Panevėžio rajono ūkininkai: bulvė – antra lietuvio duona
Asta Lasytė (33 m.) ir Dainius Kasiulis (44 m.) prieš dešimt metų susipažino Anglijoje ir ėmė kurti bendrą gyvenimą. Po kelerių metų jiedu nutarė grįžti į gimtinę bei įkurti nuosavą ūkį kaime. Pora iškart tvirtai nusprendė, kad mieste gyventi nenori.
Ūkio plėtra
„Esu kilusi iš Rokiškio rajono Bajorų kaimo, o Dainius – iš Panevėžio, bet daugiausia laiko leido kaime pas senelius. Mudu kartu jau dešimt metų ir nebijome darbo bei rizikos. Būtent todėl nusprendėme įkurti savo ūkį. Pats ūkis įkurtas Rokiškio rajone, nes ten turime nuosavos žemės, kurią dirbame, gavę iš mano vienų ir kitų senelių. Tačiau, kai pradėjome gyventi Panevėžio rajone, Genėtinių kaime, įsigijome keletą sklypų bei ėmėmės daržovių auginimo“, – pasakojo A. Lasytė.
Kol namas Panevėžio rajone dar nebuvo paruoštas gyventi, jiedu apsistojo pas senelius Rokiškio rajone. Taip ir kilo mintis neapleisti senelių žemių. Na, o dar geriau, jog kaime jau buvo ūkiui skirta technika, traktorius, padargai, todėl didelių dvejonių dėl būsimo verslo 2018-aisiais nekilo.
„Tų metų pavasarį sugalvojome auginti bulves. Puikiai prisimenu, kaip aparėme pievą iš pavasario, nors žinojome, kad geriausia tai daryti rudenį. Na, ir gavosi kaip gavosi… Aparėme žemę ir penkiasdešimtyje arų pasodinome pirmąsias bulves. Aišku, nesigavo, kaip tikėjomės, ir šis mūsų variantas nepasiteisino, bet kiek prikasėme bulvių, tiek ir pardavėme. Kitais metais pasodinome jau hektarą bulvių. Rizikavome su bulvių veislėmis, bet viską, ką iškasėme, sėkmingai pardavėme“, – dėstė ji.
Moteris atskleidė, jog 2020-ųjų pavasarį prisimena lyg šiandieną.
„Buvo labai šiltas pavasaris. Per dvi nepilnas dienas 1,72 hektaro plote pasodinome ‚Melody‘ veislės bulves. Dar kilo idėja auginti česnakus. Tad žieminius česnakus pasodinome balandžio antroje pusėje. Tai buvo keturios vagos. Česnakai išaugo labai gražūs. Tuomet iš gauto derliaus pasodinome dar aštuonis arus. Taip didinome ir didinome plotą, tad šiuo metu auginame 1,2 hektaro mėlynųjų žieminių česnakų, ir šie metai bus pirmieji, kai juos parduosime“, – kalbėjo ūkininkė.
Savo rankomis
Pasiteirauju, kodėl grįžę iš emigracijos pasirinko auginti būtent bulves. „Bulvė – antra lietuvio duona, todėl ir nusprendėme auginti jas. Na, o česnakas – ne tik daržovė, bet ir vaistas imunitetui, prieskonis. Net ir česnakų žieduolius galima rauginti bei gaminti užtepėles žiemai“, – teigė moteris.
Šiuo metu ūkininkai naudoja ne tik iš senelių gautą techniką, bet turi nusipirkę du traktorius: vieną – mažesnį, kitą – didesnį.
„Bulvė – antra lietuvio duona, todėl ir nusprendėme auginti jas. Na, o česnakas – ne tik daržovė, bet ir vaistas imunitetui, prieskonis. Net ir česnakų žieduolius galima rauginti bei gaminti užtepėles žiemai“, – sako ūkininkai.
„Turime ir bulvių kombainą, rūšiavimo mašiną. Tiesa, vis nebelieka laiko pastarajai išbandyti. Bulvių rūšiavimui reikia labai subrendusių bulvių, nes kitaip bulvės sužeidžiamos ir pradeda gesti. Viską darome rankomis“, – sakė A. Lasytė.
Gauta parama
Jųdviejų ūkis įkurtas 2020-aisiais. Kitais metais pora užpildė paraišką paramai smulkiems ūkiams gauti.
„Ją gavome ir įsigijome reikalingus padargus. Tai mus dar labiau paskatino plėstis, todėl dabar dar auginame trijų veislių moliūgus, kurių bendras plotas 65 arai. Pastebėjome, kad jie ypač pradėjo populiarėti Lietuvoje Helovyno dėka. Bulves vis dar renkamės ‚Melody‘ veislės. Jos geltonos, krakmolingos ir labai skanios! Bendras bulvių plotas per abu rajonus – 4,20 hektaro. Mėlynieji žieminiai česnakai – 1,20 hektaro. Dar pernai rudenį juos sodinome rankomis, tačiau kitąmet mėginsime tai daryti su naująja technika“, – plėtra džiaugėsi ūkininkė bei pridūrė, jog ypač malonu dirbti ne tik savo, bet ir senelių žemėse.
Keliuose laukuose šiuo metu daroma sėjomaina, todėl pasėti rapsai ir žirniai, jog žemė atsigautų ir įgautų naudingų medžiagų.
Taip pat ūkininkai augina šitaki (Shiitake) grybus. Tai – pirmieji metai. Jų derlius bus tik po 18–24 mėnesių.
„Bulvė – antra lietuvio duona, todėl ir nusprendėme auginti jas. Na, o česnakas – ne tik daržovė, bet ir vaistas imunitetui, prieskonis. Net ir česnakų žieduolius galima rauginti bei gaminti užtepėles žiemai“, – teigė moteris.
Prekyba – internete
„Prekiaujame internete. Didžioji dalis prekybos vyksta per feisbuką, bet turime jau savo lojalių klientų ratą, kuris kasmet mus džiugina. Taip pat labai džiaugiamės, jog kiekvienais metais klientų skaičius auga. Feisbuke įkūrėme grupę „Astos ir Dainiaus daržininkystės ūkis“, kad klientai matytų mūsų ūkio darbus nuo pradžios iki derliaus nuėmimo“, – tvirtino A. Lasytė.
Kiek spėja, jiedu dirba patys. Tačiau į pagalbą neretai ateina ir šeimos nariai.
„Manau, šiemet organizuosime talką, kadangi vieną kartą tai buvo pavykę padaryti su itin gera nuotaika, muzika. Taip pusę lauko nukasėme nė nepastebėję. Šiemet kartosime. Galbūt pakviesime ir daugiau pažįstamų. Juk tai geras laikas, praleistas gamtoje“, – sakė ji.
(„jp.lt“)