Pomidorų daigų persodinimas į lauką

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Norint gauti gerą skanių pomidorų derlių, reikia tinkamai prižiūrėti augalą ne tik daiginimo laikotarpiu namuose, bet ir persodinus pomidorų daigus į nuolatinę augimo vietą lauke. Kaip teisingai persodinti pomidorų daigus ir kaip jais rūpintis toliau?

Prieš sodinant pomidorų daigus lauke, reikia atrinkti geriausius daigus su stipria šaknų sistema ir sveikais stipriais stiebais. Persodinimą geriausia atlikti popietę ir vakare arba debesuotu oru. Svarbu, kad tam momentui dirva šaknų gylyje būtų įšilusi iki +10-15° C (temperatūrai išmatuoti galima paimti paprastą termometrą ir trumpam įstatyti į žemę). Jei dirvos temperatūra žemesnė, daigai neprigis, o žemei atšalus iki +2° C – pomidorai žus.

Kada persodinti pomidorų daigus į lauką ir į šiltnamį

Pomidorų daigų persodinimui į atvirą lysvę lauke geriausiai tinka gegužės pabaiga ir birželio pradžia (apie birželio 1-15 d.). Persodinimui į polikarbonato šiltnamį optimaliu laikotarpiu laikomos gegužės 1-15 d. Pomidorai po plėvele sodinami gegužės 20-31 dienomis. Svarbiausia būti tikram, kad šalnos negrįš.

Norint apskaičiuoti tikslų pomidorų sodinukų sodinimo laiką reikia atsižvelgti į pasirinktą veislę. Optimalus pomidorų daigų amžius sodinti lauko žemėje arba šiltnamyje:

• ankstyvosios veislės - 40-50 dienų amžiaus;

• vidutinės veislės - 55-60 dienų;

• vėlyvosios veislės - 70 dienų.

Daigų aukštis matuojamas nuo šaknies kaklelio – vietos, kur antžeminė dalis pereina į šaknų sistemą. Žinoma, aukščio rodikliai nėra griežti, daug kas priklauso nuo laikymo sąlygų, kuriose daigai augo. Bet kokiu atveju vadovaukitės augalų išvaizda. Pasiruošę persodinimui į nuolatinę vietą pomidorų daigai turi būti 25-35 cm aukščio, turėti gerai išvystytą šaknų sistemą ir 8-10 tikrųjų lapelių.

Dirvos paruošimas pomidorų daigų persodinimui

Geri pomidorų priešsėliai: kopūstai, agurkai, morkos, svogūnai, ankštiniai. Pomidorų nerekomenduojama sodinti po bulvinių šeimos augalų: bulvių, baklažanų, paprikų ir pačių pomidorų. Būtent todėl pomidorų sodinimo vietą reikia keisti kiekvieną sezoną, grąžinant šią daržovę į pradinę lysvę ne anksčiau kaip po 3-4 metų. O jei tai neįmanoma, tuomet sodo lysvėje rekomenduojama kasmet nuimti viršutinį žemės sluoksnį ir pakeisti jį nauju.

Dirvožemio paruošimas atliekamas keliais etapais:

• Kalkinimas (naudojamas dirvožemio rūgštingumui mažinti; šiuo tikslu per rudeninį ar pavasarinį perkasimą į dirvą įterpiama kalkių miltelių 0,5-0,8 kg/1 kv. m). Jeigu dirva labai sunki ir drėgna, ją papildo smėliu – rudenį, po 1 kibirą smėlio 1 kv. m.

• Dezinfekcija (pavasarį dirvožemis apdorojamas karštu (70–80° C) vario sulfato tirpalu, naudojant 1 litrą 1 kv. m);

• Tręšimas organinėmis trąšomis (perkasant dirvą, įterpiant humuso ar supuvusio komposto - po 3-7 kg/1 kv. m);

• Mineralinių trąšų įterpimas atliekamas pavasarį perkasant dirvą iki 15-20 cm gylio. Trąšų dozės: amonio salietros - 20 g/1 m², superfosfato - 50-60 g/1 m², kalio sulfato - 15-20 g/1m².

Kaip persodinti pomidorų daigus į lauką

Prieš pat persodinimą suformuojamos lysvės (optimalūs matmenys: plotis - 100-120 cm, aukštis - 15-20 cm). Lysvėse daromos duobutės 35-45 cm atstumu eilėje ir 55-75 cm tarp eilių.

Likus 1-1,5 valandos iki persodinimo daigus reikia gerai palaistyti, kad nesutrupėtų šaknų žemės gumulas ir tuo nesukeltų šaknelių pažeidimo.

Kai lysvė jau paruošta, tolesni veiksmai priklauso nuo indo, kuriame auga pomidorų daigai. Jeigu tai durpinis puodelis, tuomet daigas sodinamas į duobutę lysvėje, neišimant iš tokio organinio puodelio. Iš kitų neorganinių indų (plastikinių puodelių, vazonėlių, konteinerių) atsargiai ištraukiamas daigas su žemės gumulu ant šaknų, naudojant mentelę ar panašų įrankį.

Daigai dedami į duobutes vertikalia padėtimi ir užberiami derlinga žeme iki skilčialapių arba iki pirmos tikrųjų lapų poros. Po to žemė kruopščiai, bet nestipriai sutankinama ir laistoma. Svarbu nepamiršti įsmeigti kuolelius (50-80 cm aukščio), kad apie 12 dieną prie jų pririšti paaugančius pomidorus. Jei daigai persodinimo momentui peraugo, juos sodiname gulsčiai arba užkasame giliau nei įprasta.

Persodintų pomidorų daigų laistymas lauke

Persodinus pomidorus pirmą laiką geriau nelaistyti (5-10 pirmų dienų). Vėliau pomidorai laistomi maždaug 1 kartą per savaitę, kiekvienam krūmui išnaudojant 3-5 litrus vandens. Jei orai sausi, pomidorus laistykite dažniau.

Augant patiems pomidorų vaisiams svarbu pasirūpinti, kad žemė būtų nuolat drėgna. Tam duobutes galima užmulčiuoti kompostu, šiaudais, laikraštiniu popieriumi, medžio drožlėmis ir pan. Žemaūgių veislių laistymą reikia sumažinti, o aukštaūgių – padidinti. Po kiekvieno laistymo reikia supurenti dirvą ir išravėti piktžoles.

Lauke augančių pomidorų tręšimas

Pirmasis pomidorų tręšimas atliekamas praėjus 10 dienų po persodinimo. Augalai laistomi karvių mėšlo ir nitrofoskos mišiniu (paruošto santykiu 0,5 l : 15 ml : 10 litrų vandens), naudojant 0,5 l tirpalo vienam krūmui.

Antrasis tręšimas - praėjus 20 dienų po pirmojo. Šį kartą ruošiamas kitoks tirpalas: 0,4 kg vištų mėšlo, 1 šaukštas superfosfato ir 1 šaukštelis kalio sulfato į 10 litrų vandens (po kiekvienu krūmu pilamas 1 litras tokio mišinio).

Trečiasis tręšimas - dar po 10-14 dienų (15 g nitrofoskos : 15 ml kalio humato : 10 litrų vandens, norma - 5 litrai/1 kv. m). O dar po 2 savaičių pomidorai laistomi superfosfato tirpalu (1 šaukštas/10 litrų vandens) išnaudojant po 1 kibirą 1 kv. metrui.

Video