Auginate vištas? Dėl šios gudrybės jos padės 2 kartus daugiau kiaušinių!

Žinoti.lt nuotr. Žinoti.lt nuotr.

Geriausi kiaušiniai, žinoma, yra naminiai. Vištų priežiūra yra gana paprasta ir nereikalaujanti daug laiko ar pinigų. Vis dėlto, kartais vištos visai nustoja dėti kiaušinius arba deda jų labai mažai.

Tam gali turėti įtakos daugybė įvairių veiksnių, todėl mes jums papasakosime, ką reikia daryti, kad vištos dėtų kur kas daugiau kiaušinių. Kartais vištos ima dėti mažiau kiaušinių dėl netinkamų auginimo sąlygų ar netinkamos mitybos.

Ką daryti, kad vištos dėtų daugiau kiaušinių?

Vištos turėtų gauti grūdų, žolelių ir daržovių, vėžiagyvių ar kiaušinių lukštų. Jos taip pat privalo turėti priėjimą prie švaraus, gėlo vandens. Kartais vištas apninka parazitai, kurie apsigyvena jų plunksnose, todėl taip pat vertėtų pastatyti dubenį ar dėžę su smėlio ir medžio pelenų mišiniu. Vištos mėgsta „maudytis“ smėlyje  ir taip atsikrato kenksmingų parazitų.

Pasirūpinkite subalansuota mityba

Pagrindinis vištų maistas yra kviečių grūdai, kurių jos turėtų gauti nuolatos. Pavasario pradžioje, kai pradeda augti jauni dilgėlių krūmeliai, naudinga jš įmaišyti į virtas ar šviežias tarkuotas daržoves. Į daržovių mišinius vertėtų įdėti naudingų vitaminų ir mikroelementų. Taip pat galite duoti pjaustytų kopūstų, džiovintų ar šviežių dilgėlių, bet kokių žalumynų ar burokėlių.

Vištos taip pat reikia kreidos gabalėlių, daigintų grūdų ir kaulų miltų. Šiuose produktuose yra daug kalcio.
Vištos taip pat mielai lesa šviežias cukinijas ar moliūgus, burokėlius, kopūstus ir kitas daržoves.

Jei vištoms norite duoti bulvių, jos turi būti virtos ir sutrintos. Jas galima pagardinti sėlenomis. Kad vištos gerai dėtų kiaušinius, svarbu palaikyti tinkamą patalpos temperatūrą, kuri turėtų būti nuo +4 iki +8°C. Priklausomai nuo sezono, taip pat reikėtų koreguoti apšvietimo intensyvumą.

Kuo maitinti dedekles?

Vištų meniu priklauso ne tik nuo veisimo tikslo, bet ir nuo paukščių amžiaus. Nepriklausomai nuo vištų amžiaus, jų valgiaraštį turėtų sudaryti: kaulų miltai, žuvų miltai, upės smėlis, kurio grūdelių skersmuo yra apie 5 mm, ir kalkių smėlis. Be to, patartina paukščiams leisti bent kelias valandas pasivaikščioti lauke, kur jie galėtų lesti kirminus, vikšrus, šaknis ir žalumynus.

Pašaras vištoms iki 5 mėn.

Iki 5-6 mėnesių vištos retai deda kiaušinius, nes jos yra augimo ir stiprėjimo procese. Šiuo laikotarpiu pagrindinis ūkininko uždavinys – užtikrinti paukščių sveikatą. Daugiausia dėmesio skiriama baltymams ir vitaminams. Paukščių racione turėtų būti grūdų mišiniai, daržovės, kaulų miltai ir mineraliniai papildai.

Vieno paukščio maisto porcija apskaičiuojama taip:

– grūdų mišinys – 50 g;

– malti kaulai arba kaulų miltai – 50 g;

– virtos arba žalios daržovės – iki 70 g;

– druska, mineraliniai priedai – iki 6 g;

– baltymai – 15-20 g.

Javų mišinyje turėtų būti maždaug 60-70% kviečių ir 10% avižų, rugių ir miežių.

Pašaras vištoms nuo 5 mėnesių iki 1 metų

Nuo maždaug 6 mėnesių vištos pradeda dėti kiaušinius, todėl dabar vištoms reikia tokio maisto, kuriame yra daugiau kalcio. Šiuo laikotarpiu daugelis paukščių augintojų pereina prie šėrimo kombinuotais pašarais, tačiau galima apsiriboti ir maisto papildais vištoms dedeklėms. Šiuo laikotarpiu paukščiams itin svarbus kokybiškas lauko aptvaras.

Pašaras vištoms nuo 1 metų

Šiuo gyvenimo tarpsniu dedamų kiaušinių skaičius mažėja. Tai – natūralus procesas. Jeigu kiaušinių reikia ne pardavimui, o tik asmeniniam vartojimui, galima laikytis žemiau pateiktomis rekomendacijomis.Į mišinius dedama moliūgų, saulėgrąžų, žuvies faršo, smulkintų daržovių, vitaminų kompleksų. Be to, daliai grūdų leidžiama sudygti prieš naudojant pašarams. Jei daigintus grūdus subersite ant padėklo, vištos juos mielai les. Deja, po 2 metų net grynaveislės vištos pradeda dėti mažiau kiaušinių.

Kaip dažnai reikia lesinti vištas?

Sveikos vištos lesinamos 2 kartus per dieną – ryte ir vakare, tokiu pat pašaro kiekiu. Be to, jos visada turi turėti vandens ir papildų. Jei vištos ėmė dėti mažiau kiaušinių, bet tai nesusiję su amžiumi, vertėtų šiek tiek pakoreguoti vištų valgiaraštį. Pradėkite lesinti vištas 4 kartus per dieną, ryte ir vakare duodami sausus mišinius, o 11:00 ir 16:00 – šiltus šlapius mišinius.

Kuo lesinti vištas žiemą?

Dėl pasivaikščiojimų lauke ir saulės šviesos stokos žiemą sumažėja kiaušinių gamyba. Tą galite kompensuoti tinkamu pašaru. Žiemą vištidėje oro temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 15°C, o apšvietimo trukmė turėtų būti 8-9 h per parą.

Į įprastus grūdų mišinius dedamos virtos bulvės, džiovintos ir plikytos dilgėlės, smulkiai pjaustytos daržovės (morkos, burokėliai, moliūgai ir kt.) Viską gerai išmaišykite ir  į kiekvieną kilogramą pašaro įdėkite 10 gramų mielių, 3 gramus žuvų taukų ir 2-3 gramus druskos. Šiuo mišiniu vištos turėtų būti lesinamos 2 kartus per dieną, ryte ir vakare.

Kuo nelesinti vištų?

Kartais manoma, kad vištoms tinka maisto likučiai nuo stalo, bet tai nėra tiesa. Deja, kartais duodama ir sugedusio maisto, tačiau tai gali lemti vištų ligas ar net mirtį.

Štai – maisto produktai, kurių neturėtų būti vištų valgiaraštyje:

– šviežia duona su mielėmis arba duona su pelėsiu (galima duoti sausos duonos);

– rūgščios sriubos;

– sugedusi mėsa ir žuvis;

– pelynas, meškiniai česnakai ir nuodingų krūmų lapai;

– chemikalais apdoroti javai;

–  česnakai, svogūnai (jie gali pakenkti vištoms);

– žalios pupelės, avokadai, sudygusių bulvių odelės (jos nuodingos vištoms);

– bananų žievelės;

– porai;

– saldainiai;

– majonezas;

– negliaudyti riešutai.

Nepamirškite, kad kiaušinių gamyba priklauso ne tik nuo pašaro, bet ir nuo bendrų sąlygų, kurios sudaromos vištoms.

Sėkmės!

 

Žinoti.lt

Video