Sėklų laikymo klaidos

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Neužtenka vien surinkti daržovių sėklas rudenį. Jas dar reikia kokybiškai išsaugoti per visą žiemą iki pavasario sėjos, o tai padaryti ne visada paprasta. Su kokiomis sėklų laikymo problemomis gali susidurti daržininkai?

Neteisinga pakuotė sėkloms laikyti

Sėklų negalima laikyti “nekvėpuojančiuose" plastikiniuose maišeliuose, celofaninėse pakuotėse, pernelyg sandariai uždarytuose stiklainiuose ar plastikiniuose induose. Faktas yra tas, kad sėklos kvėpuoja ir joms reikia deguonies. Jei jo nebus, tuomet gemalai žus, o sėjant negausime daigų. Todėl sėklas geriausia laikyti drobiniuose maišeliuose arba popierinėje pakuotėje - pro šias medžiagas cirkuliuoja oras. Na, kraštutiniu atveju galima ir plastikinėje sandarioje dėžutėje - bet su didelėmis oro atsargomis viduje, t.y. neprikimštoje sėklų iki pat viršaus, kai joms neįmanoma kvėpuoti.

Dėmesingi skaitytojai paklaus: o kaip gi olandiškos sėklos folijuotose pakuotėse? Juk tokios pakuotės visiškai sandarios, oro ir drėgmės nepraleidžia. Atsakymas paprastas – tos importinės sėklos stipriai išdžiovintos iki “gėdos taško", todėl beveik nekvėpuoja pačios. Namų sąlygomis taip išdžiovinti savų sėklų iš daržo neįmanoma, todėl reikia jas aprūpinti deguonimi laikant žiemą namuose.

Jeigu laikomos sėklos supelija

Antroji prasto daigumo priežastis – pelėsis ant sėklų. Jis gali išsivystyti, jei sėklos yra prastai išdžiovintos arba pernelyg ilgą laiką užsiliko daržovėse ir vaisiuose, pavėluotai jas surinkus laikymui. Pavyzdžiui, baklažanų sėklos gali tapti beveik juodos, jeigu ilgai gulėjo ant palangės vaisiuose, kol buvo surinktos.

Todėl supelijusias sėklas prieš sėją reikia apdoroti kalio permanganatu ir panaudoti neatidedant. Apskritai pelėsis yra ženklas, kad arba sėklos buvo paruoštos laikymui neteisingai, arba jos buvo netinkamai laikomos ir jas paveikė drėgmės perteklius.

Pernelyg šilta laikymo patalpa

Daugelis daržininkų klaidingai priprato sėklas laikyti virtuvėje, kur šilta ir drėgna nuo verdamo maisto garų. Sėkloms, priešingai - reikia vėsos, netgi šaltuko. Su svarbia išlyga - sėklas galima laikyti šaltai tik gerai išdžiovintas. Likusi drėgmė, užšalusi sėklose, sukelia daigų pažeidimus ir mirtį. Išoriškai gerai atrodančios sėklos miršta. Todėl sėklų laikymui renkamės sausą patalpą ne žemesnėje nei 0° C temperatūroje.

Šiuo atžvilgiu patalpa su centriniu šildymu yra tinkama, nes šildymas išdžiovina patalpą, o kambario temperatūra +20-22 °C nesukelia sėklų daigumo praradimo. Ideali temperatūra sėkloms: +10° C ir drėgmė neviršijanti 60 %. Vienas iš variantų - šaldytuvas.

Jeigu patalpoje pernelyg sausa arba karšta, tuomet laikomas sėklas gali pažeisti saprofitinės erkės, o ankštinių sėklas – grūdinukai ir žirnių straubliukas. Todėl svarbu, kad sėklos būtų laikomos vėsioje patalpoje. Grūdinukai sunaikinami pernešant sėklas į šaltį. Žirniai ir pupelės atlaikys šį išbandymą šalčiu, užtat grūdinukai - žus, nesvarbu kaip giliai jie būtų pasislėpę sėklose.

Šviesos perteklius kenkia sėklų laikymui

Jeigu į patalpą patenka per daug saulės spindulių, jie gali pakenkti kokybiškam sėklų išsilaikymui iki pavasario. Nuo natūralios šviesos pertekliaus sėklos gali prabusti vidury žiemos ir paleisti daigus. Sėklų laikymui reikalinga tamsa. Tam puikiai tiktų dėžutė iš kartono, kuri ir kvėpuoja, ir nepraleidžia šviesos.

Video