NMA pradeda plotinių priemonių patikras. Pasitikrinkite, kas laukia jūsų ūkio
Kitą savaitę Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) pradės tikrinti, kaip tvarkomos pievos ir ganyklos bei kaip pareiškėjai laikosi reikalavimų deklaruotuose laukuose pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“.
Reikalavimų laikymasis yra patikrinamas naudojantis automatine laukų nuolatinio stebėjimo sistema (ALNSIS), tačiau tais atvejais, kai norima patikrinti tam tikrų specifinių įsipareigojimų vykdymą, pvz., žolės smulkinimo, sodų tarpueilių šienavimo, NMA specialistai vyksta į laukus. Pareiškėjai gali patys dalyvauti patikrinimo procese – pranešti apie įvykdytus įsipareigojimus naudodamiesi „NMA agro“ programėle ir atsiųsdami dirbamo lauko nuotraukas, taip pat informuoti apie force majeure aplinkybes.
NMA specialistai patikrų metu tikrins, ar nėra smulkinama žolė, todėl primename pagrindinius pievų ir ganyklų tvarkymo reikalavimus:
• Jei pareiškėjo (kurio einamųjų metų laikotarpiu nuo sausio 1 d. iki gegužės 31 d. laikytų žolėdžių ūkinių gyvūnų vidurkis sudarė ne mažiau kaip 0,3 sutartinio gyvulio (SG) vienam pievų ar žolinių azotą kaupiančių augalų ariamojoje žemėje hektarui) pievų ar žolinių azotą kaupiančių augalų ariamojoje žemėje plotuose ganymo sezono metu yra ganoma, šių plotų nebūtina papildomai šienauti. Po ganymo lauke likę žolės likučiai nebus laikomi neatitiktimi reikalavimams. Tokiu atveju ne vėliau kaip iki rugsėjo 1 d. deklaruojamuose šiuose laukuose yra būtini ūkinių gyvūnų buvimo lauke požymiai (ekskrementų liekanos, išguldyta ar nuėsta žolė) arba laukai turi būti nušienauti, t. y. nušienauta žolė šiuose laukuose turi būti sutvarkyta (išvežta iš lauko ar supresuota, šienas sudėtas į kūgius arba susmulkinta ir tolygiai paskleista).
• Jei pareiškėjo laikomų žolėdžių ūkinių gyvūnų vidurkis sudaro mažiau kaip 0,3 SG vienam pievų ar žolinių azotą kaupiančių augalų ariamojoje žemėje hektarui, tada šį reikalavimą atitinkantiems (1 SG atitinka 3,33 ha) pievų ir žolinių azotą kaupiančių augalų ariamojoje žemėje plotams arba šių pievų plotų sumai, siekiančiai 30 procentų pareiškėjo visų deklaruotų plotų sumos (taikoma pareiškėjui palankesnė sąlyga) galimas žolės smulkinimas arba po ganymo likęs nenuėstos žolės kiekis nebus laikomas reikalavimų neatitikimu. Visas likęs pievų ir žolinių azotą kaupiančių augalų ariamojoje žemėje plotas ne vėliau kaip iki rugsėjo 1 d. turi būti sutvarkytas visame lauko plote – nušienauta žolė turi būti išvežta iš lauko ar supresuota, šienas sudėtas į kūgius, žolės susmulkinimas ir paskleidimas lauke yra draudžiamas.
• Kai pareiškėjas Ūkinių gyvūnų registre iki liepos 1 d. yra įregistravęs ne mažiau kaip 5 bičių šeimas, tada padengtuose bičių šeimomis (1 bičių šeima atitinka 0,59 ha) pievų ir žolinių azotą kaupiančių augalų ariamojoje žemėje plotuose susmulkintą žolę paskleisti lauke leidžiama, o visas kitas likęs pievų plotas ne vėliau kaip iki rugsėjo 1 d. turi būti sutvarkytas (žolę smulkinti ir paskleisti lauke draudžiama).