Turkija: Ukrainos grūdų eksporto susitarimas bus tęsiamas „dabartinėmis sąlygomis“
Susitarimas, leidžiantis Ukrainai eksportuoti grūdus per Juodąją jūrą, bus tęsiamas „dabartinėmis sąlygomis“, naujienų agentūrai AFP sakė aukšto rango Turkijos pareigūnas.
„Susitarimas dabartinėmis sąlygomis galios keturis mėnesius“, – AFP sakė su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs pareigūnas.
Ukrainos infrastruktūros ministras patvirtino, kad susitarimas, kuris būtų baigęs galioti lapkričio 19-ąją, pratęstas 120 dienų.
„Juodosios jūros grūdų iniciatyva bus pratęsta 120 dienų“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Oleksandras Kubrakovas.
Ukraina yra viena didžiausių grūdų augintojų pasaulyje, o dėl Rusijos invazijos į šalį 20 mln. tonų grūdų liko užblokuoti uostuose, iki kol liepos mėnesį tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms ir Turkijai buvo pasiektas susitarimas dėl jų išvežimo.
Tačiau Rusija kritikavo tą susitarimą, skųsdamasi, kad nukentėjo jos eksportas, ir be jokių įrodymų tvirtino, kad didžioji dalis grūdų pristatoma į Europą, o ne į skurdžias šalis, kur jų labiausiai reikia.
Praėjusio mėnesio pabaigoje Maskva pareiškė stabdanti savo dalyvavimą, rusų kariuomenei apkaltinus Kyjivą „masine“ dronų ataka prieš jos Juodosios jūros laivyną aneksuotame Kryme. Ukraina visa tai pavadino „melagingu pretekstu“.
Po kelių dienų Rusija patvirtino, kad atnaujina savo dalyvavimą susitarime dėl ukrainietiškų grūdų gabenimo, ir sakė sulaukusi iš Kyjivo „pakankamų garantijų“ dėl šio jūrų koridoriaus demilitarizavimo.
Ukraina pabrėžė, kad neprisiėmė jokių naujų įsipareigojimų, kurie peržengtų dabartinį grūdų gabenimo Juodąja jūra susitarimą.