Lietuva remia iniciatyvą „Grūdai iš Ukrainos“

ŽŪM nuotr. ŽŪM nuotr.

Žemės ūkio viceministrė Laura Ramanauskaitė dalyvavo trečiąjį kartą organizuotoje „Grūdai iš Ukrainos“ viršūnių konferencijoje Kyjive. Renginį moderavo Ukrainos žemės ūkio ministras Vitaliy Koval, jame dalyvavo Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis, Europos Sąjungos žemės ūkio komisaras Janusz Wojciechowski, o kartu su kitais šalių atstovais nuotoliu pasisakė ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

Savo kalboje L. Ramanauskaitė pabrėžė Ukrainos rolę pasaulinio aprūpinimo maistu saugumo kontekste.

„Grėsminga realybė reikalauja prisitaikyti sprendžiant tvarios maisto sistemos, saugumo ir mitybos iššūkius. Lietuva aktyviai ieško sprendimų užtikrinti naujus logistinius maršrutus Ukrainos produktams ir stiprinti jų konkurencingumą pasaulinėje rinkoje. Bendradarbiaujama su Jungtine Karalyste, plėtojant grūdų kilmės patikros schemą, paremtą moksliniais izotopų tyrimais, kuri netrukus bus pradėta taikyti“.

Viceministrė akcentavo Lietuvos teikiamą paramą Ukrainai bei įdirbį, kovojant su nesąžiningomis Rusijos grūdų prekybos praktikomis. Viceministrė pasidžiaugė, kad Lietuvos Vyriausybė skyrė 5 mln. eurų paramą atsinaujinančių energijos šaltinių vystymui Ukrainoje. L. Ramanauskaitė išreiškė besąlygišką Lietuvos paramą Ukrainai bei pažadą padėti išlaikyti tarptautinės bendruomenės dėmesį, akcentuojant nepakeičiamą Ukrainos svarbą aprūpinant žemės ūkio žaliavų stokojančias šalis grūdais. 

Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis pasidalino svarbiausiais pasiekimais vykdant maisto programą „Grūdai iš Ukrainos”. Prezidentas pabrėžė, kad humanitarinė programos pagalba nuo bado jau išgelbėjo 20 milijonų žmonių, o eksportuojamais ukrainietiškais produktais pamaitinti 400 milijonų žmonių iš 100 pasaulio šalių. Jis taip pat padėkojo šalims partnerėms už aktyviai skiriamą paramą kovai su Rusijos agresija bei pabrėžė bendrystės svarbą šiuo kritiniu karo metu.

Lietuvos Respublikos Prezidentas savo kalboje atkreipė dėmesį, kad Lietuva tvirtai palaiko Ukrainos pastangas išlaikyti Juodosios jūros transporto koridorių. Nėra kitos alternatyvos įveikti Rusijos karines grėsmes – tik Ukrainai atgauti visišką savo žemės ir jūros kontrolę.

Siekdami išreikšti savo solidarumą su Ukraina bei pabrėžti jos svarbą aprūpinimo maistu saugumo kontekste, tarptautinėje konferencijoje dalyvaujančių šalių atstovai paskelbė bendrą pareiškimą.

Jame šalys akcentavo, kad maistas niekada negali būti naudojamas kaip karo ginklas, o civilių marinimas yra draudžiamas pagal JT Saugumo Tarybos rezoliuciją. Šalys taip pat priminė, kad pasaulinio aprūpinimo maistu saugumas priklauso nuo nenutrūkstamos maisto tiekimo grandinių apsaugos. Galiausiai buvo pabrėžta, kad nepaisant Rusijos agresijos, sunaikinusios 30 proc. Ukrainos žemės ūkio potencialo ir okupavusios 20 proc. jos žemės ūkio paskirties žemių, Ukraina išlieka svarbia JT Pasaulio maisto programos partnere ir esminiu pasaulinio aprūpinimo maistu saugumo garantu.

Pirmasis Tarptautinis aprūpinimo maistu saugumo viršūnių susitikimas įvyko Kyjive 2022 metų lapkritį, netrukus po to, kai Rusija pradėjo plataus masto agresiją prieš Ukrainą. Prezidento V. Zelenskio inicijuotą „Grūdų iš Ukrainos“ programą palaiko daugiau nei 30 šalių ir tarptautinių organizacijų, kurios siekia užtikrinti, kad Ukrainos grūdai pasiektų maisto stokojančias Afrikos ir Azijos valstybes. Lietuvos Vyriausybė 2022 ir 2023 m. prie šios iniciatyvos prisidėjo skirdama po 2 mln. eurų.

Žemės ūkio ministerija

Video