Kaip įvertinti žiemkenčių būklę rudenį?

Asociatyvi nuotrauka. Asociatyvi nuotrauka.

Šis ruduo, ypač rugsėjis, stebino šiluma, todėl ūkinius darbus laukuose nesunku buvo atlikti. Žiemkenčių sėkmingas peržiemojimas, o tuo pačiu ir derlius, priklauso nuo to, kaip augalai pasiruošę ramybės periodui. Kai jie gerai išsivystę, yra atsparesni temperatūros svyravimams. Norint sužinoti, kaip augalai pasirengę žiemoti, reikia įvertinti pasėlių būklę baigiantis vegetacijai. Kaip tai padaryti?

Šių metų sezone žemės ūkio kultūrų derlingumo rekordų nebuvo pasiekta, ekstremalios orų sąlygos padarė savo juodus darbus. Labai vėsus pavasaris su užsitęsusiomis rytinėmis šalnomis pakoregavo ūkininkų pastangas išauginti didelius derlius. Sausringas balandžio-birželio periodas turėjo neigiamos įtakos vasarinių javų derliui. Žemdirbių nuotaiką šiek tiek pataisė vasaros lietus, suteikęs vilčių dėl geresnio derliaus. Tačiau prasidėjus javapjūtei, ekstremalios oro sąlygos vėl davė apie save žinoti – kai kur laukus nusiaubė kruša.

Taigi, vieniems žemdirbiams šis sezonas buvo geresnis, kitiems – blogesnis. Vidutiniškai šiais metais augalų derliai panašūs kaip ir pernai. Derliaus dydį gelbėjo žieminiai pasėliai, tad dabar, prasidėjus naujam sezonui, klojami kitų metų derliaus pagrindai.

LŽŪKT augalininkystės konsultantai vertins pasėlių būklę

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai spalio pabaigoje ūkininkų laukuose vertins žieminių rapsų ir kviečių pasėlių būklę, jų pasiruošimą žiemoti. Žieminių kviečių ir rapsų pasėliai bus pasirinkti atsitiktine tvarka, todėl gauta informacija atspindės realią situaciją Lietuvoje. Su ja susipažinti gali visi, apsilankę Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinėje sistemoje IKMIS (www.ikmis.lt). Sistemoje lankytojai ras skelbiamą informaciją apie žieminių kviečių ir rapsų būklę iš 40 skirtingų rajonų, įvertinta 160 skirtingų pasėlių.

Video