Seimo komitetas siūlo pratęsti liberalesnę ūkininkų sodybų statybų tvarką
Seime skinasi kelią siūlymas leisti ūkininkams, jau pradėjusiems arba iki šių metų liepos pradėsiantiems sodybų statybas pagal ankstesnius liberalesnius reikalavimus, ir toliau vadovautis sena tvarka.
Aplinkos apsaugos komitetas trečiadienį pritarė tokioms Ūkininko ūkio įstatymo pataisoms. Jas toliau svarstys Seimas.
„Senomis sąlygomis, tai yra ant 50 arų (ne mažesniame kaip 50 arų sklype – BNS) susiformuoti ūkininko sodybą, jiems dar bus galimybės ir atsiveria langelis dar mėnesį pasitvarkyti tuos dokumentus“, – komitete teigė jo pirmininkė Aistė Gedvilienė.
Pakeitimais siekiama palengvinti statybas ūkininkams, kurie darbus buvo pradėję iki Seimo kovo viduryje patvirtintos naujos sugriežtintos tvarkos.
„Dabar reguliavimas tarsi nubrėžia brūkšnį ir nepasako, ar galėsi pabaigti susitvarkyti po liepos 1-osios tai, ką pradėjai“, – BNS kalbėjo parlamentarė.
Pasak jos, yra žmonių, kurie anksčiau turėjo įsigiję žemės sklypą pasistatyti sodybą, bet dėl kažkokių priežasčių procedūrų nepradėjo.
„Dabar prašymą gali paduoti ir tai jau yra startas“, – tvirtino A. Gedvilienė.
Siūloma leisti darbų imtis pagal anksčiau galiojusią tvarką, kai tokių sodybų statybai jau buvo pradėti ar baigti rengti kaimo plėtros žemėtvarkos projektai arba statybą leidžiantys dokumentai išduoti ar pateikti prašymai.
Be to, tęsti statybas pagal seną tvarką būtų galima, jeigu jau pradėti statyti pastatai.
Seimo inicijuota ir prezidento Gitano Nausėdos pakoreguota nauja ir griežtesnė ūkininkų sodybų statybų tvarka įsigalioja nuo liepos 1 dienos. Griežtesni reikalavimai nustatyti siekiant užkirsti kelią gyvenamųjų pastatų statybai tais atvejais, kai asmenys iš tikrųjų nesiverčia ūkininko veikla.
Seimas leido gyvenamąjį namą su priklausiniais statytis ūkininkams, bent trejus metus deklaravusiems, ko iki šiol nebuvo, pajamas iš žemės ūkio veiklos. Šis reikalavimas negalios kitos paskirties ūkinių pastatų statybai. Namas su pagalbiniais pastatais galės būti statomas gerokai didesniame sklype, nei leidžiama dabar – tik 2 ha ir didesniame sklype, o kitos paskirties pastatai – nuo 0,5 ha.