Prancūzijoje sparčiai plinta EHD, privalomi galvijų tyrimai

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Epizootinės hemoraginės ligos (EHD) atvejų skaičius pietvakarių Prancūzijoje sparčiai auga. Rugsėjo pabaigoje  Žemės ūkio departamentas pranešė apie pirmuosius 3 užkrėstus objektus. Praėjus kiek daugiau nei dviem savaitėms, atvejų skaičius išaugo iki 53. Ministras Marcas Fesneau nurodė privalomai tirti visus gyvulius, išvežamus iš galvijų fermų, esančių 150 km zonoje.

Epizootinė hemoraginė liga pasaulyje

Epizootinė hemoraginė liga pirmą kartą buvo aprašyta 1955 m. JAV baltauodegiui elniui. Nuo to laiko virusas taip pat aptiktas Kanadoje ir Meksikoje bei kitose pasaulio dalyse: Pietų Amerikoje, Afrikoje, Artimuosiuose Rytuose, Japonijoje, Pietryčių Azijoje ir Australijoje. Nuo 2021 m. liga taip pat paplitusi Tunise, šiaurinėje Afrikos pakrantėje, kur iki šiol užregistruota daugiau kaip 100 atvejų.

Pirmieji užsikrėtimo atvejai Europoje pasirodė 2022 m. rudenį pietų Italijos Sicilijos ir Sardinijos salose, taip pat pačiuose Ispanijos pietuose. Nuo to laiko Ispanijoje nustatyta daugiau kaip 100 atvejų. Ten epidemija nuolat plinta toliau į šiaurę. Naujausias atvejis Ispanijoje užfiksuotas vos už 30 km nuo sienos su Prancūzija. Todėl Prancūzijos gyvūnų ir maisto saugos tarnyba daro išvadą, kad pirmuosius atvejus šioje šalyje sukėlė iš pietinės kaimyninės šalies atvykę ligos pernešėjai. Taip pat teigiama, kad ligą pernešančios musės plinta toliau į šiaurę, nes dėl klimato kaitos jos gali išgyventi ilgiau.

Apsaugos zonos ir gyvų veršelių bei karvių eksportas

Prancūzijoje, nustačius pirmuosius ligos atvejus ir sparčiai plintant ligai, buvo imtasi „visų priemonių". Vadovaudamasis ES taisyklėmis, žemės ūkio ir maisto produktų nepriklausomybės ministras Fesneau įsakė nustatyti 150 km apsaugos zonas aplink visas užkrėstas patalpas. Dabar apsaugos zona siekia Bordo, esantį mažiau nei 600 km į pietus nuo Paryžiaus. Gyvų gyvulių eksportas iš šioje teritorijoje esančių galvijų ūkių į kitas ES šalis neleidžiamas. Dėl eksporto draudimų Prancūzijos ūkininkai patiria didelių ekonominių nuostolių, nes per metus į Italiją, Ispaniją ir Alžyrą išvežama apie 1,1 mln. veršelių ir karvių. „Toliau deriuosi su Italijos ir Alžyro valdžios institucijomis, kad kuo greičiau vėl būtų atidarytos jų sienos", - sako ministras. „Deja, vakcinos nuo EHK nėra", - pridurė jis.

Galvijų EHD liga

Epizootinė hemoraginė liga (EHD) - tai pernešėjų platinama virusinė atrajotojų liga. Ji sukelia sunkius klinikinius požymius ir didelį baltauodegių elnių mirtingumą. Tačiau ja gali užsikrėsti ir naminiai gyvūnai. Smulkiems atrajotojams ji paprastai būna besimptomė. Kita vertus, galvijams ji gali sukelti klinikinių požymių, dėl kurių ūkiai patiria ekonominių nuostolių. Galvijams būdingas karščiavimas, anoreksija ir rijimo sutrikimai. Rijimo sutrikimus sukelia ryklės, gerklų, stemplės ir liežuvio skersaruožių raumenų pažeidimai, dėl kurių gali pasireikšti dehidratacija, išsekimas ir aspiracinė pneumonija. Burnoje, ant lūpų ir aplink vainikus gali atsirasti edema, kraujosruvos, erozijos ir opos. Gyvūnai gali būti sustingę ir šlubuoti, o oda gali būti sustorėjusi ir edematizuota. 

Video