaistykite pasėlius. Lysvę uždenkite plėvele - tai paspartins daigų augimą. Esant geroms sąlygoms, špinatų daigai pasirodo per 10–14 dienų.
Špinatų priežiūra
Kai prasikals daigai galima nuimti plėvelę ir supurenti dirvą tarp eilių, tuo pat metu pašalinant piktžoles.
Laistymas labai reikalingas augantiems špinatams. Pritrukus laistymo špinatai išaugina žiedkotį ir tampa šiurkštūs, praranda nemažą dalį naudingų maistinių savybių.
Kai špinatai jau turės skilčialapius, laikas pasirūpinti apsauga nuo kenkėjų. Tarp eilių verta pabarstyti tabako dulkių, medžių pelenų, garstyčių miltelių arba raudonųjų pipirų.
Atsiradus 2 tikriems lapams špinatus galima praretinti, paliekant 10 cm laisvos erdvės tarp egzempliorių.