NMA pažadai: taikomų sankcijų kiekis ir toliau mažės
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) suorganizavo susitikimą, skirtą aptarti 2023–2027 m. išmokų už deklaruotus plotus ir gyvulius sankcijų taikymo klausimus.
Susitikimas įvyko Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos gen. direktoriaus Jono Sviderskio iniciatyva, prie jo prisijungė daugiau kaip 100 asociacijos narių. Susitikime dalyvavo ir Žemės ūkio ministerijos viceministras Egidijus Giedraitis bei kiti atstovai.
Susitikimo metu NMA Žemės ūkio paramos departamento vyresnioji patarėja Giedrė Valbasytė pristatė 2021–2022 metų pritaikytų išmokų už deklaruotus plotus ir gyvulius sankcijų pareiškėjams priežastis ir tendencijas, taip pat esminius 2023 m. sankcijų pokyčius bei dydžius.
NMA direktoriaus pavaduotojas Tomas Orlickas, laikinai einantis direktoriaus pareigas, akcentavo, jog NMA nuolat siekia taikyti kuo mažiau sankcijų, jų dydžiai ir taikymo atvejai nuolat mažėja, nes tobulėja informacinės sistemos, kurios prevenciškai padeda užkirsti kelią klaidoms, taip pat tobulinamos paramos priemonių administravimo ir kontrolės taisyklės, taikant didesnę toleranciją ir mažinant sankcijų dydžius.
Žemės ūkio ministerija, kartu su NMA, priėmė principinį sprendimą, jog 2023–2027 m. išmokų už deklaruotus plotus ir gyvulius sankcijos turi būti mažesnės nei 2014–2020 m. periode. Tad šiais metais pavyko atsisakyti ilgalaikių sankcijų, jos bus taikomos tik už einamaisiais metais padarytus pažeidimus. Taip pat buvo nustatytos mažiausios įmanomos sankcijos už geros agrarinės būklės ir valdymo reikalavimų pažeidimus. Pavyzdžiui, reglamentuose nurodyta, kad šalis narė, įvertinusi netyčinio paramos sąlygų reikalavimo pažeidimo mastą, pastovumą ir trukmę, gali taikyti nuo 1 proc. iki 10 proc. Lietuva nusprendė taikyti nuo 1 proc. iki 5 proc.
Pareiškėjams pritaikytų sankcijų mažėjimą lemia ir aktyvūs NMA prevenciniai veiksmai, kurie padeda išvengti pažeidimų. Deklaravimo metu prieinami NMA įsigyti „Sentinel“ 1 metro mastelio visos Lietuvos vaizdai, kurie padeda tiksliau įbraižyti laukus ir išvengti sankcijų už neteisingą deklaravimą bei netikslų laukų įbraižymą, naudojama automatinė laukų nuolatinio stebėjimo sistema (ALNSIS), kuri leidžia informuoti ūkininkus apie dar neįvykdytus įsipareigojimus, išleistas NMA laikraštis, kuriame pateikiama visa informacija apie tiesioginių išmokų ir paramos pagal programas, susijusias su plotu bei gyvuliais, aktualijas. Tikimasi, jog 2023 m. dėl NMA įdiegtų naujovių ir nuolatinės komunikacijos apie sankcijų prevenciją tikriesiems ūkininkams pritaikomų sankcijų mažėjimo tendencija išliks.