Lenkai pradės išsamiai ženklinti medų

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Iki šiol buvo praktiškai neįmanoma sužinoti, iš kur atkeliavo medus, kurį perkate. Nustatyti buvo galima tik faktą, ar medus yra iš ES, ar ne iš ES. Tačiau po pusmečio padėtis pasikeis. 

Medus daržovių parduotuvėse yra brangus, o turguose - pigus. Kodėl? Tai paaiškinama etiketėse: ant prekybos centruose parduodamo pigaus medaus dažnai rašoma „ne ES šalių medaus mišinys". Ši informacija iš esmės nieko nesako - galime tik spėti, kad geriausiu atveju tai medus iš ES, blogiausiu - dirbtinis medus iš Kinijos. Tuo tarpu turguose ar privačiai parduodamas medus yra brangus, nes yra iš privačių bitynų.

Lenkija ėmė taisyti šią padėtį. Žemės ūkio ir kaimo plėtros ministro įsakymas dėl tam tikrų rūšių maisto produktų ženklinimo paskelbtas leidinyje „Dziennik Ustaw" 2233 numeriu. Pagal šį reglamentą medaus pakuočių etiketėse bus tiesiogiai nurodytos šalys, iš kurių medus yra kilęs. Jei medus yra daugelio šalių medaus mišinys, importuotojas etiketėse turės išvardyti visas šias šalis.  

Taip įgyvendinamas jau daugelį metų bitininkų keliamas reikalavimas, nes Europos rinką užplūdo importuotas, pigus ir falsifikuotas medus. Iki 2022 m. per penkerius metus pigaus medaus importas išaugo 13 proc. ir pasiekė rekordinį 190 000 tonų lygį, praneša Lenkijos bitininkų asociacija. Pagrindiniai tiekėjai yra Kinija, Ukraina ir Argentina. Kadangi europietiškas medus kainuoja 4 eurus už kilogramą, o kiniškas - 1,5 euro už kilogramą, tai kelia didžiulę grėsmę Europos bitininkams.

Atkreipkite dėmesį: kas antra medaus pakuotė yra falsifikuota. Falsifikavimo būdų yra daug ir juos sunku aptikti, dažniausiai į medų dedama sirupo, medus filtruojamas ir pašalinamos žiedadulkės. Tuo tarpu Europoje yra daugiau kaip 600 000 bitininkų, kurių dėka Europos Sąjunga yra antra pagal dydį pasaulyje medaus gamintoja.  Bet dėl didėjančių gamybos sąnaudų, bičių mirtingumo, vis mažėjančio bičių pašaro dėl sausros žydėjimo metu, potvynių, užliejančių laukus, ir miškų gaisrų - medaus gamyba ES sumažėjo net 200 000 tonų.

Bitininkų asociacijos įspėja - jei niekas nesikeis, artimiausiais metais Europa gali netekti penkių milijonų bičių šeimų. 

Panašūs straipsniai

Video