Slyvų sodinimas

Slyvų sodinimas. Slyvų sodinimas.

Kada sodinti slyvas

Sodinti slyvas galima ir pavasarį, ir rudenį (rugsėjo pabaigoje-spalį), tačiau dauguma sodininkų pirmenybę teikia pavasariniam sodinimui su atviromis šaknimis. Rudenį saugiau sodinti tik su uždarom šaknim ir tik neutralioje, saikingai sausoje neužmirkusioje dirvoje.

Tradiciškai slyvų sodinimas pavasarį pradedamas nuo balandžio 15-30 d. Tam palankios oro temperatūros sąlygos – nuo 16-18º C dienos metu ir nuo 5º C naktį, o dirvos – 13º C.

Kur sodinti slyvas

Renkantis vietą slyvos sodinukui, reikia atsižvelgti į tai, kad slyvų medžiai netoleruoja sausros, bet taip pat negali pakęsti užmirkusių vietų, nelaidžios dirvos ir aukšto gruntinio vandens (jam geriau būti ne mažiau kaip 1,5 m gylyje). Nerekomenduojama sodinti slyvų šalia aukštų vyresnių medžių, kurie sukuria šešėlį ir atima drėgmę.

Slyvos mėgsta saulėtas vietas, apsaugotas nuo vėjo. Slyvų augimui labai palanki derlinga ir būtinai puri žemė. Gerai auga neutralioje dirvoje (6-7 pH) ir nesunkiame priemolyje.

Slyvų kaimynystės neapkartina avietės, serbentai ir neaukštos obelaitės. Užtat aukštos vyšnios ir beržai šalia nepatinka slyvoms - kaip ir kiti aukšti objektai, užstojantys joms saulės šviesą. 

Slyvų sodinukų paruošimas sodinimui

Sodinimui pavasarį tinka tik iki 2 metų amžiaus sodinukai, nepabudę iš ramybės stadijos, neišsiskleidusiais pumpurais. Geriausias vidutinis sodinukų ilgis - apie 1-1,5 m.

Ruošiant atrinktą sodinuką svarbu atsikratyti defektyvinių šaknelių – nupjauti pažeistas, ligotas, turinčias puvimo ir perdžiūvimo požymių.

Dirvos paruošimas slyvų sodinimui

Duobė slyvų sodinukui ruošiama balandžio mėnesį iki pumpurų išsiskleidimo. Likus 2 savaitėms iki sodinimo, saulėtoje sodo vietoje iškasame 60-75 cm gylio ir 70-90 cm skersmens duobę. Į žemę, iškastą iš duobės įmaišome humuso (santykiu 1:1) ir 250 g superfosfato. Tokiame derlingame dirvos mišinyje slyvos sodinukas augs geriau.

Jeigu žemė rūgšti, ją reikia pakalkinti (pavyzdžiui, įmaišyti dolomito miltų arba medžių pelenų – apie 500 g).

Į paruoštos duobės dugną pilamas drenažo sluoksnis (10 cm molio, kad apsaugoti slyvos šaknis nuo netyčinio užmirkymo), o pačią duobę iki pusės užpildome paruoštu derlingu dirvos mišiniu. Mišinio centre galima suformuoti duobutę sodinuko šaknims. Prieš pat sodinuko sodinimą žemės mišinį palaistome 1 kibiru vandens, leidžiant įsigerti.

Slyvų sodinukų sodinimas

Slyvos sodinukas dedamas vertikaliai į duobę taip, kad skiepo kaklelis būtų 3-5 cm virš žemės mišinio paviršiaus. Šaknys ištiesinamos ir užberiamos žemėmis, lengvai sutankinant, kad aplink šaknis neliktų neužpildytų tuštumų.

Sodinant slyvą, į duobę stačiai įkasamas kuolelis, prie kurio minkšta virvele pririšamas sodinukas. Tarp sodinuko ir kuolelio turi būti atstumas apie 10-15 cm. Grupinio sodinimo atveju atstumas tarp slyvų sodinukų eilėje turi siekti apie 3 m.

Pasodinus laistome slyvos sodinuką 3 kibirais vandens, o drėgmei susigėrus mulčiuojame humuso ar durpių sluoksniu (4-5 cm storio).

Slyvų laistymas

Laistant augančias slyvas dirva turi būti drėkinama iki 40 cm gylio. Atėjus vasarai tam skiriamas ypatingas dėmesys.

Sausros metu vienam slyvos medžiui sunaudojama apie 5 kibirus vandens, o derėjimo metu kartais reikia normą padidinti, bet kartu stengtis “neužtvindyti" augalo ir tuo neleisti vystytis grybelinėms ligoms.

Vėlyvą rudenį slyva irgi gali paprašyti drėgmę papildančio laistymo.

Video