Pupelių sodinimas ir auginimas

Pupelių sodinimas. Pupelių sodinimas.

Tradiciškai pupelės auginamos atvirame grunte lauke, tačiau norintys nuimti ankstyvą derlių ir apsaugoti pupelių pasėlius nuo nemalonių orų išdaigų gali užsiauginti daigus namuose, o vėliau persodinti į lauką arba į šiltnamį. Šis būdas ypač tinka vijoklinėms pupelėms auginti.

Kada sodinti pupeles

Sėti pupeles daigams namuose galima balandžio viduryje-pabaigoje. Kadangi pupelės yra šilumamėgis augalas, iki gegužės vidurio jų dar negalima bus persodinti į atvirą žemę lauke. Nuo sėjimo daigams namuose iki persodinimo į lauką skaičiuojamos 4 savaitės. 2024 metų mėnulio sėjos kalendorius pataria sėti pupeles daigams namuose balandžio 19-20 ir 24-25 dienomis.

Pupelių sodinimas į atvirą dirvą prasideda, kai dirva įšyla iki +12–14º C 10 cm gylyje, o oro temperatūra dieną siekia mažiausiai +16-20º C (idealiausia, kai yra +25º C). Jaunus pupelių daigus gali pažeisti šalta temperatūra, todėl įsitikinkite, kad jūsų vietovėje jau baigėsi grįžtančios pavasarinės šalnos. Tinkamos sąlygos pupelių sėjimui lauke vidutiniškai susidaro antroje gegužės pusėje. Jeigu pavasaris labai šiltas, galima sėti pupeles lauke gegužės viduryje, o esant šaltam pavasariui – gegužės pabaigoje-birželio pradžioje. Šiais metais tam geriausios dienos – gegužės 17-22 ir birželio 14-15.

Pupelių sėklų paruošimas sodinimui

Prieš sodinant pupeles reikia atrinkti ir paruošti sėklas. Sodinimui renkamos tik sveikos išvaizdos sėklos – sausos, nesusiraukšlėjusios, nesupuvusios ir nepažeistos.

Pupeles galima sėti tiek sausomis sėklomis, tiek ir daigintomis. Sėklų daiginimui sudėkite pupeles į drėgną servetėlę. Vėdinkite servetėlę ir periodiškai vilgykite ją vandeniu, kol iš sėklų atsiras šaknelės. Tačiau galima ir nelaukti šaknelių, o pradėti sodinti pupeles beveik iš karto. Pupelių sėkloms pakanka 12–24 valandų mirkymo šiltame vandenyje prieš sėją. Mirkymas pagreitina daigų prasikalimą.

Mirkant pupeles reikia stebėti, kad vanduo vos apsemtų sėklas: taip bus užtikrintas deguonies tiekimas. Vandenį patartina keisti kelis kartus per dieną.

Dirvos ir indų paruošimas pupelių sodinimui

Pupelės blogai toleruoja persodinimą, todėl pupelių sėklos iš karto sėjamos į individualius indelius. Patyrę daržininkai mieliau sėja pupeles į durpinius puodelius, šitaip sumažindami persodinimą lydinčias rizikas. Naudojant durpinius puodelius nereikės iš jų traukti daigų su šaknimis – galima sodinti į atvirą žemę kartu su puodeliu.

Kaip dirvinė terpė pupelių daigams tinka universalus substratas iš sodo prekių parduotuvių.

Norint sodinti pupeles lauke pravartu žinoti, kad joms palankus dirvožemis yra neutralus priesmėlis, vengiant rūgščios, druskingos, sunkios ir molingos dirvos. Dirvą reikia perkasti ir iš anksto patręšti mišiniu: 1/2 šaukšto kalio druskos, 1 šaukštas superfosfato ir 1 šaukštas amonio salietros 1 kv. metrui. Prireikus, prieš sėją dirva turi būti sudrėkinta.

Kaip sodinti pupelių sėklas

Sodinant pupeles daigams namuose į durpinius puodelius pripilama substrato, į kurį dedamos sėklos. Dėl sėklų kiekio kiekvienam puodeliui – nuomonės išsiskiria. Vieni sėja tik po 1 sėklą į puodelį, kiti sėja 2-3 sėklas. Bet svarbu, kad ir tas, ir anas būdai nekenkia pilnaverčiam augimui. Pasėjus į puodelį ne 1, o 2 ar 3 pupeles, po daigų prasikalimo tereikia tik pašalinti silpnesnius iš jų. Netraukite jų iš substrato, o tiesiog nupjaukite žirklėmis, kad nepažeistumėte pagrindinio stipraus daigelio šaknų sistemos.

Pasėtas sėklas iš viršaus užberkite substratu ir sutankinkite jį. Palaistykite ir uždenkite plėvele, stiklu arba plastikiniu dangteliu – šilumai užtikrinti.

Pupelių daigai išauga gana greitai, dažniausiai po 4-5 dienų. O dar po 3-4 savaičių galima bus persodinti juos į atvirą žemę. Žinovai pataria sodinimą-persodinimą lauke daryti geltonų kiaulpienių žydėjimo metu.

O sodinant pupelių sėklas į atvirą žemę lauke (be daiginimo namuose) optimali dirvos temperatūra turi siekti 12-14° C. Sėjos gylis 3-5 cm, o jei dirva labai sausa – sėjama iki 7 cm. Pupelės sodinamos eilėmis. Atstumas tarp eilių turi būti ne didesnis kaip 60 cm. Norėdami išsaugoti drėgmę ir pagreitinti sėklų daigumą, iškart po sėjos gerai sutankinkite dirvą.

Pupelių daigų priežiūra namuose

Pupelių daigų priežiūra yra standartinė: jos mėgsta drėgmę ir tręšimą. Augalas gana greitai auga ir nori maistinių medžiagų. Vijoklinėms pupelių veislėms netrukus prireikia atramų.

Prieš pat persodinimą į atvirą žemę verta 1 savaitę grūdinti pupeles: dienos metu išneškite kelioms valandoms į lauką, o po gegužės 10 d. galite nunešti į šiltnamį ir laikyti jame iki persodinimo.

Pupelių persodinimas į atvirą žemę

Persodinimas vyksta ne anksčiau gegužės vidurio. Žemėje iškasamos duobelės, į kurias įterpiamos mineralinės kompleksinės trąšos, sumaišant jas su žeme ir palaistant. Po šių procedūrų durpiniai puodeliai su daigais dedami į duobeles.

Jeigu pupelių daigai buvo auginami ne durpiniuose puodeliuose, tuomet svarbiausia nepažeisti jų šaknų sistemos ištraukiant iš indų.

Pupelių priežiūra lauke

Dirvožemiui periodiškai reikia purenimo ir ravėjimo, o pačioms pupelėms - tręšimo. Pirmojo lapo atsiradimo metu naudojamas superfosfatas (30-40 g/1 kv.m), o besiformuojant žiedpumpuriams – kalio druska (10-15 g/1 kv.m).

Iki žiedpumpurių formavimosi pupelės laistomos 1 kartą per savaitę: laistyti reikia gausiai, naudojant lietaus vandenį arba atstovėjusį 24 valandas. Kai ant augalo pasirodys 5 lapai, laistymas pristabdomas iki žydėjimo pradžios, o tuomet vėl pradedamas palaipsniui didinant vandens kiekį.

Vijoklinėms pupelėms reikalingos atramos. Jos turi būti iki 1,5 m aukščio, ant jų ištempiama viela arba plona virvutė. Prie jų pririšami pupelių ūgliai.

Video