Keičiami Didžiosios Britanijos reikalavimai importuojamiems augalams

Britanijos vėliava. VAT nuotr. Britanijos vėliava. VAT nuotr.

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) informuoja, kad Didžioji Britanija (Anglija, Škotija, Velsas) keičia fitosanitarinius reikalavimus importuojamiems augalams bei augaliniams produktams. Ši informacija paskelbta Pasaulio prekybos organizacijos (toliau – PPO) notifikacijoje, kurioje nurodoma, kad yra atliekami Didžiosios Britanijos Komisijos Įgyvendinimo reglamento (ES) 2019/2072 pakeitimai. 

Svarbiausi inicijuojami pakeitimai yra šie: kenkėjas Heterobasidion irregular yra įtraukiamas į Didžiosios Britanijos karantininių kenkėjų sąrašą dėl to atsiranda nauji reikalavimai Abies spp., Juniperus spp., Larix spp., Picea spp., Pinus spp., Pseudotsuga menziesii, Calocedrus decurrens, Thuja spp. augalams, išskyrus sėklas bei jų medienai iš tam tikrų trečiųjų šalių. Taip pat planuojama nebekontroliuoti augalų sveikatos požiūriu importuojamų šakniavaisių ir gumbavaisių (išskyrus Solanum tuberosum), Fragaria spp., Malus spp., Pyrus spp., Rubus spp., Vaccinium spp. bei Persea americana vaisių. Tikėtina, jog netrukus eksportuojant Europos Sąjungos ir Šveicarijos kilmės vynuoges nebereikės išankstinio pranešimo (angl. pre-notification) ir šių vaisių kroviniams bus taikomas mažesnis patikros dažnis. Kita vertus, siekiama įtvirtinti prievolę rengti išankstinius pranešimus dėl Asparagus officinalis spp. augalų (išskyrus stiebus), kurie visą gyvavimo laiką praleido dirvožemyje, įvežimo. Taip pat suformuluoti specifiniai importo reikalavimai dėl karantininio kenkėjo Popillia japonica, siekiama įtvirtinti papildomas importo sąlygas tam tikriems Capsicum spp., augalams. Didžioji Britanija siekia, kad pastarieji sodinimui skirti augalai būtų importuojami tik iš oficialiai registruotų ir prižiūrimų gamybos vietų ir prieš eksportą būtų tiriami dėl Didžiajai Britanijai aktualių kenkėjų.

Pažymime, kad aukščiau išdėstyti pakeitimai pateikti viešam svarstymui, kuriame gali dalyvauti visos suinteresuotos šalys (nacionalinės augalų apsaugos organizacijos, verslo subjektai).

PPO notifikacijoje nurodoma, kad komentarus galima teikti iki 2024 m. lapkričio 9 d.  Išsamiau susipažinti su notifikacija ir visais inicijuojamais fitosanitarinių reikalavimų pakeitimais (anglų kalba) galite adresu: https://www.epingalert.org/en/Search/Index?countryIds=C826&freeText=plants&viewData=G%2FSPS%2FN%2FGBR%2F67

Didžioji Britanija planuoja inicijuojamus importo reikalavimus pradėti taikyti nuo 2025 m. sausio 30 d., jei viešo svarstymo metu nebus gauta pagrįstų prieštarų šioms pataisoms.

 

Valstybinė augalininkystės tarnyba

Video