Aptarti iššūkiai Lietuvos paukštininkystėje

Asociatyvi nuotrauka.

Praėjusią savaitę, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovai susitiko su Lietuvos Paukštininkystės asociacijos nariais. Susitikime diskutuota aktualiausiais šios srities klausimais, daug dėmesio skirta ir nuolat paukštininkystės sektoriui grasinančiam -  labai patogeniško paukščių gripo (LPPG) cirkuliavimui paukštininkystės ūkiuose ir laukinėje gamtoje.

VMVT direktoriaus pavaduotojas Paulius Bušauskas pabrėžė, kad paukščių gripo viruso sezoniškumas beveik išnykęs, viruso protrūkiai pasitaiko visais metų laikais. Paukštininkystės sektoriaus atstovams priminta apie nuolatinės biosaugos laikymosi svarbą, kaip pagrindinę prevencijos priemonę. Iki šiol šio verslo atstovų atsakingumas - padėjo išvengti didelių protrūkių Lietuvos paukštininkystės ūkiuose. Lietuvoje LPPG protrūkiai buvo nustatyti 2021 m. (54 protrūkiai pavieniuose ūkiuose, tačiau tai buvo susiję su nelegalia prekyba) ir 2023 m. (1 protrūkis) mažame naminių paukščių ūkyje.  Dideliuose komerciniuose paukščių ūkiuose LPPG Lietuvoje nebuvo nustatytas.

Vis dėl to, kitose šalyse dėl nevaldomo viruso plitimo jau imamasi ir itin griežtų priemonių. Susitikime diskutuota apie Prancūzijoje pradėtą gamybinių ančių vakcinavimą. Nors prancūzai paukščių sektorių tikėtina apsaugos nuo protrūkių, tačiau, deja, didžiosios produkcijos eksporto kryptis Prancūzijai jau užsidarė. Susitikime pabrėžta, jog Lietuvoje taikoma biologinio saugumo praktika pakankamai veiksminga, komerciniai ūkiai nėra išsidėstę labai tankiai, todėl naminių paukščių vakcinacijos klausimas nėra keliamas, nuolat diegiami papildomi biologinio saugumo priemonių reikalavimai. 

VMVT direktorė Audronė Mikalauskienė, asociacijos nariams taip pat pristatė vykdomus VMVT struktūrinius pokyčius, veiklos efektyvinimo planus. Sektoriui ypač aktualus klausimas  - eksportas, todėl asociacijos nariams buvo pristatyti planai pagreitinti eksporto sertifikatų išdavimo laiką.  Tokiu būdu sumažinant administracinę naštą verslui. 

Su Lietuvos paukštininkystės asociacijos nariais buvo sutarta, kad tokie susitikimai turi būti organizuojami reguliariai, jog būtų skatinamas nuolatinis dialogas ir bendradarbiavimas, siekiant aptarti aktualijas ir kartu kurti veiksmingas problemų bei iškilusių klausimų sprendimo strategijas.

Video