Kova su invazinėmis rūšimis tęsiasi: kaip sekasi savivaldybėms?

Sosnovskio barštis (Heracleum sosnowskyi) invazinis augalas. AAD nuotr. Sosnovskio barštis (Heracleum sosnowskyi) invazinis augalas. AAD nuotr.

Aplinkos ministerija (AM) kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) ruošiantis kitais metais įgyvendinti jungtinį projektą „Invazinių rūšių naikinimas ir kontrolė“, stiprina bendradarbiavimą su savivaldybėmis. Praėjusią savaitę AM ir Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) atstovai apsilankė Vilniaus rajono ir Ignalinos rajono savivaldybėse aptarti invazinių rūšių naikinimo ir valdymo klausimus. 

Vilniaus rajono savivaldybėje vykusio susitikimo metu apžiūrėtos teritorijos Bukiškyje, kur įgyvendinamas Ispaninio ariono naikinimo veiksmų planas, ir aptarti iššūkiai, su kuriais susiduria savivaldybės pasamdyti rangovai, naikinant invazinius šliužus. Vėliau aplankyta Paberžės gyvenvietė, kur Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšomis 2021-2023 m. buvo naikinamas Sosnovskio barštis. 

Vizito metu buvo įvertintas jau atliktų darbų efektyvumas ir aptarti tolimesni planai dėl invazinių rūšių kontrolės šioje savivaldybėje.  

Susitikimo su Ignalinos raj. sav. atstovais metu buvo aptarti rajono savivaldybės planai dėl invazinių augalų naikinimo, galimos grėsmės bei numatyti paruošiamieji darbai, kuriuos galima atlikti dar prieš teikiant paraiškas dalyvauti jungtiniame projekte. 

Primename, kad 2021-2023 m. Aplinkos ministerija iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų skyrė beveik 600 tūkst. eurų. Sosnovskio barščio naikinimui. Parama pasinaudojo  Vilniaus ir Šiaulių miestų bei rajonų, Kaišiadorių, Mažeikių, Alytaus, Anykščių, Kėdainių, Švenčionių, Telšių, Klaipėdos, Trakų, Ignalinos, Marijampolės ir Zarasų rajonų savivaldybės. Projekto įgyvendinimo metu sunaikinta daugiau nei 330 ha Sosnovskio barščių. 

Tęsiant kovą su invazinėmis rūšimis 2025-2029 m. iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų jungtiniam projektui „Invazinių rūšių naikinimas ir kontrolė“ bus skiriama 6 mln. eurų. Planuojama, kad parama galės pasinaudoti savivaldybės, fiziniai ir juridiniai asmenys.  

Projekto veiklos bus vykdomos visoje Lietuvos teritorijoje tiek valstybiniuose, tiek privačiuose žemės sklypuose. Pareiškėjų išlaidos bus kompensuojamos pagal Europos socialinio fondo agentūros patvirtintus fiksuotus įkainius.  

Pagrindinis projekto vykdytojas – APVA. Projekto įgyvendinimo laikotarpis – 2025-2029 m. Planuojama naikinti šias invazines rūšis:  bitinę sprigę (Impatiens glandulifera), Sosnovskio barštį (Heracleum sosnowskyi), Mantegacio barštį (Heracleum mantegazzianum), didžiąją rykštenę (Solidago gigantea), kanadinę rykštenę (Solidago canadensis), ispaninį arioną (Arion vulgaris). 

Planuojama, kad pareiškėjai, norėdami gauti paramą, turės parengti invazinių rūšių gausos reguliavimo veiksmų planus ir juos įgyvendinti. Siekiant ilgalaikio poveikio būtina invazines rūšis naikinti visame plote, todėl rengiant veiksmų planus rekomenduojama įtraukti visų asmenis, kurių sklypuose yra paplitusi konkreti invazinė rūšis, pavyzdžiui, Sosnovskio barštis ar ispaninis arionas. 

Kvietimus teikti paraiškas APVA skelbs kitais metais, tačiau paruošiamuosius darbus kviečiame pradėti jau šiemet, šiltuoju metu laiku, kad būtų galima nustatyti invazinių rūšių paplitimo vietas ir parengti reikiamus dokumentus.  

2024 m. spalio mėnesį Aplinkos ministerija kartu su APVA organizuos konsultacijas dėl šio naujo projekto vykdymo ir invazinių rūšių naikinimo metodikų taikymo.  

Aplinkos ministerija

Video