Huminės rūgštys – tai pagalba nuo sausros?
Šią vasarą vis daugiau Lietuvos regionų fiksuoja rekordinę sausrą. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, padėtis vis prastėja – vis daugiau ir daugiau savivaldybių skelbia pavojingą bei stichinę sausrą. Tokios sausros nebuvo Lietuvoje jau nuo 1997 metų.
Tokio lygio sausra ir drėgmės trūkumas be abejo turės neigiamą įtaką žemės ūkiui bei pasėliams. Jau dabar ūkininkai labai stipriai nerimauja, nes meteorologai nieko gero nežada ir jeigu tęsis toliau sausra galimi dar didesni derliaus nuostoliai. Šiuo metu prognozuojama iki 30proc mažesni derliai.
Tokioje situacijoje, kai vandens trūksta, svarbu kuo geriau išnaudoti turimą drėgmę ir kuo ilgiau išlaikyti ją dirvožemyje. Dirvožemio drėgmės kiekis, kurį pritraukia dirvožemio dalelės, priklauso nuo dirvožemio absorbcinių savybių, t. y. kuo didesnis dalelių paviršiaus plotas – tuo daugiau vandens yra absorbuojama. Vienas iš sprendimų - huminių rūgščių produktų panaudojimas. Tai gali padidinti apie 30 % drėgmės sulaikymo gebą nes huminės rūgštys gali sorbuoti iki 300 - 400 % vandens bei sumažinti augalų patiriamą stresą. Preparatai, kurių sudėtyje yra huminių rūgščių, patartina naudoti kelis metus iš eilės. Tai paaiškinama tuo, kad augalai nepamiršta anksčiau dėl sausros patirto streso ir augimo metu kaupia genetinę informaciją ir saugo ją ateities augalų kartoms. Tokia augalų savybė vadinama homeostaze.
Vienas iš tokių produktų – tai biologiškai aktyvus preparatas "Humilat Grow. Dėl akumuliacinių humininių rūgščių savybių, "Humilat Grow" leidžia gerokai sumažinti neigiamų oro veiksnių įtaką: padeda augalų ląstelių skysčiui virsti geliu, intensyvina drėgmės ir anglies dvideginio sugėrimo iš oro procesus, gerina augalų biocheminę sudėtį bei aktyvina baltymų ir angliavandenių apykaitą ląstelėse.
Šiuo metu yra galimybė preparatą panaudoti su pesticidais žieminių javų pieninės brandos tarpsnyje, vasariniams javams (jeigu vėlyvesnė sėja) galima bamblėjimo tarpsnyje ir sekančiu etapu pieninės brandos tarpsnyje, o žirniams/pupelėms -žydėjimo tarpsnyje (0,5-0,7l).
Kai yra tokia galimybę – yra rekomenduojama pradėti saugoti savo augalus iš anksto. Kad dirvožemyje išliktų kuo daugiau drėgmės ir būtų išvengta jo erozijos, žemės ūkio specialistai nepataria palikti suarto lauko žiemai. Yra rekomenduojama po derliaus nuėmimo sukultivuoti ar kitaip įterpti šiaudus. Kad pagreitėtų jų skaidymas, galima taip pat apdoroti šiaudus su "Humilat Grow". Tai palankiai veikia po to augančių augalų mitybą, jie būna atsparesni šalčiui ir šalnoms, greičiau dygsta, daugiau išsikrūmiję. Sužinoti daugiau apie "Humilat Grow" ir kaip naudoti šį produktą galima čia.
Sausra neabejotinai paveiks visus, ne tik ūkininkus, nes tai vienas iš veiksnių, kuris stabdys labai ilgai lauktą maisto kainų kritimą Lietuvoje.